Pradinis / Lietuviai svetur / ISLANDIJA. Sausio 13-osios atminimo renginiai Reikjavike

ISLANDIJA. Sausio 13-osios atminimo renginiai Reikjavike

1991 metų sausio įvykiai užgrūdino ir išgrynino Lietuvos nepriklausomybę, tų įvykių aukų kraujas įrašė Lietuvos vardą į pasaulio istoriją. Net keli Sausio 13-osios įvykių 25 metų sukakties minėjimo renginiai vyko Islandijos sostinėje. Labai simboliška šią svarbią datą minėti čia, Reikjavike, nes Islandijos valstybė buvo pirmoji, pripažinusi Lietuvos nepriklausomybę.

Vėlyvą sausio 16 dienos popietę Islandijos lietuviai rinkosi nekomercinio kino centre „Bíó Paradís“ į Islandijos lietuvių bendruomenės organizuotą Sausio 13-osios sukakties minėjimą kartu pažiūrėti islandiško dokumentinio filmo „Tie, kurie drįsta“, 2015 metais sukurto Ólafuro Rögnvaldssono ir Kolfinnos Baldvinsdóttir. Filmas pasakoja apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybės kovas 1990–1991 metais, regėtas tuomečio Islandijos vyriausybės užsienio reikalų ministro Jóno Baldvino Hannibalssono. Minėjime dalyvavo ir apie kūrybinį procesą pasakojo filmo scenarijaus autorė, J. B. Hannibalssono duktė Kolfinna Baldvisdóttir, 1990–1991 metų įvykius prisiminė ir pats buvęs ministras Jónas Baldvinas, Islandijos lietuvių bendruomenės Garbės narys, Vilniaus miesto garbės pilietis, už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, LDK Gedimino ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi. Po filmo diskusijos persikėlė į neformalią aplinką, visi minėjimo dalyviai galėjo užduoti rūpimus klausimus tiek filmo kūrėjai, tiek ministrui. Šiltuose pokalbiuose ir įdomiose diskusijose taip pat dalyvavo Islandijos lietuvių bendruomenės Garbės nariai Þorsteinnas Eggertssonas su žmona ir scenografas Vytautas Narbutas, kiti Islandijos lietuviai, bendruomenės nariai, universiteto studentai.

Sekmadienį, sausio 17 dieną, ketvirčio amžiaus Sausio 13-osios įvykių sukaktį minėjo ir Islandijos lituanistinė mokykla „Trys spalvos“. Pamokose mokiniai ir mokytojai prisiminė 1991 metų sausio įvykius Lietuvoje, kalbėjo apie istorinės atminties svarbą, apie jau trečius metus vykstančią akciją „Neužmirštuolė“, skirtą Sausio įvykiams atminti. Vaikai taip pat spalvino ir segėsi neužmirštuoles. Nepabūgę žiemiško oro, po pamokų susirinkę mokyklos kieme, mokyklos mokytojos, mokiniai ir jų tėvai iš spalvotų balionų sukūrė lietuvišką trispalvę. Mokyklos choras dainavo dainą „Lietuva, tave myliu“. Visi klausėsi mokytojos Neringos Eidukienės skaitomų prasmingų poeto Justino Marcinkevičiaus žodžių, tylos minute minėjo žuvusius už Lietuvos laisvę.

Tą sekmadienį Reikjaviko katalikiškoje Kristaus Karaliaus arkikatedroje buvo aukojamos šv. Mišios lietuvių kalba. Argentiniečio kunigo Juano Carloso Escudero vedami lietuviai meldėsi už Lietuvą, už kritusius kovose už jos laisvę, už žuvusius per 1991 m. sausio įvykius. Mišiose patarnavo nemažas būrys lietuviukų, lankančių Pirmosios Komunijos kursus, vargonavo ir giedojo lituanistinės mokyklos mokytoja ir muzikinės grupės „Gija“ vadovė Renata Pratusytė, giedojo muzikinės grupės ir mokyklos choro atstovės.

http://ltis.org

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: