Pradinis / KARJERA / Ką daryti, kad būtum pastebėtas ir įvertintas profesinėje veikloje?

Ką daryti, kad būtum pastebėtas ir įvertintas profesinėje veikloje?

„Norėdamas, kad lydėtų sėkmė, žmogus visada turi stengtis padaryti 105 proc. to, kas jam yra skirta, padaryti šiek tiek daugiau, negu sako mokytojas ar dėstytojas, o vėliau ir darbdavys. Jeigu padarysi daugiau, nei iš tavęs tikimasi, būsi pastebėtas, išsiskirsi iš kitų. Iniciatyvių žmonių, turinčių judėti į priekį skatinančią vidinę ugnelę, nėra daug. Dažniausiai esame linkę daryti tik tiek, kiek reikia“, – sako lektorius, derybų konsultantas, buriuotojas Paulius Kovas.

Paulius Kovas (R. Mickevičiūtės nuotr.)

Jo teigimu, padaryti tą „šiek tiek daugiau“ yra sudėtinga, jeigu darbas nėra mėgstamas, todėl reikia ieškoti srities, kuri leistų mėgti tai, ką darai, – tuomet papildomus 5 proc. atlikti bus ne tik visai nesunku, bet ir įdomu.

Kovo 30 d., ketvirtadienį, KTU „Santakos“ slėnyje prieš antruosius Lietuvos mokyklų apdovanojimus (LMA) vyksiančioje konferencijoje „Code the Future“ P. Kovas skaitys pranešimą „Sėkmės kodas – mylėti tai, ką darai“.

Klausyti ir širdies, ir darbo rinkos balso

Lektorius ir verslo konsultantas pažymi, kad kiekvienam žmogui labai svarbu atrasti, pajausti, kur sekasi: „Vienas gali būti labai gabus programavimo srityje, kitas – lengvai perprasti užsienio kalbas, trečias – organizuoti renginius ir t. t. Reikia bandyti užčiuopti tas sritis, kuriose gali būti pranašesnis už kitus.“

Pašnekovo nuomone, viena yra save lavinti nuo nulio ir stengtis palaipsniui augti, kita – turėti tam tikrus ir iš anksčiau atrastus pagrindus, kažką, kas jau yra tavyje, ką truputį patobulinus būtų galima išsiskirti iš aplinkinių.

„Mokykloje tai padaryti gali padėti užklasinė veikla, įvairūs būreliai. Užčiuopus tuos gabumus ar savybes, juos galima toliau lavinti ne tik mokykloje ar universitete, bet ir visą gyvenimą“, – sakė P. Kovas.

Norint dirbti mėgstamą darbą, svarbu pradėti nuo reikiamo išsilavinimo dominančioje srityje. P. Kovo teigimu, renkantis studijas universitete, svarbu klausyti savo širdies balso, bet kartu negalima ignoruoti to, ko reikalauja rinka: kokios bus tendencijos po 5–10 metų, kokių specialistų tuomet labiausiai reikės.

„Norint padaryti tinkamą sprendimą, būsimiesiems studentams taip pat reikia skirti laiko informacijos apie dominančias studijų programas rinkimui, nepraleisti atvirų durų dienų ir studijų mugių, nes ten galima sutikti būsimus dėstytojus, pasikalbėti su absolventais“, – vardijo P. Kovas.

Durys atsiveria tik veikliems ir darbštiems

Lektoriaus nuomone, moksleiviai turėtų daugiau naudos ateityje, jei domėtųsi įvairiomis sritimis, sektų pasaulio naujienas, ieškotų naujų užsiėmimų.

„Susikoncentruoti į vieną sritį galima, tačiau šiandien pasaulyje yra tiek daug įvairovės ir kitimo, kad visą dėmesį skirti tik vienai konkrečiai sričiai gali būti netgi pavojinga, – svarstė P. Kovas. – Nežinome, kokiame pasaulyje gyvensime po 20 metų ir kurios specialybės bus robotizuotos. Reikia išlaikyti tam tikrą žinių ir įgūdžių rezervą, kad, pasikeitus gyvenimo sąlygoms, nesunkiai galėtume pasukti nauja linkme.“

Kiekvienam jaunam žmogui, kuris nori būti lydimas sėkmės, labai reikalingos savybės yra darbštumas, veiklumas, iniciatyvumas. „Žmonės dažnai galvoja, kad galėtų pradėti kažką daryti, bet daryti nepradeda. Visos durys atsidaro, jeigu imiesi iniciatyvos ir pradedi įgyvendinti tai, apie ką galvojai, o ne sėdi vietoje. Net jei kažkas nepavyko, svarbu iš to pasimokyti, toliau eiti pirmyn ir bandyti iš naujo“, – įsitikinęs P. Kovas.

Pašnekovo nuomone, ne mažiau svarbu apie tai, ką nori pasiekti, garsiai kalbėti, nes tuomet aplinkiniai sužino apie užsibrėžtus tikslus, siekius ir asmens gabumus: „Kai dirbama „tyliai“, tarp žmogaus ir aplinkos atsiranda siena – niekas nežino, ko jis siekia, todėl sulaukti pagalbos gali būti labai sunku.“

Padalyti laiką studijoms ir visuomeninei veiklai

Garsus buriuotojas ir kapitonas moksleiviams pataria tinkamai išnaudoti vasaros sezoną ir pabandyti susirasti vienokį ar kitokį darbą. „Išmėginus daugiau skirtingų sričių, bus lengviau suprasti, kas yra tikroji darbinė veikla ir kokias pareigas einančius ateityje jaunuoliai galėtų save matyti“, – kalbėjo vienas iš konferencijos „Code the Future“ pranešėjų.

P. Kovo teigimu, tik per suvokimą, kas yra sūrus prakaitas, ateina noras iš tiesų studijuoti ir pasiekti mokslo ir karjeros aukštumų: „Aš pats viską pasiekiau sunkiu darbu. Niekada nelaikiau savęs talentingu, tiesiog nuo mažens vysčiau tam tikrus įgūdžius ir asmenines savybes.“

Tūkstantmečio Odisėjos XI etapo jachtos „Ambersail“ kapitonas savo studijų laikais buvo įsitraukęs į popaskaitinę veiklą, daug keliavo. Visuomeninė veikla P. Kovui atnešė pažintis, reikiamus kontaktus, padėjo praplėsti akiratį, leido lavinti tam tikras asmenines savybes.

P. Kovo teigimu, savo laiką reikia padalyti taip, kad jo užtektų ir studijoms, ir popaskaitinei veiklai, nes vien tik studijavimas nematant daugiau nieko aplinkui nesuteiks visų reikiamų žinių.

„Jeigu baigęs mokyklą abiturientas vis dar nėra tvirtai apsisprendęs, kur studijuoti, mano pasiūlymas – nepulti stačia galva į studijas, kurios iš tikrųjų netraukia, geriau paskirti tuos metus apsisprendimui, ieškojimui. Labai sveika pakeliauti, prisijungti prie savanoriškų organizacijų, nes tai leidžia sutikti dar daugiau žmonių, pasisemti visokeriopos patirties, apsispręsti dėl tolesnių žingsnių gyvenime“, – kalbėjo P. Kovas.

Kapitonas, vadybininkas, lektorius, derybų konsultantas, buriuotojas Paulius Kovas kovo 30 d. 12.15 val. skaitys pranešimą „Sėkmės kodas – mylėti tai, ką darai“ konferencijoje „Code the Future“, po kurios vyks antrieji Lietuvos mokyklų apdovanojimai.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: