Pradinis / Kultūra / Įsimintiniausio Kauno menininko vardas – kompozitorei Daliai Kairaitytei

Įsimintiniausio Kauno menininko vardas – kompozitorei Daliai Kairaitytei

Dalia_Kairaityte_R._Ivoska_nuotr.Kauno menininkų namų Meno kolegija, atsižvelgdama į miestiečių balsavimo rezultatus, 16-ąjį kartą rinko Įsimintiniausią Kauno menininką. Per 2013 metus reikšmingus darbus sukūrusius menininkus siūlė Kauno kūrybinės sąjungos. Šiemet įsimintiniausia Kauno menininke išrinkta kompozitorė Dalia Kairaitytė.

Įsimintiniausio Kauno menininko rinkimai yra išskirtiniai, nes laureatus renka patys kūrėjai. Tai tarsi menininkų padėka kolegoms už reikšmingiausius metų darbus, kartu įvertinimas ir išreikšta pagarba.

Sausio 10 dienos iškilmingoje pagerbimo ceremonijoje Kauno menininkų namuose Įsimintiniausio Kauno menininko vardas, kaip jau įprasta, bus įrašytas Stasio Žirgulio sukurtoje skulptūroje „Sparnuotoji kolona“, kurioje jau yra 24-ių Įsimintiniausių Kauno menininkų pavardės.

Kompozitorė Dalia Kairaitytė aktyviai ir nuosekliai puoselėja kamerinę muziką. 2013 metai kompozitorei išskirtinai darbingi ir produktyvūs: sukurtas vokalinis ciklas „Užkalbėjimai“,  teatralizuota kompozicija „Trys panegirikos pagal Motiejų Kazimierą Sarbievijų“ balsui, fleitai, altui ir klavesinui, išleista pirmoji autorinė kompaktinė plokštelė „Regėjimai“. Joje įrašyti kameriniai kūriniai, sukurti per pastaruosius dvidešimt metų, atskleidžia D. Kairaitytės kūrybos braižą, išskiriantį ją pirmiausia kaip kamerinių žanrų kūrėją. Klausytojus žavi kompozitorės gebėjimas sintezuoti archaiką ir modernumą.

Dalios Kairaitytės kūrybos kraitėje vyrauja vokalinė, kamerinė instrumentinė ir chorinė muzika, pasižyminti poetizuotu muzikos turiniu. Ištikimiausiais ir artimiausiais Dalios Kairaitytės gerbėjais ir atlikėjais galima pavadinti Vilniaus moterų chorą „Liepos“, kuris daug kartų dainavo kompozitorės „Tris ciklus“, įrašė jos chorinę muziką į kompaktines plokšteles. Pasak šio choro meno vadovės ir dirigentės Audronės Steponavičiūtės-Zupkauskienės, Dalios Kairaitytės kūriniai „Vakaras“, „Iki šv. Jono“, „Burna burna“, „Ant arklio jojo“ labai sėkmingai skambėjo chorų konkursuose Lietuvoje ir užsienio šalyse, žavėjo klausytojus savitu emociniu pasauliu. Vokaliniai muzikos kūriniai sukurti A. A. Jonyno, J. Degutytės, S. Gedos, L. Gutausko ir savais poetiniais tekstais. „Kūryba yra žmogaus savitas žvilgsnis į pasaulį ir save. Kūryba – tai intelekto ir jausmų harmonija. Tokios mintys iškyla artimiau susipažinus su D. Kairaitytės chorine muzika“ – teigia menotyrininkė Lina Dumbliauskaitė.

Greta kūrybos Dalios Kairaitytės gyvenime išsirikiuoja nudirbti ir tebedirbami darbai, įvairi veikla: Lietuvos radijo ir televizijos komitetas (1980–1982), Kauno J. Gruodžio konservatorija (nuo 1991 m.), pirmininkavimas Lietuvos kompozitorių sąjungos Kauno skyriui (1994–2001), šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti“, vadovavimas tęstiniam Kauno menininkų namų projektui „Kūrybos valanda“, muzikos vakarų ar koncertų vedimas, straipsniai kultūrinėje žiniasklaidoje (apie 60 straipsnių įvairiomis muzikinio gyvenimo temomis, recenzijų, interviu su muzikais paskelbta leidiniuose: „Kauno diena“, „Kultūros barai“, „Literatūra ir menas“, „7 meno dienos“, „Nemunas“ ir kt.).

 Kauno menininkų namų informacija, fotografas – R. Ivoška

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: