Pradinis / Šeima ir sveikata / Ką parodė apklausa apie vaikų priešpiečius mokykloje?

Ką parodė apklausa apie vaikų priešpiečius mokykloje?

Eidami į mokyklą priešpiečius nešasi vos ketvirtadalis (23 proc.) Lietuvos vaikų. Tai parodė mažmeninės prekybos tinklo „Rimi Lietuva“ iniciatyva atlikta visuomenės apklausa. Mitybos specialistų nuomone, apklausos rezultatai atskleidžia nuoseklaus tiek tėvų, tiek pačių vaikų informavimo apie priešpiečių svarbą trūkumą.

Bendrovės „Baltijos tyrimai“ atlikta apklausa parodė, kad dažniausiai priešpiečius į mokyklą nešasi jauniausi – 5–7 metų – vaikai. 46 proc. šios amžiaus grupės vaikų į mokyklą keliauja nešini maistu iš namų. Į mokyklą priešpiečius taip pat nešasi 31 proc. 8–13 metų amžiaus vaikų, 27 proc. 14–16 metų vaikų ir vos šeštadalis vyresnių negu 16 metų vaikų.

Respondentų paklausus, kaip jų šeimose vaikams ruošiami priešpiečiai, skirti neštis į mokyklą, net 61 proc. jų nurodė, kad tiesiog įdedama tai, kas tuo metu yra namie, – tėvai specialiai nesiruošia ir neplanuoja, kokį maistą vaikai pasiims. Penktadalis (19 proc.) respondentų nurodė, kad dažniausiai tai būna namie iš vakaro pagamintas maistas, o dar tokia pat dalis (19 proc.) atsakė, kad mokykliniams priešpiečiams maistą perka specialiai.

„Priešpiečiai yra itin svarbus kiekvieno vaiko dienos maistas, todėl tėvai turėtų tam skirti ne mažiau dėmesio nei pusryčiams, pietums ar vakarienei. Labai svarbu, kad priešpiečiams vaikas gautų subalansuotą, sveiką maistą, todėl neužtenka į priešpiečių dėžutę įdėti tai, kas pasitaiko po ranka. Joje vaikas turėtų rasti ir pieno produktų, ir duonos gaminių, ir vaisių ar daržovių, ir mėsos arba žuvies, jei tik yra galimybė“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Viktorija Šadiul-Zadvornaja.

Didžiausia dalis (69 proc.) priešpiečius ruošiančių respondentų nurodė, kad į maisto dėžutę vaikams stengiasi įdėti vaisių (tai dažniau nurodė gyvenantys miestuose ir turintys 5–7 metų vaikų). Toliau pagal populiarumą rikiuojasi duona ir jos gaminiai (39 proc.), pieno produktai – jogurtai, varškės sūreliai (37 proc.), mėsa ir jos gaminiai (35 proc.). Tačiau tai ne visiškai sutampa su pačių vaikų norais: respondentų, turinčių vaikų, nuomone, jų atžalos, jei tik viską rinktųsi patys, į mokyklą neštųsi saldžių užkandžių ir konditerijos gaminių (64 proc.), vaisių (33 proc.).

Net 76 proc. priešpiečius vaikams dedančių respondentų siekdami, kad jų vaikai suvalgytų visą maistą, stengiasi priešpiečiams dėti tuos produktus, kuriuos mėgsta vaikai. Kad į priešpiečių ruošimą ir maisto pirkimą stengiasi daugiau įtraukti pačius vaikus ir taip paskatinti juos suvalgyti priešpiečius, nurodė 37 proc. respondentų.

„Tėvai turėtų skatinti vaikus pamėgti priešpiečius ne dėdami vien tik jų mėgstamą maistą, kuris dažniausiai nėra sveikas, o įtraukdami vaikus į priešpiečių ruošimo procesą, aiškindami jiems apie maisto derinimo svarbą ir tada leisdami patiems rinktis produktus. Taip tiek priešpiečių dėžutės ruošimo procesas, tiek jos turinys taps įdomūs ir pačiam vaikui“, – teigia V. Šadiul-Zadvornaja.

Prekybos tinklas „Rimi Lietuva“, įvertinęs informacijos apie priešpiečių svarbą trūkumą, ketvirtus metus iš eilės inicijuojamą sveikos mitybos projektą „Supervaikai“ šiemet nusprendė skirti tėvų ir jų atžalų švietimui būtent vaikų priešpiečių tema. Nuo gegužės 10 d. kiekvieną mėnesio šeštadienį penkiose „Rimi“ parduotuvėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Alytuje vyks „Supervaikų“ renginiai, kurių metu vaikai ir jų tėvai susipažins su maisto derinimo taisyklėmis, kartu su „Rimi“ virtuvės šefais gamins greitus, bet maistingus užkandžius ir patys mokysis susidėlioti savo priešpiečių dėžutę.

„Tikimės, kad šių metų projekto „Supervaikai“ metu vaikai ne tik supras, kad priešpiečiai yra labai svarbūs, bet ir įsitikins, jog jų ruošimas gali būti smagus ir įdomus procesas. Tikimės tėvus įkvėpti ir suteikti jiems naujų idėjų, kaip paruošti skanius ir maistingus priešpiečius savo vaikams“, – sako „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė.

Sveikos mitybos projektas „Supervaikai“ inicijuojamas kartu su Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Alytaus miestų savivaldybių visuomenės sveikatos biurais.

Kovo 24–31 dienomis vykdant apklausą apie vaikų priešpiečius apklausti 1104 Lietuvos gyventojai. Respondentų amžius – 15–74 metai.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: