Pradinis / Augalų pasaulis / Jaunosios kartos fantazijos darže

Jaunosios kartos fantazijos darže

Siekdami sudominti vaikus gyvuoju augalų pasauliu, projekto „Žalia stotelė“ iniciatoriai ir pedagogai 34 Lietuvos ugdymo įstaigose pradėjo įgyvendinti vieno kvadratinio metro (arba vienos kvadratinės pėdos) sodininkavimo idėją. Pagal šią sistemą mokyklų, darželių ir globos namų auklėtiniai planavo, kūrė savo teminius sodelius ir jau dabar džiaugiasi pirmaisiais rezultatais.

Vaikams įdomiausi – vaistažolių sodeliai

Danielė Šležienė, viena iš projekto „Žalia stotelė“ iniciatorių, iniciatyvinės grupės „Eko karta“ atstovė, pasakoja, kad kvadratinio metro sodininkystės sistema (angl. „Square meter gardening“) labai populiari pasaulyje. „Vaikams toks sodininkavimo būdas yra puiki pažintis su gyvąja gamta. Sodininkaudami vieno kvadratinio metro žemės lopinėlyje vaikai išmoks planuoti, taupiai naudoti žemės išteklius, efektyviai išnaudoti turimą plotą, kurti aplinką. Tai – nepaprastai kūrybingumą skatinanti patirtis“, – įsitikinusi Danielė.

Pasak organizatorių, dažniausiai vaikai rinkosi auginti vaistažolių sodelius ir gėlių klombas. Tarp dalyvių taip pat pasitaikė ir itin išradingų komandų, kurios pasisodino meksikietiškų lysvių, prieskonių, daržovių ar mišrių sodelių ir juose tarpusavyje derino gėles, daržoves bei kitus augalus. Kai kurie vaikai drąsiai priėmė daržininkų iššūkius ir nusprendė išauginti vertikalų sodą ar „Fėjų namus“. Atsirado ir močiučių tradicijas puoselėjančiųjų – vienoje mokykloje auga „Mergelių sodelis“.

Prie projekto aktyviai prisidedanti UAB agrofirmos „Sėklos
atstovė Ramunė Monkevičienė džiaugėsi, kad taip vaikai mokosi atidžiai, atsakingai ir su meile rūpintis gyvąja gamta. Pasak jos, rudenį vyks jaunųjų sodininkų apdovanojimai, skatinant vaikų žaliuosius eksperimentus ir domėjimąsi augalų pasauliu.

Patarimai pradedantiesiems

Iniciatyvos „Žalia stotelė“ organizatoriai, Lietuvoje siekiantys užkrėsti vaikus augalų auginimo veiklomis, teigia, kad kurti žaismingas „sodo dėliones“ vaikams įdomu ir šiuo metu jie laukia pirmųjų rezultatų. Pasak Danielės Šležienės, vieno kvadratinio metro sodininkavimo sodelius nesudėtinga kurti, o pati veikla yra puikus gamtos pažinimo būdas, todėl kiekvienas gali sukurti panašų sodelį savo valdose.

Kurdami vaistažolių sodelį jūs pirmiausia susipažinsite su natūralioje gamtoje vešinčiais augalais. Toks sodelis pasižymės ne tokiais puošniais, tačiau kvapniais žiedais. Todėl patartina jį projektuoti taip, kad būtų lengva prieiti ir pauostyti suvešėjusius augalus.

Gėlių klombų kompozicijas vaikai mokėsi derinti tarsi margą segę prie aplinkos drabužio. Pasak ugdymo įstaigas konsultuojančios Danielės Šležienės, klomboje augalai turi derėti tarpusavyje, vieni kitus palaikyti, neišgriūti, būti komponuojami pagal lajų aukštį, spalvas ir žydėjimo laiką.

„Fėjų sodelius galima kurti iš bet kokių augalų – kambarinių, lauko ar nešiojamųjų: nedidelių kiliminių alpinariumų augalų, sukulentų. Puikiai atrodo saulutės, maži katilėliai, čiobreliai, kiti prieskoniai, samanos.

Vertikaliam sodui sukurti galimi įvairiausi variantai, tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jie visada yra sunkiasvoriai. Todėl labai svarbu parinkti tinkamą konstrukciją, kad ji būtų saugi ir nenuvirstų, apgalvoti, kaip nutekės vanduo. Verta iš anksto nuspręsti, kas bus svarbiausia: puošnumas, konstrukcijos įmantrumas ar augalų naudingumas. Pagal tai komponuoti visus augalus.

Meksikietiškoje lysvėje paprastai auginami dviejų trijų rūšių pagrindiniai ir vienos dviejų rūšių pagalbiniai augalai. Pagrindiniai augalai parenkami trijų skirtingų aukščių ir augimo būdų. Pavyzdžiui, kukurūzai, agurkai ir česnakai; kukurūzai, pomidorai ir bazilikai; kukurūzai, šparaginės pupelės, brokoliai bei vaistinės ramunėlės ir serenčiai.

„Žalios stotelės“ organizatoriai tikina, kad svarbiausia šioje veikloje – vaikiškas smalsumas ir noras pažinti, ir skatina įvairiomis sąlygomis lengvai pritaikomą vieno kvadratinio metro sodininkavimo principą.


Šis tekstas – iniciatyvos „Žalia stotelė“ dalis, visuomenei pristatanti žaliųjų erdvių naudą ir raginanti organizuoti augalų auginimo veiklas savo bendruomenėse siekiant ugdyti atsakingą jaunąją kartą. Informacija apie ugdymo įstaigoms skirtą iniciatyvą – Ekokarta.lt.


Iniciatyvos organizatoriai: VšĮ „Rūpi“ ekologinio jaunimo švietimo projektas „Eko karta“, buriantis savanorius, organizuojantis ekologines edukacines veiklas, konsultacijas projekto dalyviams; UAB agrofirma „Sėklos“, projekto rėmėja, aprūpinanti sėjamąja medžiaga visus iniciatyvos dalyvius, teikianti paramą projekto edukacinėms veikloms ir „Žaliojo maršruto“ kelionėms.

Parengė Ilona Petrovė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: