Pradinis / Kelionės / Antano Smetonos dvare apsilankę M.Starkus ir V.Radzevičius sužinojo netikėtų faktų apie prezidentą

Antano Smetonos dvare apsilankę M.Starkus ir V.Radzevičius sužinojo netikėtų faktų apie prezidentą

„Aplink Lietuvą“ laidos vedėjai Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius kiekvieną savaitę aplanko vis kitą Lietuvos kraštą. Šios laidos šūkis – „O ar čia buvai?“. Svarbiausia „Aplink Lietuvą“ laidoje yra Lietuvos pilys, dvarai, istorinis paveldas, mūsų šalies gamtos grožis, senoviniai patiekalų receptai.

Šeštadienio rytais TV3 žiūrovus prie televizijos ekranų kviečia Vytaras Radzevičius ir Martynas Starkus kartu su Turizmo departamentu. Šįkart „Aplink Lietuvą“ laidos vedėjai lankėsi Vilniaus apskrityje stūksančiame Jašiūnų dvare. 200 metų senumo dvaras dar kvepia dažais – šiuo metu jis yra beveik prikeltas naujam gyvenimui. „Dvaras yra netoli Vilniaus. Vilniečiams, kurie savaitgalį neturi planų, verta į jį nuvažiuoti susipažinti su ekspozicija, pajusti dvasią. Puošnus ir gražus dvaras“, – sako V. Radzevičius.

Garsiausi Lietuvos keliautojai užsuko ir į Neries regioniniame parke nusidriekusį Dūkštos pažintinį pėsčiųjų taką. Kalnai, lygumos, ąžuolai, srauni upė, piliakalniai – šis 5 kilometrų takas ne veltui žavi visus apsilankiusius. „Takai puikiai įrengti, jais gali vaikštinėti, pamatyti gražių vaizdų. Sezoniškumas nėra svarbu, esu buvęs ir žiemą. Labai gražu, ramu, tylu. Gali pamatyti įvairių miško gyvūnų, paukščių, gamtos reiškinių“, – sako V. Radzevičius. „Takas visai nenuobodus, niekada negali nuspėti, kas bus už posūkio, ką pamatysi, kas tavęs laukia“, – antrina M. Starkus.

„Aplink Lietuvą“ vedėjai nepraleido progos aplankyti pirmojo Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos dvaro Užugiryje. Kartu su keliautojais dvare lankėsi ir istorijos mokslų daktarė Neringa Dambrauskaitė. Šio dvaro istorija prasidėjo 1934 metais. A. Smetona savo 60-ojo gimtadienio proga jaunystės kaime gavo 80 hektarų sklypą, kuriame buvo pastatytas šis dvaras.

Muziejininkė Jurgita Zimblytė pasakojo, kad Smetonų šeima šį dvarą vadino Užugirių kiemu. Žvelgiant į tą laikmetį, pastatas buvo labai moderniai įrengtas. Dvare galėjai rasti vonias, tualetus ir net telefono ryšį su Kaunu. Tiesa, elektros pastate dar nebuvo ir vakarus Smetonos leisdavo prie žvakių šviesos.

Antrame dvaro aukšte buvo įrengtas kambarys A. Smetonai. Dvare buvo laikoma visa Smetonų sukaupta grožinė literatūra. Labiausiai A. Smetonai patikdavo skaityti antikos filosofą Platoną graikų kalba. Kaip atskleidė muziejininkė, Sofija Smetonienė buvo itin azartiška moteris, mėgusi žaisti kortomis. „Sakoma, kad ponia Smetonienė taip gerai lošdavo preferansą, kad perkeltine prasme nurenginėdavo karininkus“, – pasakojo J. Zimblytė.

„Aplink Lietuvą“ vedėjai nepraleido progos paragauti ir autentiškų patiekalų – tokių, kokius valgė A. Smetona. Užugirio edukacijos centre V. Radzevičius ir M. Starkus domėjosi, kaip iškepti šakotį, o vėliau skanavo krosnyje keptą kugelį. „Yra žinoma, kad Smetona sūrį, duoną su sviestu valgydavo pusryčiams. Labai mėgo silkę ir bulves su rūgpieniu. Tarpukariu taip pat buvo mėgstama barščių ir kopūstų sriuba“, – sakė N. Dambrauskaitė.

TV3 nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: