Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Darsūniškio vartų atstatymo 25-mečio jubiliejaus šventė

Darsūniškio vartų atstatymo 25-mečio jubiliejaus šventė

Jei darsūniškiečių paklaustume, kuo garsus Darsūniškis, šie net nesuabejoję jums atsakytų – trejais miestelio vartais. O ir abejoti nėra dėl ko – juk tai ypatingi vartai. Ir ne todėl, kad jie tokie vieninteliai visoje Lietuvoje, bet ir dėl to, kad jie tokie savi, įaugę į atmintį, istoriją, kiekvieno to krašto žmogaus būtį.

Vartai nepailsdami pasitinka ir išlydi vietos gyventojus į darbus, keliones ar tiesiog kantriai laukia sugrįžtančių iš tolimesnių kraštų… Tai Darsūniškio pasididžiavimas, miestelio simbolis. Tik vieni labiau mėgsta Šv. Agotos vartus, pasitinkančius atvykstančiuosius nuo Kruonio pusės, kam arčiau širdies Šv. Kazimiero vartai, palydintys važiuojančiuosius Sekionių link, o kam mieliausi Šv. Jurgio vartai, stovintys ant kelio į Užgirėlį (priklauso nuo to, kurioje gatvėje žmogus gyvena).

Įdomi šių vartų, pastatytų dar XVIII a. pabaigoje, stovėjusių daugiau nei pusantro šimto metų ir beprasmiškai nugriautų 1963 m. rugpjūčio 10 d. naktį, istorija. Tie vartai ir būtų likę tik istorija, jeigu ne didelis žmonių noras miesteliui grąžinti tai, kas jam priklauso. Dviejų iniciatorių – Vytauto Lapinsko, tuomečio kultūros namų direktoriaus, ir buvusio Darsūniškio parapijos klebono a. a. Pranciškaus Genevičiaus – dėka idėja atstatyti vartus tapo realybe: 1988 m. susitelkę Darsūniškio gyventojai tuometei valdžiai pateikė visų gyventojų pasirašytą prašymą, kuriuo reikalavo vartų atstatymo. Po ilgų  biurokratinių procesų ir vietos gyventojų nepailstamų iniciatyvų 1990 m. rugpjūčio 11 dieną buvo pašventinti naujieji atstatytieji vartai.

Šiemet darsūniškiečiai ir gausus būrys svečių ne tik šventė Žolinę, bet ir minėjo Darsūniškio vartų atstatymo 25-metį. Atvykstančiuosius į Darsūniškį tą dieną pasitiko šventiškai išpuošti ir atnaujinti miestelio vartai. Jubiliejaus proga bažnyčios šventoriuje buvo surengta fotografijų paroda. Vartų atstatymo iniciatoriui Vytautui Lapinskui įteiktos atminimo dovanos ir padėkos raštas. Buvo prisiminti ir pagerbti prie vartų atstatymo prisidėję jau anapilin išėję darsūniškiečiai. Šventės svečiams bei žmonėms, pagelbėjusiems atnaujinti Darsūniškio vartus, jubiliejaus proga taip pat įteikti suvenyrai su Darsūniškio vartų atvaizdais. Vartų 25-mečiui buvo parengtas ir išleistas lankstinukas apie Darsūniškio vartų istoriją.

Kiek vėliau, vakarop, prie Šv. Kazimiero vartų gausus būrys susidomėjusių žmonių stebėjo filmą apie vartų atstatymo iškilmes. Pasibaigus filmui visi susirinko į Darsūniškio parką. Čia smagiai šnekučiavosi, klausėsi gyvos muzikos ir šoko. Nuostabus oras kvietė būti gamtoje ir niekur neskubėti, pasidžiaugti, kad gyveni čia ar kad bent jau tavo šaknys yra šiame nuostabaus grožio kampelyje.

Renata Karpavičiūtė
Nuotraukų autoriai: R. Karpavičiūtė, A. Kazlauskas, G. Balčiūnaitė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: