Pradinis / Šeima ir sveikata / 4 faktai apie bazaliomą, kuriuos svarbu žinoti kiekvienam

4 faktai apie bazaliomą, kuriuos svarbu žinoti kiekvienam

Kartais informacijos apie ligą trūkumas arba netikslios žinios lemia tai, jog net sergant delsiama kreiptis į gydytojus. Tad prasidėjus saulėtajam sezonui supažindiname su keturiais svarbiausiais faktais apie dažniausiai diagnozuojamą odos vėžio formą – bazalinių ląstelių karcinomą, arba vadinamąją bazaliomą.

Pagrindinis sukėlėjas – saulės spinduliai

Saulės poveikis yra naudingas sveikatai daugeliu aspektų, tačiau, tinkamai nepasirūpinus apsauga nuo utravioletinių spindulių, ji gali sukelti ir nemalonių rūpesčių, pavyzdžiui, bazaliomą. Šis piktybinis odos navikas dažniausiai atsiranda veido srityje – akių kampučiuose, šalia lūpų, ausų krašteliuose. Bazaliomoms būdingas daugybiškumas, t. y. keli židiniai įvairiose kūno vietose, tad šis odos susirgimas gali būti aptinkamas ir kitose atvirose kūno vietose – sprando srityse, galvos plaukuotojoje dalyje, galūnėse ir kt. Todėl esant vidutiniam bei aukštam UV indeksui rekomenduotina nepamiršti naudoti apsauginius kremus.

Ligą gali pastebėti pats žmogus

Odos vėžys – vienas iš piktybinių susirgimų, kurį gali pastebėti pats žmogus. Be abejonės, pastebėti įtartinus darinius ant galvos ar ant nugaros pačiam žmogui sudėtinga. Tokiu atveju visuomet gali padėti artimasis. Dar vienas patarimas – geras apšvietimas ir didelis veidrodis vonios kambaryje. Tai padeda laiku pastebėti ne tik bazaliomą, bet ir kitas odos ligas.

Liga nesukelia fizinio skausmo

Ne paslaptis, kad būtent fizinis skausmas paskatina greičiau kreiptis į mediką. O pradinių stadijų bazalioma skausmo nesukelia, todėl ir į gydytojus žmonės kreiptis delsia. Klaidinga manyti, kad tik skausmą sukelianti liga yra pavojinga. Tyli liga dažnu atveju gali sukelti dar liūdnesnes pasekmes. Tad jeigu pastebimas įtartinas odos darinys ir jis nepraeina per maždaug dvi savaites net vartojant specialius gydomuosius tepalus, būtina kreiptis konsultacijos į dermatologą.

Dažniausiai diagnozuojama, bet pasiduodanti gydymui

Bazalioma – dažniausia, tačiau pati lengviausia odos vėžio forma. Laiku diagnozuota liga gali būti išgydoma taikant nesudėtingus gydymo metodus – operaciją, gydymą tepalais, spindulinį gydymą. Remiantis praktika, anksti diagnozavus ligą, išgydyti pavyksta apie 99 proc. pacientų. Taigi išskirtinė šių navikų savybė yra reti metastazavimo atvejai – mažiau nei 1 proc. ligos atvejų yra nustatomos pažengusios formos. Gydant pastarąsias skiriamas sudėtingesnis gydymas – taikinių terapija. Tačiau net ir šiuo atveju ligos prognozė yra gana gera.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: