Pradinis / Aktualijos / Galinga magnetinė audra užgulė Žemę: kaip tai gali paveikti mus?

Galinga magnetinė audra užgulė Žemę: kaip tai gali paveikti mus?

Naktį iš rugsėjo 7 į 8 d. Žemėje kilo viena galingiausių magnetinių audrų. Ją sukėlė rugsėjo 6 d., trečiadienį, NASA pastebėti du įspūdingi Saulės žybsniai, mūsų planetos link iššovę dvi elektringųjų Saulės plazmos dalelių ir elektromagnetinių bangų salves. Antroji salvė buvo ypač galinga.

Žybsnis Saulėje 2017-09-06 d. | NASA nuotr.

Tai buvo stipriausias Saulės žybsnis nuo 2008 metų. Po kelių parų skrydžio elektringų Saulės dalelių srautas pasiekė Žemę ir „atsitrenkęs“ į jos magnetinio lauko skydą rugsėjo 8-osios naktį sukėlė itin stiprią geomagnetinę audrą.

Etnokosmologas Jonas Vaiškūnas komentuodamas šiuos kosminius įvykius sakė: „Tokia galinga magnetinė audra per pastaruosius 14 metų buvo kilusi tik du kartus – 2015 m. ir 2003 m. Tačiau pastaroji audra dar gali abi jas pranokti tada, kai Žemę pasieks antrojo galingesnio Saulės žybsnio iššautas mūsų žvaigždės plazmos srautas.“

„Žemės magnetinės audros mūsų planetoje kyla Žemės magnetinį lauką paveikus Saulės žybsnių metu į Žemę atskriejusiems elektringųjų dalelių srautams atsitrenkiant į Žemės magnetosferą. Šis smūgis sukelia Žemės magnetinio lauko svyravimus, o tai gali sukelti radijo ryšio sutrikimus ir paveikti žmonių savijautą bei sveikatą. Nuo magnetinių audrų pirmiausia gali nukentėti kosmose dirbantys astronautai. Jiems gresia pavojus gavus per didelę radiacijos dozę net susirgti spinduline liga“, – sako etnokosmologas J. Vaiškūnas.

Pasak jo, dėl magnetinių audrų kyla pavojus pirmiausia silpnesnės sveikatos žmonėms. Padažnėja širdies priepuolių skaičius, gali pagausėti širdies ritmo sutrikimo, dusulio priepuolių, nevaldomai aukšto kraujospūdžio atvejų. Lėtinių ligų turintiems žmonėms gydytojai pataria papildomai išgerti kraują skystinančių vaistų, taip pat raminamųjų, nes dėl neeilinių Žemės magnetinio lauko svyravimų gali kilti didesnė nervinė įtampa, o didėjant jai sutrikti kraujospūdis.

Sveiki žmonės taip pat turėtų sulėtinti gyvenimo spartą: nesiimti didelę fizinę ir psichologinę įtampą sukeliančių darbų, nesileisti į ilgas keliones, kai tenka ilgai sėdėti sulenktomis kojomis, nes padidėja pavojus susidaryti trombui. O jei tokių kelionių išvengti nepavyktų, tada prieš kelionę taip pat patariama išgerti kraują skystinančių vaistų.
Mūsų planetos magnetinio lauko būseną galima sekti pagal Alkas.lt skelbiamą diagramą, kurios parodymai atnaujinami kas 3 valandos:

Žemės magnetinio lauko svyravimų indekso skalė Kp yra padalyta į 10 lygių.

Kp reikšmė:
– nuo 0 iki 3 – ramus magnetinis laukas;
– 4 lygis – neramus magnetinis laukas;
– nuo 5 iki 9 – magnetinė audra.

Šiaurės pašvaistės nutvieskė dangaus skliautą

Stipri magnetinė audra šiąnakt sukėlė įspūdingų šiaurės pašvaisčių pasirodymą ne tik arčiau poliarinio rato esančiose, tačiau ir toliau į pietus nutolusiose Žemės srityse. Šiąnakt šiaurės pašvaistę pragiedrulių metu galėjo matyti Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojai. Rytų Lietuvą, deja, gaubė tiršti debesys.

Etnokosmologas J. Vaiškūnas priminė, kad žybsniai Saulėje yra susiję su jos paviršiuje matomomis juodomis dėmėmis: „Saulės fotosferos sritys, kuriose temperatūra maždaug 1000 laipsnių yra žemesnė nei aplinkiniuose plotuose, atrodo kaip tamsesnės dėmės. Būtent šiose dėmėse yra didesnis magnetinis aktyvumas. Jos ir yra tos „patrankos“, šaudančios Žemėje magnetines audras sukeliančius elektringosios plazmos žybsnius.“

Šiomis dienomis naudodami apsauginį saulės spindulių filtrą (tinka ir Saulės užtemimui stebėti skirti akiniai) galite net plika akimi pamatyti dvi dideles Saulės dėmes. Dėmė, rugsėjo 6 d. sukėlusi didžiausią pastarojo meto Saulės žybsnį, pažymėta Nr. 2673:

Saulė dėmės 2017-09-07 d. | NASA nuotr.

Etnokosmologas Jonas Vaiškūnas

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: