Pradinis / Šeima ir sveikata / 7 patarimai, kaip sukontroliuoti gausų prakaitavimą

7 patarimai, kaip sukontroliuoti gausų prakaitavimą

Gausus prakaitavimas – ne vieną varginanti problema. Nors tai yra natūrali organizmo funkcija, suintensyvėjusi ji gali kelti ne tik didelį diskomfortą, bet ir gėdos jausmą. Sudrėkę, nemalonų kvapą skleidžiantys drabužiai, problemos nesustabdantys įvairūs antiperspirantai ir prakaito lašai, besiformuojantys net neužsiimant aktyvia fizine veikla, aiškiai sufleruoja apie problemą. Tačiau kaip ją įveikti?

Kada prakaitavimas tampa liga?

Gausų prakaitavimą gydytojai vadina kitu, medicininiu, terminu – hiperhidroze. Įprastai prakaitavimas suintensyvėja, kai žmogus užsiima aktyvia fizine veikla arba jaudinasi. Normalu, kad iš jaudulio gali prakaituoti delnai, o po geros treniruotės prakaitu žliaugia visas kūnas. Tačiau kai tokie simptomai kamuoja net ir ramybės būsenoje, be jokių objektyvių priežasčių, tai jau – normalumo ribas peržengiantis, gausus prakaitavimas.

Ilgainiui hiperhidrozė veikia ne tik fizinę, bet ir psichologinę žmogaus savijautą. Ne veltui retkarčiais ji praminima ir „gėdos liga“. Intensyvus prakaitavimas, nemalonus kvapas, drėgni delnai ir prakaito lašeliais nusėtas veidas įprastą dieną kelia ne tik diskomfortą bendraujant su žmonėmis. Tai taip pat dažnai verčia kompleksuoti, užsidaryti savyje, vengti socialinio kontakto. Remiantis statistiniais duomenimis, su šia problema susiduria net 30 tūkst. Lietuvos gyventojų, tačiau ne visi jie supranta, kad tai nėra normali organizmo reakcija ir kad šią būklę galima koreguoti.

7 būdai susitvarkyti su gausiu prakaitavimu

Karštasis vasaros sezonas organizmą savaime verčia prakaituoti, tačiau įtakos tam turi ir kitos aplinkybės. Gausus prakaitavimas gali būti nulemtas genų, antsvorio, skydliaukės veiklos sutrikimų. Taip pat jis gali perspėti ir apie kitas rimtesnes ligas, tokias kaip cukrinis diabetas, hipoglikemija. Tai – viena iš priežasčių, kodėl pirmiausia vertėtų pasirodyti gydytojams. Jie įvertins organizmo būklę ir nustatys tikslią diagnozę. Pateikiame kelis būdus, kaip būtų galima susidoroti su pernelyg gausiu prakaitavimu.

  1. Vengti alkoholinių gėrimų ir aštraus maisto

Nuo aštraus maisto gausiau prakaituoti nepradėsite, tačiau tai gali paveikti prakaito kvapą – aštresnis ir intensyvesnis jis gali dirginti ne tik Jūsų, bet ir aplinkinių uoslę. Alkoholis kaip tik skatina organizmą išskirti skysčius, tad erzinantis prakaitavimas tik suintensyvės.

  1. Vietoje kavos rinktis žaliąją arbatą

Tiems, kuriuos kankina gausus prakaitavimas, labai svarbu palaikyti skysčių balansą organizme. Kofeino sudėtyje turintys gėrimai skatina organizmą šalinti skysčius, tad tokiu būdu intensyvėja ir prakaitavimas. Norint nors šiek tiek jį sumažinti, siūlome keisti kavą į panašiai tonizuojantį gėrimą – žaliąją arbatą.

  1. Rūpintis savo higiena

Labai svarbu pasirūpinti tinkamais antiperspirantais, kelis kartus per dieną (jei įmanoma, ryte ir vakare) palįsti po dušu, pasirūpinti pažastų depiliacija, nes būtent čia dauginasi įvairūs mikrobai. Skalbkite drabužius po kiekvieno dėvėjimo – tai leis sumažinti prakaito kvapo intensyvumą.

  1. Dėvėti iš natūralaus pluošto pasiūtus drabužius

Jei nuolat baiminatės dėl prakaito paliktų dėmių ant drabužių, rinkitės laisvesnius, iš natūralaus audinio pasiūtus drabužius. Natūralus pluoštas sugers prakaito perteklių, tad nesijausite permirkę, o tamsios spalvos padės užmaskuoti sudrėkusius drabužio plotus.

  1. Mažinti prakaitavimą avint odinę avalynę arba naudojant odinius vidpadžius

Gausus prakaitavimas vargina ne tik delnus ar pažastis, bet ir pėdas. Netinkama avalynė gali paskatinti prakaito išskyrimą, o drėgnos pėdos neretai tampa puikia terpe grybelinėms infekcijoms. Norėdami prislopinti prakaitavimą ir išvengti nemalonaus kvapo, avėkite odinius batus arba naudokite odinius vidpadžius.

  1. Rūpintis savo svoriu

Antsvoris taip pat gali skatinti organizmo skysčių šalinimo funkciją, tad jei norite susitvarkyti su pagausėjusiu prakaitavimu – stenkitės įveikti antsvorį ir palaikyti kūno masės stabilumą. Valgykite daugiau daržovių, reguliariai sportuokite.

  1. Pasirinkti gydymą botulino injekcijomis

Jei padėtis atrodo be išeities, o įvairūs išbandyti antiperspirantai neduoda vaisių, yra kitas būdas – specialus gydymas. Botulino toksinas yra baltymas, kuris blokuoja nervinių impulsų perdavimą į prakaito liaukas. Į vietas, kurias labiausiai veikia gausus prakaitavimas, yra suleidžiamas nedidelis kiekis botulino toksino, tad procedūra nėra pavojinga. Didžiausias injekcijos efektas pastebimas po procedūros praėjus maždaug savaitei. Jis tęsiasi iki metų.

Labai svarbu suprasti, kada prakaitavimas viršija normos ribas. Kol tai nekelia diskomforto – viskas gerai. Tačiau jeigu suintensyvėjęs prakaitavimas neleidžia gyventi normalaus kasdienio gyvenimo, trikdo mėgautis įprasta veikla ar pomėgiais, vertėtų sunerimti. Rūpintis savo sveikata privalo kiekvienas. Patikimi, šiuolaikiški, moksliniais tyrimais pagrįsti sprendimai – tai, kas sugrąžins komforto pojūtį ir pasitikėjimą savimi.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: