Pradinis / Nuomonė / Aukštoji matematika prasideda nuo daugybos lentelės

Aukštoji matematika prasideda nuo daugybos lentelės

4 Virginijus Klizentis

Virginijus Kližentis

200 minučių trunka maždaug tiek, kiek prireiktų pažiūrėti kokias 7 „Naisių vasaros“ ar 4 „Daktaro Hauso“ serijas (žinoma, atmetus reklamą, nors tai ir atrodo sunkiai įmanoma). Kaip žinia, reliatyvumo dėsnis teigia, kad minutės trukmė priklauso nuo to, kurioje tualeto durų pusėje esi, tokiu būdu ir 200 minučių su „Naisių vasara“ būtų ilgesnės nei su Hausu.

Maždaug per 200 minučių po susidūrimo su ledkalniu į dugną nugrimzdo Titanikas. O jei jūs per 200 minučių nubėgate maratono distanciją, tai galite drąsiai pasivadinti neblogu bėgiku. Nors jei dalyvautumėte rimtose varžybose, tai įveikę distanciją per šį laiką, savo varžovus iš Kenijos jau rastumėte atvėsusius…

O kiek valandų yra 200 minučių? Dalis išgirdusiųjų tokį klausimą nedelsdami išpoškintų atsakymą, o dalis tylėtų. Tylėjimas nebūtinai reikštų, kad respondentui nepavyksta suskaičiuoti. Gali būti, kad net nebando skaičiuoti, o karštligiškai bando įminti klausimus: „O kur čia šuo pakastas?“, „Ko čia iš tikro klausia?“, „Tai klausia kaip gyveni, tai ką veiki, tai kiek valandų yra 200 minučių…“ O dalis tylinčių skaičiuotų, skaičiuotų, skaičiuotų… Gal net sudrebintų aksiomos – net ir didelis dvejetas yra mažiau nei trys – pamatus…

Neseniai apsilankiau vieno judriojo ryšio operatoriaus salone (to, kur ne vabzdys, ir ne to, kur du). Prieš tai lankiausi to paties operatoriaus salonėlyje pirkinių metropolyje nekropolyje. Bet ten pasirodo visada turi tik SIM kortelių ir sutarčių blankų, jei prireiks telefono, modemo ar automobilio statymo lipduko, jums pasiseks tik tada, jei tą dieną jūsų juodasis mėnulis bus Marso orbitos šešėlyje. Kadangi mano juodojo mėnulio keliai nežinomi, teko eit į centrinį saloną. Pralaukęs 40 minučių, gavau savo dėmesio klientui porciją. Vadybininkė buvo dalykiška (arba tiesiog pavargusi, nes buvo darbo dienos pabaiga) ir nebandė sužavėti akcijom-atrakcijom, superiniais pasiūlymais ir apskritai buvo gerasis antipodas to perdėm saldaus, aktyvaus, hiperpaslaugaus pardavėjo, į kurį organizmas reaguoja musculus gluteus maximus, t. y. didžiojo sėdmens raumens mėšlungiu. Kol spausdintuvas čiaumojo sutartis ir dalykiškoji vadybininkė ardė ir konstravo būsimąjį mano telefono aparatą, gretimame klientų įpareigojimo narvelyje kita vadybininkė garbaus amžiaus klientei čiauškėjo: „Už kažkiek litų per mėnesį jūs ne tik gausite išmanųjį telefoną, bet ir 200 SMS, 200 MB ir 200 minučių į visus tinklus“. Klientė į viliones reagavo santūriai, kažką sumurmėjo, kiek patylėjo ir uždavė klastingąjį kausimą vadybininkei: „Atsiprašau, 200 minučių, tai kiek čia valandų?“ Skambu būtų įvertinti situaciją kaip nokdauną, labiau gal nokautas, juk po keliolikos sekundžių bandymo apskaičiuoti mintinai ir dar keliolikos sekundžių kalkuliatoriaus maigymo išganingasis atsakymas vis tik buvo gautas ir garsiai praneštas: „Trys valandos ir 20 minučių“. Stebėdamas kolektyvinį skaičiavimą ir skaičiuoklių veidus net pagalvojau, kad gal ir lietuviškasis Rūpintojėlis atrodo toks sopulingas dėl to, kad iš tikro dalina mintyse kokius 510 iš 3 ar gal net traukia kvadratinę šaknį iš 16.

Taip, mes čia neuronų be reikalo nešvaistom, mes daugybos lentelių nekalam, nes mes lentelėmis kalam virtuves bei pirtis… nes mes – drąsi šalis.

Virginijus Kližentis

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: