Pradinis / Augalų pasaulis / Įdomūs gyvūnai Kauno botanikos sode

Įdomūs gyvūnai Kauno botanikos sode

VDU Kauno botanikos sodas gali didžiuotis ne tik augalų kolekcijomis, bet ir retais gyvūnais.

Didieji dančiasnapiai

Neseniai botanikos sodo tvenkiniuose buvo pastebėta didžiojo dančiasnapio patelė su septyniais jaunikliais. Dančiasnapiai – reti ir nykstantys Lietuvos paukščiai, perintys uoksuose arba specialiai jiems pastatytuose inkiluose šalia vandens telkinių. Jie įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą.

Platusis elniavabalis

Taip pat botanikos sodo darbuotojai ąžuolų giraitėje pastebėjo platųjį elniavabalį. Nors šis stambus vabalas ir nėra toks retas, kaip jo brolis didysis elniavabalis, bet tai taip pat įdomus ir nedažnai sutinkamas vabalas. Jų lervos vystosi trūnijančiuose medžiuose, o vabalai skraido gegužės–liepos mėn.

Vabzdžių viešbutis

Kauno botanikos sode galima rasti didžiausią ir vieną pirmųjų Lietuvoje vabzdžių viešbutį. Vabzdžių viešbučiai daugelyje šalių yra populiari gamtosauginė ir edukacinė priemonė.

Vabzdžių namai, arba viešbučiai, daugelyje šalių yra įrengiami parkuose, botanikos soduose ir privačiose valdose. Jų paskirtis – saugoti biologinę įvairovę, kuri greitai nyksta dėl žmogaus veiklos. Visi augalai, gyvūnai, grybai ir mikroorganizmai yra būtini nenutrūkstam gyvybės ratui. Miestų plėtra ir pramonės veikla sutrikdo natūralius vyksmus, todėl mažėja biologinių rūšių.

Žmonės yra prisijaukinę tik vieną vabzdį – bitę. Apie kitų vabzdžių svarbą ir naudingumą žinoma labai mažai. Vabzdžių viešbutis padeda geriau susipažinti su jų gyvenimu, svarba ir funkcijomis ekosistemose, nes jame tarsi pateikiamas sumažintas vabzdžių gyvenimo gamtoje modelis.

Vabzdžiai yra viena iš gausiausių taksonominių grupių Žemėje. Jie sudaro net 90 proc. pasaulio gyvūnų rūšių! Šiandien žinomų (aprašytų) vabzdžių rūšių yra daugiau kaip 1 000 000. Entomologų nuomone, tikėtina, kad Žemėje yra per aštuonis milijonus skirtingų vabzdžių rūšių. Palyginkime skaičius: yra 5488 žinomų ir ~5500 tikėtinų žinduolių rūšių, 72 000 žinomų ir 1 500 000 tikėtinų grybų rūšių.

Vabzdžiai prisitaiko prie įvairių buveinių, sėkmingai randa tinkamas gyventi nišas, nes geba vartoti maistui beveik visas maistinės vertės turinčias medžiagas. Todėl jie paplitę įvairiose mūsų planetos vietose. Pavyzdžiui, arktinis verpikas gyvena atšiauriomis Arkties sąlygomis. Daugiausia vabzdžių rūšių mokslininkai randa šiltuose ir drėgnuose atogrąžų kraštuose.

Tik 5 procentai vabzdžių rūšių priskiriami prie kenkėjų. Didžiulė vabzdžių įvairovė, didelė biomasė, funkcijos ir gyvensena, sąveika su augalais ir kitais organizmais lemia esminę jų įtaką aplinkai ir ekosistemoms.

Vabzdžių funkcijos ekosistemose

Vabzdžiai užima svarbią padėtį maisto grandinėse. Jie maitinasi gyvais augalais arba trūnijančiomis jų liekanomis, plėšriųjų rūšių vabzdžiai minta kitais gyvūnais. Vabzdžiai yra vabzdžiaėdžių stuburinių maisto šaltinis – jais minta daug žinduolių, paukščių, žuvų, varliagyvių ir roplių. Tad vabzdžių mažėjimas gali sukelti greitą daugybės kitų rūšių nykimą. Azijoje ir Afrikoje netgi žmonės valgo vabzdžius (žiogus, raudonojo palmių straubliuko vikšrus, sliekus ir net musių lervas), nes jie turi daug baltymų.

Vabzdžiai labai svarbūs augalų dauginimuisi. Jie – vieni iš svarbiausių žiedinių augalų apdulkintojų. Vabzdžiai apdulkina net apie 85 proc. pasaulio augalų ir apie 80 proc. žmonių vartojamų augalų rūšių. Jie taip platina augalų sėklas. Ypatingas augalų grožis, jų žiedų forma, spalvos, nektaro skonis ir kvapai skirti ne žmonėms, o vabzdžiams apdulkintojams privilioti. Bitės nėra vienintelės augalų apdulkintojos. Šį darbą taip pat dirba kamanės, musės, drugeliai, vabalai… Jeigu ne šie darbštuoliai, daugelis žiedinių augalų rūšių būtų greitai išstumtos, vyrautų kitos rūšys, kurių dauginimasis nepriklauso nuo vabzdžių. Jeigu išnyktų vabzdžiai apdulkintojai, išnyktų ir didžioji augmenijos dalis, ir augalėdžiai gyvūnai.

Nuo vabzdžių buvimo priklauso bendrijų struktūra ir sudėtis. Žiediniai augalai gali daugintis tik dėl to, kad yra juos apdulkinančių vabzdžių. Plėšrūs vabzdžiai, pavyzdžiui, tikrosios dirvablakės ir maldininkai kontroliuoja amarų ir vikšrų kiekį. Tai vadinama biologine kenkėjų kontrole, kuri yra ekologiškesnė nei cheminė. Boružės taip pat minta amarais. Tam tikrų vabzdžių kiekį mažina parazitiniai vabzdžiai, pavyzdžiui, parazitinės vapsvos, kurių žinoma 200 000 rūšių. Pavyzdžiui, ichneumonai deda kiaušinėlius į daugelio kenkėjais laikomų drugelių, vabalų ir kitų vapsvų vikšrus ar lėliukes.

Vabzdžiai vėdina, purena ir papildo maisto medžiagomis dirvožemį. Ardo biologines atliekas, padeda skaidyti senus lapus ir medieną, dvėseną, mėšlą, todėl į dirvožemį greičiau patenka organinės ir mineralinės medžiagos. Vabzdžiai padeda plisti ir skaidymo funkciją atliekantiems grybams. Skruzdėlės ir vabalai iškasa dirvožemyje kanalus, kurie pagerina vandens ir maisto medžiagų pasiekiamumą augalams.

Vabzdžių viešbučiams naudojamos įvairios gamtinės medžiagos: medžių kaladėlės, seni kelmai, šakos, nendrės, šiaudai, kankorėžiai, lapai, žievė ir pan. Kuo įvairesnės šio statinio medžiagos, tuo daugiau vabzdžių rūšių galima privilioti jame apsigyventi, nes daugelis vabzdžių gyvena tik tam tikros rūšies medienoje. Geriausiai tinka mediena su žieve, nes kai kurios vabzdžių rūšys vystosi ne medienoje, o po žieve. Keraminių vamzdžių, čerpių bei plytų ertmės ir plyšiai taip pat gali suteikti prieglobstį vabzdžiams. Daug vabzdžių žiemoja būdami suaugėlio stadijos. Gamtoje jie žiemoja sausoje medienoje, po nudžiūvusių medžių žieve, miško paklotėje ar medžių drevėse. Vabzdžių nameliai gali būti jų vystymuisi tinkama buveinė ir žiemavietė, o naktiniams vabzdžiams – ir slėptuvė dienos metu.

Kas gyvena įrengtuose vabzdžių viešbučiuose?

Vabzdžių viešbučiuose gyvena pavieniui gyvenančios bitės, kamanės ir parazitinės vapsvos, drugeliai, patys įvairiausi plėšrūs ir medienoje gyvenantys vabalai, šimtakojai. Kartu su vabzdžiais čia gali gyventi grybai, kerpės, moliuskai, vėžiagyviai, vorai. Čia gali įsikurti pelių, o kartais – ir ežiukų… Medienai pūnant, vieni tą namelį paliks, bet atsikraustys kitų, tad viešbučio „gyventojai“ nuolat keisis, kaip ir tikrame viešbutyje: pagyvena vieni, vėliau įsikuria kiti. Vieni čia maitinasi, kiti slepiasi ar žiemoja, treti dauginasi. Stebėkite šio nedidelio viešbutėlio gyvenimą – tarp jo gyventojų galite atrasti ir niekad nematytą vabzdį, nes tokių Kauno T. Ivanausko muziejaus entomologai pastebėjo senajame botanikos sodo parke…

Kauno botanikos sodo inf. ir nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: