Pradinis / Kultūra / Amerikietis jaučiasi esąs ir lietuvių kultūros įsūnis

Amerikietis jaučiasi esąs ir lietuvių kultūros įsūnis

Balzeko lietuvių kultūros muziejuje jau nuo vasaros pradžios dirba naujas konsultantas – Chicago Cultural Alliance  (CCA) komandos narys, kvalifikuotas ir puikią muziejininko patirtį turintis specialistas Andrew Leith. Jis pakeitė čia anksčiau dirbusią kitą CCA pasiuntinę Candice Rasinghani.

A. Leith Loyola Čikagos universitete yra įgijęs istorinės archeologijos ir muziejinės antropologijos specialybę. Magistro laipsnį jis įgijo Teksaso universitete (Austin). A. Leith dešimt metų dirbo Field Museum of Natural History. Jam taip pat kelerius metus teko darbuotis ir Paryžiuje esančiame d‘Orsay muziejuje. Savo, kaip specialisto, profesinius įgūdžius jis tobulino tarptautinės asociacijos ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) tyrime ir kultūrinio paveldo išsaugojimo projekte Jamaikoje, Falmouth mieste (Research on grass roots preservation of the built environment at the Falmouth Heritage Renewal in Jamaica for US/ICOMOS).

Apie save A. Leith sako: „Turiu dvi istorijas, paaiškinančias, kodėl aš pasirinkau muziejininko specialybę. Abu šie paaiškinimai yra tiesa. Pirmasis – į šią sritį mane pastūmėjo mano studijų baigiamojo darbo vadovas. Jis dirbo Field Museum ir atliko kasinėjimus tose vietose, kur yra įsikūręs China Town. Šis žmogus mane pakvietė dirbti jo asistentu. Todėl aš savo studento praktiką atlikau Field Museum of Natural History. Dirbau valydamas, klasifikuodamas radinius ir taip daug sužinojau apie tuos žmones, kurie gyveno toje teritorijoje XVI–XVIII amžiuje. Šis darbas man buvo puiki galimybė įgyti praktikos, nes universitete įgytos žinios – daugiau teorinės.

Antroji istorija, kurią pasakoju draugams, aiškindamas, kodėl aistringai susidomėjau muziejininko specialybe, – ji yra iš mano vaikystės. Aš turiu seserį. Kai mes su ja buvome maži, tėvai mus dažnai palikdavo pas močiutę, kuri buvo tarsi šeimos istorikė. Tuo metu, kai amerikiečiai troško kuo naujesnių baldų, mesdami iš namų senuosius, mano močiutė saugojo senus laikus primenančius daiktus. Tuo metu, kai mes dar buvome maži, močiutė neturėjo televizoriaus. Ji mus su seseria pasodindavo prie seno stalo, duodavo valgyti iš senovinių indų, rodydavo prosenelių, dėdžių, tetų nuotraukas ir pasakodavo su jais susijusias istorijas. Mes supratome, kad šie žmonės yra mūsų šeimos dalis. Aš išmokau ypač vertinti tokius daiktus, kurie yra tarsi tiltas tarp mūsų ir tų žmonių, kurie gyveno prieš mus“, – kalbėjo A. Leith.

Jaunas specialistas Balzeko lietuvių kultūros muziejuje dirba ne visą darbo savaitę. Šiuo metu A. Leith padeda rengtis būsimai muziejaus parodai, skirtai Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui.

Taip pat CCA darbuotojas konsultuoja muziejaus specialistus, pats padeda inventorizuoti naujai gaunamus eksponatus, fotografuoja, aprašo, sistemina jau esančias kolekcijas. A. Leith pagelbsti neseniai muziejuje pradėjusiai dirbti meno kuratorei Daivai Valeriai Karužai (-aitei) susipažinti su specialia inventorinimo programa.

Vieną dieną per savaitę jis praleidžia CCA biure, dirbdamas su komandos nariais, nes dabar labai svarbu pasiruošti artėjančiam dideliam projektui – visą spalio mėnesį vyks įvairių tautų kultūrų paveldui skirtas renginys „Inherit Chicago“, suvienysiantis visus Čikagos muziejus ir kultūrinius centrus. Gausybė renginių bus tarsi savotiška ekskursija, lankytojus supažindinsianti su įvairių pasaulio tautų kultūriniu paveldu.

A. Leith dirba ir su kitų CCA priklausančių etninių muziejų darbuotojais. Be Balzeko lietuvių kultūros muziejaus, jis nemažai laiko atiduoda Dank Haus German Cultural Center ir Chinese American museum of Chicago.

Remdamasis geriausiomis praktikomis ir atsižvelgdamas į mažųjų, CCA priklausančių muziejų finansines galimybes, A. Leith jiems padeda patardamas, kaip geriau apsaugoti ir išlaikyti eksponatus, kaip sutvarkyti kolekcijų saugojimo erdves. Kita jo darbo dalis – padėti aljanso nariams, kurie nori kurti virtualias savo muziejų parodas. Specialistas pataria, kaip fotografuoti objektus, kaip juos aprašyti, kaip sugrupuoti. Trečias darbas, kurį Andrew dirba CCA, – tai grupinės pamokos (workshops), kuriose mokoma, kaip paruošti saugojimui muziejinius eksponatus bei kolekcijas.

„Man labai patinka mano darbas. Kasdien einu į jį žinodamas, kad ką nors pats išmoksiu iš tų žmonių, su kuriais kartu dirbu. Aš galiu praleisti laiką dirbdamas su tokiomis nuostabiomis kolekcijomis, sužinoti naujų istorijų, susijusių su muziejuose esančiais daiktais. Ir galiu bendrauti su tais protingais, savo darbui atsidavusiais žmonėmis. Jaučiuosi įsitraukęs į tas bendruomenes, tarsi būčiau vokiečių, kinų, lietuvių bendruomenių narys. Mokausi iš šių tautų turtingų kultūrų ir istorijos. Mano paties giminėje buvo slovakų, lenkų, rumunų, vokiečių, truputėlį kraujo turiu iš škotų ir prancūzų. Aš esu penktos kartos čikagietis, mano proseneliai atvyko į Ameriką daugiau kaip prieš 100 metų. Todėl jų tautų tradicijos neišliko mūsų giminėje. Tačiau pats įsiliejęs į įvairių kultūrų bendruomenes aš jaučiuosi kaip įvaikintas vaikas, atrasdamas čia nuostabiausių dalykų. Ir pagrindinė bendrybė, kurią matau įvairių kultūrų muziejuose, yra ta: čia dirbantys žmonės yra labai atsidavę savo darbui“, – džiaugiasi savo turtinga patirtimi A. Leith.

Teksto ir nuotraukų autorė Virginija Petrauskienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: