Pradinis / Šeima ir sveikata / Daugiadisciplinis lėtinio skausmo gydymas Lietuvoje

Daugiadisciplinis lėtinio skausmo gydymas Lietuvoje

Lėtinis nugaros skausmas – šiuolaikinio gyvenimo būdo rezultatas. Sėdimas darbas, per mažas fizinis aktyvumas, nutukimas, netaisyklingas sėdėjimas, netinkamai atliekami judesiai daro didelę neigiamą įtaką žmogaus sveikatai. Patiriamas nugaros skausmas trukdo mėgautis visaverčiu gyvenimu – dirbti, aktyviai poilsiauti, keliauti. Nuolat jaučiamas, jis dažnai tampa ir psichologinių problemų priežastimi.

Ydingas požiūris, kad skausmas savaime praeis, ilgainiui tik sukelia daugiau problemų pačiam sergančiajam ir jį supantiems žmonėms. Laiku suteikta specialistų pagalba gali padėti įveikti negalavimą prieš jam tampant paciento gyvenimo epicentru.

Skausmo gydytoja Asta Zavackienė

Lėtinis nugaros skausmas – dažno žmogaus negalavimas

Lietuvoje veikiančios skausmo gydymo ir stuburo chirurgijos klinikos „Clinic AGATAS“ specialistai – skausmo gydytojai, stuburo neurochirurgai, neurologai, kineziterapeutas, dietologai – pasirinkti neatsitiktinai. Kiekvieno iš jų tikslas – padėti pacientams, kenčiantiems nuo lėtinių nugaros skausmų.

„Pastaraisiais metais smarkiai išaugo lėtinio nugaros skausmo pacientų skaičius. Dėl didelių jų srautų ir sudėtingo skausmo priežasčių nustatymo proceso įvairiose valstybinėse gydymo įstaigose dažnai susidaro ilgos laukiančiųjų eilės. Įprasta praktika, kad tokie pacientai vizito pas gydytoją gali laukti net iki šešių mėnesių. Per tokį ilgą periodą, kai kasdien jaučiamas skausmas, itin nukenčia žmogaus psichologinė būklė ir stabilumas, prastėja aktyvaus gyvenimo kokybė, mažėja darbingumas“, – jau įprasta tapusią situaciją apibūdina skausmo gydytoja Asta Zavackienė.

Privačios klinikos gali pacientą priimti greičiau, skirti pakankamai laiko jam apžiūrėti, simptomams aptarti, bendrai savijautai įvertinti. Taip atidžiau įvertinamos visos galimos skausmo priežastys, žmogus jaučiasi saugus, ramus, labiau atsipalaiduoja ir geriau įvardija savo skausmo pojūčius.

Net 45 proc. gyventojų skundžiasi lėtiniu nugaros skausmu. Deja, didelis gyvenimo tempas, užimtumas, nežinojimas, į kokį specialistą derėtų kreiptis, mitai apie įvairius pasisekusius ir nepasisekusius gydymo metodus dažną pacientą sutrikdo ir jis laiku nesikreipia į gydytojus. Vidutiniškai žmonės laukia dvejus metus ir tik tada kreipiasi į neurochirurgą, skausmo gydytoją ar neurologą, kad būtų nustatytos nugaros skausmo priežastys.

Toks delsimas yra natūralus žmogui, tačiau ydingas sveikatai. Pirminis trukdis, neleidžiantis iš karto ieškoti pagalbos, – nežinojimas, į kokį gydytoją esant lėtiniam nugaros skausmui reikėtų kreiptis. Pirmiausia tikslinga kreiptis į skausmo gydytoją. Tačiau ši gydytojo specializacija dar nėra gerai įsisąmoninta. Neretai pacientas nežino, kas jo laukia apsilankius pas šios srities specialistą. Natūralu, kad tada atsiranda nerimas, atidėliojama, žmogus ima save įtikinėti, jog skausmas praeis savaime. Vis dėlto dera atminti, kad kai ilgiau delsiama kreiptis į specialistą, gydymas tampa sudėtingesnis ir gali ilgiau užtrukti.

Neurochirurgas dr. Bronius Špakauskas

Kompleksinis požiūris į skausmo gydymą

Šiuolaikinė medicina siūlo įvairius skausmo gydymo metodus – medikamentinį, invazinį, neurochirurginį. Svarbiausia – parinkti tinkamiausią gydymo metodą, galintį užkirsti kelią neigiamai skausmo įtakai visaverčiam gyvenimui.

Klinikos „Clinic AGATAS“ gydytojai pabrėžia, kad dėl lėtinio skausmo kompleksiškumo paprastai prireikia kelių specialistų pagalbos. Patiriamo skausmo pasekmės gali būti žalingos tiek fizinei, tiek psichologinei žmogaus būklei, todėl daugiadisciplinis požiūris į skausmo gydymą yra būtinas. Tai leidžia geriau įvertinti tikrąsias skausmo priežastis, šaltinį, paskirti kiekvienam asmeniui tinkamiausią gydymo būdą.

Paprastai pacientai tikisi, kad po vienos specialisto konsultacijos ir paskyrus gydymą bus pasiektas norimas rezultatas. Tačiau, kai kalbama apie nespecifinį lėtinį nugaros skausmą, „vieno langelio“ principas neturėtų būti taikomas. Lėtinio skausmo priežasčių gali būti pačių įvairiausių.

Dažnas lėtinio nugaros skausmo kamuojamas pacientas yra klaidingai įsitikinęs, kad pagelbėti gali tik neurochirurgas. Iš tiesų geriausi rezultatai pasiekiami, kai pacientu rūpinasi keli savo srities specialistai. Neurochirurgas dažnu atveju, įvertinęs paciento klinikinį atvejį, iškart neskubės skirti chirurginio gydymo, priešingai – pirmiausia skirs konservatyvius metodus, pavyzdžiui, skausmo gydytojo atliekamą medikamentinį ar invazinį gydymą, kineziterapiją. Taip pat gali būti reikalinga neurologo konsultacija ar gydymas. Toks „Clinic AGATAS“ neurochirurgų holistinis požiūris į paciento sveikatą ir gydymo procesą skatina pirmiausia išnaudoti visus įmanomus konservatyvius gydymo būdus, prieš guldant pacientą ant operacinio stalo. Dėl to vos 10 proc. pacientų, apsilankančių pas neurochirurgus, skiriama operacija.

Neurochirurgas dr. Bronius Špakauskas patvirtina, jog nors yra keli stuburo susirgimai, kuriems gydyti operacijos būtinos, daugelį nugaros problemų galima išgydyti ir neoperuojant. „Viskas priklauso nuo kiekvieno individualaus medicininio atvejo. Pavyzdžiui, daugiau kaip 90 proc. disko išvaržų galima išgydyti taikant konservatyvius gydymo metodus, pavyzdžiui, kineziterapiją ar nervinių šaknelių blokadas, epidurines vaistų injekcijas“, – sako specialistas.

Daugiadisciplinio gydymo nauda pacientui

Sėkmingo daugiadisciplinio gydymo pagrindas – tinkamai parinkta profesionali komanda, kuri gali pacientą greitai visapusiškai apžiūrėti, įvertinti galimas skausmo priežastis, sudaryti įvairių sričių specialistų konsiliumą, kad būtų priimtas pats tinkamiausias sprendimas dėl paciento gydymo, užtikrinti geriausią aptarnavimą. Būtina, jog gydytojai būtų patyrę savo srities specialistai, turėtų gerą reputaciją, pasižymėtų empatija ir pagarba pacientui.

„Skausmas gali veikti mūsų emocijas, o jos gali turėti įtakos mūsų skausmui, jo suvokimui. Pavyzdžiui, jei esame pikti, kankina depresija ar nerimas, jaučiamas skausmas tampa įkyresnis ir stipresnis. O jei esame teigiamai nusiteikę, laimingi, galime patirti mažiau skausmo ir dažniausiai lengviau su juo susidoroti. Negalima sakyti, jog skausmas yra tik jausmas arba fizinė negalia, – tai sudėtingas pojūčių rinkinys, veikiantis visą organizmą, tiek emociškai, tiek fiziškai“, – pasakoja skausmo gydytoja A. Zavackienė.

Lėtinio skausmo gydymo rezultatui įtakos turi ne tik medicininiai metodai, bet ir kiti aspektai – ligonio požiūris, įsitikinimas, psichologinė įtampa, aplinkinių empatija, parama. Todėl svarbu suvokti, kad gydymas – tai komandinis gydytojų, paciento ir jo artimųjų darbas, reikalaujantis kantrybės, vidinės stiprybės, pasitikėjimo vienas kitu.

Jei pacientą kankina nespecifinis lėtinis nugaros skausmas, klinikoje „Clinic AGATAS“ jis pirmiausia siunčiamas pas skausmo gydytoją. Šis specialistas konsultacijos metu ištiria paciento nugarą, įvertina jo galimybes sėdėti, stovėti, eiti ir pakelti kojas. Taip pat gydytojas gali paprašyti įvertinti juntamą skausmą pagal skalę nuo 0 iki 10 balų, aptarti, kaip jausdamas skausmą pacientas geba užsiimti kasdiene veikla.

Šie įvertinimai padeda nustatyti skausmo šaltinį, kiek ir kaip pacientas gali judėti iki to momento, kai dėl skausmo reikia nutraukti veiksmą ar atsiranda raumenų spazmai. Per pirminę konsultaciją gydytojas gali įvertinti, ar nėra rimtesnių nugaros skausmo priežasčių.

Tinkamai parinktas skausmo gydymas ne tik gerina paciento savijautą, pagreitina sveikimą, bet ir didina darbingumą. Klinikos „Clinic AGATAS“ skausmo gydytojai bei neurochirurgai specializuojasi lėtinio ir ūminio nugaros skausmo, stuburo ir nugaros smegenų ligų, trauminių stuburo ir nugaros smegenų sužalojimų bei stuburo ir nugaros smegenų navikų gydymo srityse. Konsultacija su specialistais yra pirmas žingsnis efektyvaus skausmo gydymo link!

„Clinic AGATAS“ kliniką galite rasti adresu Lietuvoje: Vičiūnų g. 24, Kaunas. Jei turite klausimų, susisiekite:

+370 602 26 118

info@clinicagatas.com

www.clinicagatas.com

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: