Pradinis / Kultūra / Eimunto Nekrošiaus „Vėlinės“ Lenkijoje pripažintos geriausiu sezono spektakliu

Eimunto Nekrošiaus „Vėlinės“ Lenkijoje pripažintos geriausiu sezono spektakliu

Prieš pradedant naująjį sezoną Vilniaus teatrą „Meno fortas“ pasiekė smagi žinia iš Lenkijos. 250-ies metų jubiliejų švenčiantis Varšuvos nacionalinis teatras (Teatr Narodowy) kaip vieną svarbiausių jubiliejinio sezono įvykių pristatė lietuvių režisieriaus Eimunto Nekrošiaus spektaklį „Vėlinės“ pagal Adomo Mickevičiaus poetinę dramą. Spektaklio premjera įvyko šių metų kovo 10 dieną ir iš karto sulaukė audringos kritikų, žiūrovų ir teatrinės bendruomenės reakcijų.

Kas mėnesį leidžiamas žurnalas „Teatr“ peržvelgdamas praėjusį 2015–2016 metų Lenkijos teatrinį sezoną pripažino „Vėlines“ geriausiu sezono spektakliu. Įtakingiausio teatrinio žurnalo vyriausiasis redaktorius Jacekas Kopcińskis su džiaugsmu pranešė, kad lietuvių režisieriaus sukurtam spektakliui skiriamas Konrado Swinarskio vardo apdovanojimas.

K. Swinarskis – Lenkijos teatro, televizijos, kino ir operos režisierius, inscenizacijų autorius, scenografas. Jis sukūrė savo nepakartojamą stilių, kuris darė didelę įtaką iškiliausiems ir originaliausiems teatro režisieriams – Krystianui Lupai, Ježiui Jarockiui, Kšyštofui Warlikovskiui ir kitiems. 1975 metais 46-erių metų Swinarskis tragiškai žuvo sudužus į Damasko oro uostą besileidžiančiam lėktuvui.

Įamžindamas režisieriaus vardo atminimą žurnalas „Teatr“ jau 1976 metais įsteigė K. Swinarskio apdovanojimą ir kasmet juo pagerbia geriausią sezono spektaklį, parodytą Lenkijos teatruose. Pirmasis šio apdovanojimo laureatas – legendinis režisierius Anžejus Wajda. Eimuntas Nekrošius yra vienas iš nedaugelio, kuriam šis apdovanojimas skiriamas jau nebe pirmą kartą. 1997 metais geriausiu sezono spektakliu buvo išrinktas legendinis režisieriaus „Hamletas“, kuris buvo pristatytas tuometiniame Torunės festivalyje „Kontakt“. Be to, E. Nekrošius yra vienintelis užsienietis, kuriam skirtas K. Swinarskio apdovanojimas.

Pristatydamas lietuvių darbą Varšuvos nacionalinis teatras pabrėžia, kad poetinė Adomo Mickevičiaus drama, interpretuojama lietuvių meistro, žinomo dėl savo unikalios teatrinės kalbos, išsiskiria dvasingumu, apeigų galia, atsakomybės visuomenei, nacionaliniais ir egzistenciniais bei asmenybės tragedijos aspektais.

Pasak pagrindinį Gustavo-Konrado vaidmenį spektaklyje sukūrusio Grzegorzo Maleckio, režisierius neskyrė ypatingo dėmesio nacionalinio išsivadavimo ir patriotizmo temoms, tai ne šio spektaklio esmė. Nekrošius „Vėlinėse“  ieškojo kažko daugiau, kažko gilesnio. Tai jam tikrai patinka. Žvelgiant į tai, kas dabar rodoma Varšuvos teatruose, spektaklis labai išsiskiria. Nekrošiaus „Vėlinės“ – apie tai, su kuo susiduria filosofija, menas, kultūra ir religija jau tūkstančius metų. Tai spektaklis apie Dievo paieškas ir bėgantį laiką.

Eimuntui Nekrošiui Varšuvoje talkino „Meno forto“ kūrybinė grupė: scenografas Marius Nekrošius, kostiumų dailininkė Nadežda Gultiajeva, šviesų dailininkas Audrius Jankauskas.

Iškilminga K. Swinarskio apdovanojimų ceremonija įvyks Varšuvos teatro institute spalio viduryje.

Teatro „Meno fortas“ informacija

Nuotraukos iš Varšuvos nacionalinio teatro archyvo

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: