Pradinis / Lietuviai svetur / JAV. Į Portlandą pergalingai sugrįžo Sabonis

JAV. Į Portlandą pergalingai sugrįžo Sabonis

Kai 1996 metais Portlando mieste pasaulį išvydo Arvydo Sabonio jauniausias sūnus Domantas, nė vienas iš jų negalėjo įsivaizduoti, kad už 20 metų į „Rožių“ miestą jaunėlis sugrįš kaip kaimyninės Vašingtono valstijos Gonzagos universiteto „Bulldogs“ vaikinų krepšinio komandos lyderis. Na o tų pačių metų gegužę Portlando universitetas pateikė didžiausią savo aukštosios mokyklos istorijoje staigmeną − užtildė, kaip prieš tai atrodė, neįveikiamus „Buldogus“ ir iškovojo kelialapį į NCAA pirmojo diviziono finalinį turnyrą. Tačiau vasario 11 d. jaunasis Sabonis ir kiti Gonzagos atstovai visas rungtynes tvirtai laikė pranašumą savo rankose ir gana lengvai iškovojo dvidešimtąją pergalę šių metų WCC konferencijos reguliariajame sezone. Pats Domantas savo gimtojo miesto universiteto komandai pelnė 17 taškų, sugriebė 11 atšokusių kamuolių ir pasiekė jau septintąjį šiame sezone dvigubą dublį. Jam puikiai talkino Amerikos lietuvis Kyle Dranginis: surinko 16 taškų bei pataikė 4 tritaškius metimus (visa Gonzagos komanda jų įskraidino net 15 ir vasario 11 d. vakarą Portlando universitetą įveikė aiškia persvara 92:66). 

Vargu ar visa Gonzagos ekipa tikėjosi tokios didelės grupės sirgalių, kilusių iš kito pasaulio krašto, palaikymo! Net ir septynis sezonus NBA „Trail Blazers“ rungtyniavęs vyresnysis Sabonis kažin ar kada susilaukė tokio organizuoto lietuvių kontingento „Rožių kvartale“, kokio sulaukė jo jauniausias sūnus praėjusį ketvirtadienį „Chiles“ arenoje Portlando universitete. Vieną iš lietuvių, vasario 11 d. atėjusių palaikyti Domanto ir „Buldogų“, puikiai pažįsta ir Arvydas Sabonis. 1991 metais jaunas kino operatorius Edis Jurčys persikraustė iš Los Andželo į Portlandą bei užsiregistravo tarptautinėje vertėjų mokykloje. Per ją Edį ir susirado „Trail Blazers“, ieškoję Lietuvos krepšinio legendai vertėjo iš anglų kalbos į lietuvių kalbą. Edis bendravo su Sabonių šeima ištisus penketą metų. Šalia Portlando zoologijos sodo gyvenusiems lietuviams E. Jurčys ne tik talkino kasdieniuose reikaluose, bet ir įamžino mažųjų Saboniukų vaikystę. Fotografijos pagrindų iš menininko pramoko ir pats Arvydas. Į Gonzagos ir Portlando universitetų varžybas Edis atvyko nešinas Sabonio vaikų nuotraukomis, darytomis Arvydo namuose Canyon Road, tačiau pats nebeprisiminė, kuri iš atžalų yra Domantas. O Sabonio jaunėlis iškart atpažino save ankstyvoje vaikystėje ir suraitė autografą Edžiui prisiminimui.

Po rungtynių su spaudos atstovais trumpai bendravęs ilgametis Gonzagos „Bulldogs“ vaikinų krepšinio komandos treneris Mark Few pabrėžė lietuvių bendruomenės indėlį palaikant kaimynus iš Vašingtono valstijos, džiaugėsi puikiu savo žaidėjų pataikymu iš toliau (Spokano miesto atstovai ketvirtadienį pataikė 15 tritaškių iš 26), kuris ir nulėmė greitą jo auklėtinių atitrūkimą antrajame kėlinyje. Mačo pradžioje į tvirtus Portlando „Pilotų“ gynybos gniaužtus papuolęs lietuvaičių numylėtinis sunkiai rinko taškus, neretai prieš Sabonį išdygdavo net 3 varžovai, bet po pertraukos Oregono valstijos atstovai greitai pavargo. „Būtų labai įdomu Domantą kada nors išvysti ir JAV olimpinėje komandoje, − su vos jaučiama sarkazmo gaidele, išvydęs lietuvius žurnalistus, prasitarė M. Few. − Bet aš žinau vieną didelį žmogų (iš Lietuvos), kuris to niekada (savo vaikams) neleistų.“ Tačiau ir aš įsitikinęs, kad to net sapnuose neišdrįstų padaryti ir pats Domantas, kuris mums prisipažino, jog netgi oficialiame savo universiteto pristatymo lankstinuke bei Gonzagos „Bulldogs“ tinklalapyje išsireikalavo, kad kaip jo kilmės miestas būtų įrašytas Kaunas, o ne Portlandas, nors pastarajame jis praleido šešerius pirmuosius savo gyvenimo metus. Tik Spokano miestelyje, nors ir kerinčios Vakarų pakrantės gamtos prieglobstyje, kartais Domantui nuobodoka. Kol kas jis neturi draugės, tačiau žino, kad būtinai ieškos lietuvės.

Monotonišką kasdienybę prasklaido aplankyti savo jaunėlio dažnai atskrendantys broliai. Štai ir per šv. Kalėdas Žygimantas su Tautvydu buvo kartu su juo. Kitą mėnesį Domantas pamatys ir abu tėvus – Arvydas su Ingrida atskris su juo susitikti Las Vegase: į Amerikos lošimų sostinę Gonzagos krepšinio komanda kviečiama dalyvauti savaitgalio krepšinio turnyre. Atsisveikinę su nuoširdžiu ir itin kukliu Lietuvos krepšinio legendos sūnumi, pažadėjome susitikti Spokane, o Arvydui ir Ingridai Saboniams norime visų mūsų ir, esu įsitikinęs, daugelio kitų lietuvių vardu nuoširdžiai padėkoti, kad nepaisydami didelio spaudimo ir beveik neribotų galimybių sugebėjo užauginti tokį savo tautos ir krašto patriotą, kuris, beje, dar tik pradeda garsinti mūsų šalį. Atžalynas užaugo, vadinasi, galime pritildyti kritikus ir… tapo ramiau dėl Lietuvos ir daugelio mūsų mėgstamiausio žaidimo ateities.

Laurynas R. Misevičius  – specialiai Lietuvai iš JAV

Ingridos Misevičienės, Dariaus Kuzmicko ir Edžio Jurčio nuotraukos

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: