Pradinis / Grožis ir mada / Harajuku vietovės fenomenas

Harajuku vietovės fenomenas

ghj

Ilgus šimtmečius Japonija buvo atsiskyrusi nuo likusio pasaulio. Juodiesiems laivams pasirodžius prie Japonijos krantų, beveik 200 metų trukusi izoliacija staiga baigėsi ir prasidėjo Japonijos modernizacijos laikotarpis. Dabar Japonija yra ne tik viena iš pirmaujančių, bet kartu ir viena iš egzotiškiausių, valstybių pasaulyje.

Viena iš tokių egzotiškų, ar net nesuprantamų, vietovių yra Harajuku. Taip vadinasi Tokijo traukinių stotis, šalia Shibuya alėjos. Kuo ši vietovė ypatinga? Harajuku rajone renkasi pats ekscentriškiausias Tokijo jaunimas. Žmonės, besilankantys Harajuku rajone – išskirtinės asmenybės, su savitu gyvenimo stiliumi, savu kredo.

Kekvienas judėjimas turi savo ištakas ir istoriją. Harajuku taip pat. Viskas prasidėjo nuo Rei Kawakubo ir Yohji Yamamoto, kuriems pabodo pilkas ir nykus japonų stilius. Laužydami visus japonų mados standartus, savo apranga jie žavėjo japonus Harajuku rajone ir šokiravo Europą. Vis daugiau žmonių prisijungdavo prie jų Harajuku rajone ir protestas prieš nykią madą tavo revoliucija.

Kol europiečiai seka holivudinių įžymybių stilių, japonai tampa persirengėliais, kopijuoja savo mylimiausiųjų manga ir anime veikėjus, taip patys tapdami spalvingi. Įvairiausiais būdais Japonijos jaunimas stengiasi išsiskirti iš pilkosios masės, o laiko tam turi jie nedaug, nes daugumai jų teks užsivilkti prabangų kostiumą ir dirbti darbą, kuriame negali būti kalbos apie auskarus net ausyse. Japonai į darbą žiūri rimtai, tad šitaip drąsiai elgtis galima tik baigus mokyklą, studijų metais, iki susirandant darbą.

Harajuku – ne tik stilius, bet ir hobis. Tikslas gana paprastas – sugalvoti vis kažką naujo ir tikėtis, kad kitiems neužteks fanatazijos ar drąsos apsirengti kaip tu. Harajuku madingiausieji daug laiko praleidžia siūdamiesi drabužius ir laužydami galvą kaip išsiskirti.

Aišku, kartais idėjų japonai semiasi ir iš mados žurnalų. Bet ne iš „Vogue“ ir ne iš „Elle“. Harajuku jaunimas viską daro savitai, todėl turi ir savo žurnalą, kuriame nerasite ilgakojų manekenių, įžymybių ir apkalbų. Žurnale „Fruits“ spausdinamos Harajuku jaunimo nuotraukos, jų balti ar bronziniai veidai, beprotiškos šukuosenos. Po kekviena nuotrauka yra šiek tiek informacijos apie nufotografuotą žmogų: vardas, amžius, aprangos esmė ir įkvėpimas, mėgstamos Tokijo vietos, prekių ženklai ir parduotuvės, svajonės ir ateities karjera. Dauguma jų svajoja dirbti grožio srityje: būti kirpėjai, manikiūrininkai. „Fruits“ žuranalą 1997 metais pradėjo leisti fotografas Soichi Aoki. Nedaug laiko prireikė, kad Japonijos jaunimas pradėtų eiti iš proto dėl šio žurnalo. Žurnalo ir Harajuku stiliaus esmė nėra protestuoti prieš pagrindinės krypties madą. Tai būdas išreikšti save. Kekvienas esame geriausias savo paties stilistas, padedantis išsirinkti drabužius, kurie tinka ne tik kūnui, bet ir sielai.

Štai keli Harujuku stiliai…

Lolitos stilius

Lolita gali būti vaikiška, elegantiška, gotikinė. Įkvėpimo šaltinis – baroko ir karalienės Viktorijos laikų stiliai. Gotikinės Lolitos renkasi juodą ir baltą spalvas arba rožinę ar melsvą. Visų jų tikslas – atrodyti kaip porceleninėm lėlytėm iš Viktorijos laikų. Pavadinimas „Lolita“ neturi nieko bendro su Vladimiro Nobokovo novele, šio stiliaus atstovės nesiekia atrodyti seksualiai, jų išvaizdos esmė – elegancija.

Visual-kei stilius

Šio stiliaus pradininkai – japoniško roko grupės. Jie siekė, kad jų muzika taptų vizuali per jų stilių. Visual-kei šiek tiek primena gotikinių Lolitų stilių, tačiau šio stiliaus atstovų apie 90 proc. sudaro vyrai. Neatskiriamas nuo muzikos, visual-kei stilius yra išskirtinis, nesitaikantis prie visuomenės ir neturi jokių stabdžių. Daugybė auskarų veide, ryškus makiažas ir įspūdingos šukuosenos sudaro šio stiliaus pagrindą. Jis stilius arba gąsdina, arba žavi žmones. Įdomiausias šio stiliaus bruožas yra tai, kad neįmanoma atskirti merginų nuo vaikinų.

Kogal stilius

Kogal (liet. Ko „mažytė“, gal „mergytė“) stilius neįsivaizduojamas be japoniškos mokyklinės uniformos ar į ją panašios aprangos. Įvairios palaidinės, klostuoti trumpi sijonukai, ilgos kojinės ir masyvūs platforminiai batai – visa kogal esmė. Šio stiliaus atstovės tamsius plaukus dažo geltonai arba rudai, o jų makiažas – tarsi lėlių. Įdomu ir tai, kad šio stiliaus atsovės turi ir savitą kalbą – kogyarugo. Savo vaikinus jos vadina ikemen (kietas bičas), kuris aišku yra chō-kawaii (totalus meilutis).

Dekora stilius

Dekora stilius yra toks vaikiškas ir absurdiškai mielas, kad primena gumos ir skustuvo ašmenų skonio ledus, laikytus pragaro devintame rate. Gal per stipriai pasakyta… Bet šio stiliaus atstovės stengiasi būti kuo mielesnės. Jei jums tinka plaukuose ryšėti 16 kaspinėlių ir dėvėti trejas poras kojinių vienu metu, gal dekora stilius bus kaip tik jums. Dekoros atstovę atpažinsite iš tolo, nes ji tikriausiai turės apie kilogramą įvairiausių aksesuarų, o plaukai bus nudažyti kuo įvairesnėmis spalvomis.

Ganguro stilius

Ganguro stiliaus atstovės nėra tipinės „fyfos“. Žodis ganguro lietuviškai reiškia juodas veidas. Ganguro neturi nieko bendro su juodaodžiais, visa esmė – stipriai saulėje įdegusi oda. Tarp jaunų merginų šis stilius paplito maždaug apie 1990 metus. Čia natūrali pieno baltumo oda pakeičiama itin įdegusia oda. Ko reikia, kad taptum tikra ganguro atstove? Pirmiausia, reikia daug laiko praleisti soliariume ir nusipirkti daug tamsaus atspalvio pudros, kuo brangesnė, tuo geriau. Plaukus teks dažyti baltai, žilai arba oranžine spalva. Lūpos turi būti dažomos baltai. Baltai dažoma ir aplink akis, o blakstienos aišku priklijuojamos. Išvaizda užbaigiama ryškiais drabužiais: palaidinėmis su gilia iškripte, mini sijonėliais ir daugybę aksesuarų. Kaip kogal ir dekora, taip ir ganguru yra priskiriamas prie vaikiškį stilių, nes jais merginos siekia atrodyti kuo mieliau ir vaikiškiau.

Cosplay

Cosplay nėra stilius, bet tai neatsiejama Harajuku dalis. Žmonės apsirengia kaip savo mylimi anime ar manga herojai ir išeina į gatves. Dažniausiai jie dėvi perukus. Cosplay renginiai vyksta ir Lietuvoje. Didžiausi cosplay vyksta moderniosios, populiariosios ir tradicinės japonų kultūros festivalio metu „nowJapan“.

Paruošė Vytautė Merkytė

Komentaras

  1. Ačiū už straipsnį. norėčiau, kad būtų daugiau panašių straipsnių. Įdomu paskaityti apie kitas kultūras.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: