Pradinis / Mokslas ir švietimas / „Facebook“ vilioja vienišus paauglius

„Facebook“ vilioja vienišus paauglius

 

Populiariausias socialinis tinklas „Facebook“ visame pasaulyje turi begales vartotojų. Aktyviausi šiame socialiniame tinkle yra paaugliai. Lietuva taip pat neatsilieka nuo pasaulio tendencijų. Penktadalis visų socialiniame tinkle užsiregistravusių lietuvių – paaugliai. Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad „Facebook“ paskyra dažniau naudojasi vieniši ir uždaro būdo jaunuoliai.

Vilniaus universiteto socialinių mokslų daktarė docentė Birutė Pociūtė kartu su magistrante Erika Krancaite atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo asmenybės bruožai, kurie turi reikšmės paauglių elgesiui socialiniame tinkle. Pasirodo, kad „Facebook“ paskyra dažniau naudojasi vieniši ir neurotiški paaugliai, kurie tokiu būdu stengiasi kompensuoti savo socialinio gyvenimo trūkumą. Tačiau kaip ir realybėje, uždaro būdo jaunuoliai apsiriboja pasyviu bendravimu: peržiūrinėja kitų žmonių nuotraukas ar vaizdo įrašus, „šnipinėja“ dominančius asmenis. Tai jiems suteikia saugumo jausmą. Nors neurotiški paaugliai dažniau „draugauja“ su nepažįstamais žmonėmis, taip stengdamiesi nebūti tokie vieniši, tačiau vengia užmegzti kontaktą su „draugu“ už virtualios realybės ribų.

Priešingai, bendraujantys ir atviri paaugliai „Facebook“ tinkle praleidžia mažiau laiko, bet aktyviau komunikuoja – susirašinėja su draugais, komentuoja draugų įkeltas naujienas, dalyvauja diskusijose. Jie taip pat turi didesnį draugų skaičių „Facebook“ sąraše, tačiau tai nenuslopina poreikio bendrauti „akis į akį“. Socialūs jaunuoliai yra dažniau linkę susitikti su nepažįstamaisiais, su kuriais susipažino „Facebook“ puslapyje.

Tyrimas taip pat parodė, kad kuo paauglys yra atviresnis, tuo jis talpina daugiau informacijos apie save (įskaitant ir nuotraukas).

Tyrime dalyvavo 175 paaugliai, kurių amžius nuo 13 iki 18 metų. Keturi iš penkių tiriamųjų turėjo „Facebook“ paskyrą. Per pastaruosius metus „Facebook“ naudojimasis paauglių tarpe padidėjo 25 proc. Tyrimas parodė, kad paaugliai praleidžia daugiau nei 8,5 val. per savaitę naršydami vien tik „Facebook“ tinkle.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

LSBP-logo-h-525px

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: