Pradinis / Lietuviai svetur / „Baltoweenas“: tarp politikos, kūrybos ir karnavalo

„Baltoweenas“: tarp politikos, kūrybos ir karnavalo

Dabartinio „Baltoweeno“ ištakos – politiniuose Vokietijos lietuvių jaunimo sąjungos (VLJS) seminaruose ir Pabaltijo jaunimo kongresuose Anaberge. VLJS nuo pat įsikūrimo išsiskyrė pasauliniame lietuvių jaunimo sąjungų kontekste aktyvumu diskutuojant įvairiais politiniais klausimais: nepraėjus nė pusei metų nuo organizacijos gimimo, 1974 metų spalio 18–28 d., Bonoje suorganizuotas jaunimo susitikimas. Šio susibūrimo metu buvo diskutuojama apie Vakarų Vokietijos Rytų  politiką,  etninių grupių  politinio  aktyvumo  skatinimą bei  analizuojamos  kitos svarbios temos, susijusios su okupuotos Lietuvos politiniu gyvenimu. Devintajame dešimtmetyje, kai „geležinė uždanga“ ėmė pamažu byrėti, šie susitikimai tapo ypač reikšmingi Vokietijos lietuvių jaunimo veikloje, norint išreikšti palaikymą Baltijos šalių nepriklausomybės atkūrimo siekiui.

Vytenio Sakalausko nuotr.

Kadangi Pabaltijiečių krikščionių studentų sąjunga, kuriai priklauso Anabergo pilis, laiko save visų Baltijos šalių išeivių namais, aštuntajame dešimtmetyje pradėti rengti ir Pabaltijo jaunimo kongresai, buriantys lietuvius, latvius ir estus. Tuo metu veikė ne tik lietuviška Vasario 16-osios, bet ir latviška gimnazija Miunsteryje, būta ir aktyvios latvių jaunimo sąjungos. Po Sovietų Sąjungos griūties latviška gimnazija buvo uždaryta, jų jaunimo organizacija išsivaikščiojo, tad tradicijas išlaikyti ir puoselėti liko lietuvių jaunimui. Jau tada prie politinių temų buvo pridėta kultūrinė dimensija – dirbtuvės, per kūrybines priemones padedanti paprasčiau įsisavinti politinį turinį. Andrejs Urdze, ilgametis Anabergo šeimininkas, prisimena, kaip šalia temos „Žaliųjų judėjimai Baltijos šalyse“ buvo rengiamas pasivaikščiojimas po gamtą bei rytinė joga, o kitame metiniame renginyje mokyta liaudies menų, pavyzdžiui, pinti juostas. Buvo žaidžiamas ir krepšinis ar tinklinis, vakarais niekada neapsieita be liaudies dainų. Tai, anot Urdzes, buvo ne mažiau svarbu nei politika, nes kūrė bendruomeniškumo jausmą.

2005-aisiais Aušra Malinauskaitė ir Rimas Čuplinskas žengė lemtingą žingsnį ir sugalvojo kongresui naują pavadinimą – „Baltoween“, arba „Baltų halloween“, mat jis visad buvo rengiamas savaitgalį apie Visų Šventųjų ir Vėlinių šventes. Nuo tada politines diskusijas praturtina vakarinis koncertas ir kaukių balius. Temos išliko aktualios, įdomios ir kviečiančios kurti: prisimenant dainuojamąją revoliuciją, buvo mokomasi chorinio kalbėjimo, gvildenant kūno ir politikos santykį, naudojama kontaktinė improvizacija ir praktikuojama juoko joga, o diskutuodami apie politinę gatvės meno dimensiją, dalyviai patys piešė grafičius. Be to, nepamirškime begalės trumpų filmų ir „skečų“, sukurtų šio renginio metu kitomis temomis, ar karaokės ir dainavimo prie laužo, kaip ir anuomet, kuriančio bendrumo ir artumo jausmą.

Kaukių balius. Miglės Mačiūnaitės nuotr.

Šiųmetis „Baltoweenas“ – šiek tiek kitoks, bet toks pat smagus. Šįkart jo negalėjome organizuoti Anaberge   per   Helovino   savaitgalį,   bet   lapkričio   29  – gruodžio   2   d.   vyksiančios „Baltlėdos“ („Baltoweenas“ + VLJS Kalėdos) Berlyne – puiki alternatyva. O ir erdvė, kurioje jį švęsime, neeilinė – lietuviams priklausantis klubas „Panke“ Weddingo rajono lofte. Net ir laužą prižadame, jei oro sąlygos ir temperatūra leis! Renginio tema – šiais metais švenčiamas visų Baltijos valstybių atkūrimo šimtmetis. Renginį pradėsime diskusija „100 metų Baltijos šalims: brolystė, draugystė ar konkurencija?“ Lietuvos ambasadoje lapkričio 29 d., ketvirtadienį. Penktadienį vakare pasitiksime ne berlyniečius renginio dalyvius ir pažindinsimės jau „Pankėje“. Šeštadienį, kaip visada, visą dieną vyks dirbtuvės šimtmečio tema, o vakare – kaukių balius ir koncertas. Sekmadienį dar susitiksime pusryčių, aptarsime renginį ir keliausime namo. Prisijunk prie šimtmečio „Baltoweeno“ ir TU!

Monika Verbalytė ir Gintarė Malinauskaitė

Organizatorių nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: