Pradinis / Kultūra / Išausta tapatybė

Išausta tapatybė

DzūkijaPuikus, puošnus, spalvingas tas mūsų tautinis kostiumas, tad kodėl jo dažniau nedėvėti, kodėl visiems jo neparodyti? Drabužis žmogui yra ne vien buities poreikis, bet ir jo pažiūrų, grožio sampratos atspindys. Nuo seno įvairių tautų liaudies apranga bylojo apie žmonių darbštumą, moralės principus, asmens statusą ir daug kitų kultūros dalykų. Dainose ant mergelės galvos žėrintys galionėliai ar saulės nušviesti blizgą vingrieji rašteliai nusakė merginos orumą, balti nuometėliai – moters garbingumą, už kepurėlės užkišta žalia povo plunksnelė – bernelio šaunumą.

Kaip vieną iš tautinio kostiumo ir jam skirtos dienos populiarinimo priemonę 2015 metais Lietuvos liaudies kultūros centras sumanė ir įgyvendina projektą – konkursą „Mano tautos kostiumas“. Šis projektas prisideda ir prie Etnografinių regionų metų minėjimo, aiškiai ir įtikinamai parodydamas skirtingų etnografinių regionų, kraštų, vietovių kostiumo įvairovę, kultūrinių tradicijų prigimtinį ryšį ir tęstinumą. Buvo paskelbtas ir jau įvyko I konkurso turas. Jame dalyvavo asmenys (ar grupės), turintys nuosavus kostiumus ar dėvintys kolektyvams, bendruomenėms, bendrijoms priklausančius drabužius. Konkursui pateikti kostiumai buvo vertinami atsižvelgiant į tai, ar jie atitinka autentiško pirmavaizdžio, meninės vertės, pagaminimo meistriškumo, komplekto sudėties ir pan. kriterijus.

Tautinio kostiumo konkurso baigiamąjį turą „Išausta tapatybė“ transliuos LRT televizija. Šventiniame renginyje dalyvaus žinomi atlikėjai: Veronika Povilionienė, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, grupės „Thundertale“, „Žalvarinis“, kamerinis ansamblis „Subtilu Z“ ir kiti. Nugalėtojus rinks tautinio kostiumo specialistų, žymių visuomenės ir kultūros žmonių vertinimo komisija – režisierius Gytis Padegimas, žurnalistė Edita Mildažytė, poetas Vladas Braziūnas, Lietuvos liaudies kultūros centro direktorius Saulius Liausa ir kt. Laimėtojų lauks vertingi prizai!

Mes jau pratinamės didžiuotis tautiniu kostiumu, jį vilkėti, ypač kai norime pasauliui prisistatyti kaip saviti, išskirtiniai, išsaugoję tautos paveldą. Konkurso rengėjai ragina visus: didelius ir mažus, jaunus ir senus, turinčius nuosavą tautinį kostiumą ar dėvinčius jį meno kolektyvuose, prisidėti prie svarbaus sumanymo – dalyvauti spalvingose etnografinių regionų drabužiais pasipuošusių žmonių eitynėse liepos 6 d. Visi drauge stiprintume tautinio kostiumo gyvybingumą, prisidėtume prie jo, kaip tautai, visuomenei, valstybei, kultūrai itin svarbaus elemento, įtvirtinimo, skatintume ir kitus žmones įsigyti asmeninius, su kilmės vieta susijusius tautinius kostiumus ir jais vilkėti valstybės, šeimos, bendruomenės, kitų tradicinių švenčių proga.

Šį sumanymą ir kitas tautinio kostiumo įtvirtinimo visuomenėje veiklas remia LR prezidentūros kanceliarija, LR kultūros ministerija ir LRT televizija.

LLKC inf. ir nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: