Pradinis / Grožis ir mada / Ar Lietuvoje paplis kūdikio laukimo šventės?

Ar Lietuvoje paplis kūdikio laukimo šventės?

Šiuolaikiniame pasaulyje turbūt neįmanoma atsiriboti nuo kitų šalių įtakos: mokslas, mada, kulinarija, kultūra, pramogos – vienos iš sričių, kurios Lietuvoje nuolat papildomos net ir tolimiausių šalių patirtimi. Plačiai po pasaulį keliaujantys ir tiek Lietuvos, tiek užsienio žiniasklaidos naujienomis besidomintys lietuviai vis dažniau savo aplinkoje pritaiko tai, ką patrauklaus išvysta svetur. Kūdikio laukimo šventė (angl. „baby shower“), vykstanti dar prieš vaikelio gimimą, yra viena iš Jungtinėse Amerikos Valstijose vis labiau populiarėjančių ir Lietuvą jau pasiekusių švenčių. Ar ji paplis mūsų šalyje? Ar ši šventė mums reikalinga? Ar ne per anksti švęsti, kol vaikelis dar negimęs? Renginių planuotoja Eglė Čiurlionytė, tapusi savo pačios kūdikio laukimo šventės organizatore, tikina, kad būsimajai mamai kūdikėlio sutiktuvės turi vien pliusų. Iškart po savosios šventės ji mielai sutiko pasidalyti mintimis ir įspūdžiais.

DSC_6506

Renginių organizatorė Eglė Čiurlionytė

Šventės esmė ir akcentai

Pasak Eglės, kūdikio laukimo šventės, kuri paprastai rengiama likus mėnesiui ar kelioms savaitėms iki gimdymo, esmė − apglėbti būsimą mamytę dėmesiu, meile, leisti jausti, kad ji gali pasitikėti bet kuria iš šventės dalyvių, supažindinti su tuo, kas jos laukia. Į kūdikio sutiktuves paprastai kviečiamos tik moterys. „Man ši šventė buvo proga pasidžiaugti savo laime su kitomis.  Buvo gera ne tik iš mamos, sesers, su kuriomis sieja be galo stiprus ryšys, bet ir iš draugių jausti, kad joms rūpi, kaip jaučiuosi aš ir kaip jaučiasi pilvelio gyventojas. O tokie žodžiai kaip: „Lepinsime tavo princesę ir rūpinsimės ja“, suteikia saugumo jausmą“, − pasakojo pašnekovė.

Jos teigimu, šventės metu labai svarbu iš draugių, kurios jau turi vaikų, gauti patarimų, rekomendacijų, kontaktų, išklausyti jų pamokymus ir sužinoti jų patirtį. „Viską išklausiusi, būsima mamytė atsirenka, kas tinka jai pačiai. Išsisklaido daug neaiškumų, laukti vaikelio tampa ramiau, − sakė Eglė. − Svarbu, kad tai būtų ne tik pasisėdėjimas, kad draugės užrašytų palinkėjimus, patarimus. Pasibaigus šventei, būsimai mamytei bus smagu skaityti ir prisiminti tai, kas buvo aptarinėjama.“

Kūdikio kraitelis

Šventės metu moterys su nėščiąja ne tik dalijasi patirtimi, patarimais, bet ir dovanoja įvairiausius daiktelius, skirtus į pasaulį greitai ateisiančiam kūdikiui. Eglės teigimu, tikras malonumas apžiūrinėti vaikiškus drabužėlius, žaislus ir kitas dovanėles, skirtas kūdikio kraiteliui. Mieli, gražūs daikteliai, mintys apie naują gyvybę teigiamų emocijų suteikia ne tik būsimai mamai, bet ir dovanas nuoširdžiai rinkusioms kitoms šventės dalyvėms.

Pasak pašnekovės, dažniausiai būsima mamytė pati paruošia dovanų – daiktų, kurių reikia kūdikio kraiteliui, − sąrašą. Tačiau jai šiuo sąrašu rūpintis neteko ir draugės turėjo visišką pasirinkimo laisvę. „Turiu nuostabią sesę ir mamą, kurios suruošė viską, ko reikės man ir vaikeliui būnant ligoninėje. Žinoma, ir pats kūdikio tėtis supirko svarbiausius reikmenis. Tad draugėms buvo palikta laisvė išrinkti dovanėles. Visi gauti daiktai yra naudingi ir labai reikalingi“, − pasakojo Eglė. Tačiau jeigu kyla baimė gauti nereikalingų daiktų, ji būsimoms mamytėms pataria drąsiai sudaryti reikalingų daiktų sąrašą.

Šventės atributai

Kūdikio laukimo šventės vieta labai dažnai dekoruojama rožine arba žydra spalvomis, jei tikrai žinoma, kas gims – mergaitė ar berniukas. Kūdikio lytį taip pat atspindi stalo puošyba, tortas, užkandžiai, gėrimai ir kt. Jeigu nenorima išduoti vaiko lyties, pasirenkama balta spalva. Taip pat puikiai tinka geltonos, švelniai pilkos ar rožinės ir žalios spalvų deriniai. Kadangi Eglė laukėsi mergaitės, jos šventėje vyravo rožinės spalvos dekoracijos. Vaikelio lytį atskleidė ir iš keksiukų išdėliotas užrašas „MERGAITĖ“, rožinės spalvos tortas, papuoštas princesės karūna, ir kitos detalės.

Nors dažniausiai kūdikio laukimo šventė būsimai mamytei tampa malonia draugių staigmena, Eglė, labai mėgstanti savo darbą, ir šią šventę ėmėsi organizuoti pati. „Man buvo labai svarbu, kokiomis dekoracijomis, vaišėmis galėsiu džiuginti savo svečius, ką veiksime ir t. t. Kol kas Lietuvoje tokioms šventėms skirtų dekoracijų yra labai mažai, todėl dalį jų teko daryti pačiai. Tačiau tai tik į naudą: dekoracijų kūrimas − tai atgaiva ir kūnui, ir sielai. Kur kas naudingiau, norint atsipalaiduoti, sukurti ką nors mielo ir gražaus nei drybsoti prie televizoriaus“, − pasakoja renginių organizatorė Eglė.

Užkrečiantis pavyzdys

Kaip kilo mintis pačiai organizuoti šią Lietuvoje dar gana neįprastą šventę? „Laukdamasi dalyvavau baleto šokėjo Nerijaus Juškos ir Agnės Jurgilaitės kūdikio laukimo šventėje, ir jau tada  panorau šios šventės pati. Dėmesys būsimiems tėveliams, nuoširdi meilė ir džiaugsmas, sklindantis iš kiekvieno svečio, − visa tai aš tada patyriau. Tiesiog būtina, kad vaikelio laukimas būtų kupinas tyro džiaugsmo. Tikriausiai pats tyriausias jausmas apima, kai kalbama apie naują gyvybę, − malonius praėjusių metų įspūdžius prisiminė pašnekovė. − Į mano namus ši šventė atėjo draugių dėka: jos paklausė, kada bus mano kūdikio sutiktuvių šventė. Prisiminus N. Juškos ir jo mylimosios vaikelio sutiktuvių šventėje patirtas emocijas, beliko atsakyti, kad greitai pranešiu, kada ir kur ji įvyks.“

Malonumas teikti džiaugsmą kitiems

Paklausta, koks jausmas organizuoti šventę sau, Eglė atskleidė: „Organizuoti šventę sau – pats nuostabiausias jausmas. Vaikščioti ir ieškoti, kuo palepinti svečius, kaip papuošti namus, man yra tikra sielos atgaiva. Ruošimosi šiai šventei laikotarpiu bene kiekviena mano diena prasidėdavo ir baigdavosi mintimis apie šias vaikelio sutiktuves. Kartais įvairių idėjų kildavo nubudus naktį – jas būtinai užsirašydavau. Galbūt kam nors gali atrodyti, kad besilaukianti moteris turėtų niekuo nesirūpinti, bet tokia jau aš esu: džiaugsmą man teikia rūpinimasis kitais, be galo patinka džiuginti savo svečius, gera žinoti, kad jie laukia mano švenčių. Tai įkvepia kurti, gyventi, leidžia lengvai kvėpuoti.“

Kūdikio laukimo šventė vyrams?

Nors kūdikio laukimo šventė paprastai rengiama tik būsimoms mamytėms, tačiau Eglė pataria į ją įtraukti ir tėvelius (vyrus). Tik, žinoma, jiems reikėtų parinkti atskirą vietą ir atitinkamas pramogas. Šią šventę ji buvo suorganizavusi ir savo vyrui bei jo draugams. „Buvau numačiusi važinėjimą kartingais, pirtį, kurioje jie galėtų dalytis patirtimi. Nors ir atrodo, kad vyrai nelinkę kalbėti tokiomis temomis, tačiau iš tiesų užkalbinti apie tai, kaip jautėsi per žmonos gimdymą ir po jo, ima tiek daug pasakoti… Deja, šis sumanymas nepavyko dėl vyro darbų“, − apgailestavo pašnekovė.

Nors sakoma, jog kūdikio sutiktuvės rengiamos tik laukiantis pirmojo vaikelio, kad būsimoji mamytė susipažintų su tuo, kas jos laukia, Eglės teigimu, šių švenčių jos namuose bus tiek, kiek ir vaikų. „Tik kitą kartą būtinai pasistengsime, kad šios šventės patirties įgytų ir vyras“, − užtikrina laime spinduliuojanti būsima mamytė.

Nuotraukos iš asmeninio Eglės Čiurlionytės archyvo

Komentaras

  1. Visgi, naujagimio sutikimo dovanėles reikia gerai apgalvoti – jos turi būti ne tik gražios, bet ir saugios, kokybiškos. Geriau mažesnė dovanėlė, bet naudinga ir džiuginanti.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll To Top
%d bloggers like this: