Pradinis / Šeima ir sveikata / Ką valgyti po treniruotės, kad ji būtų efektyvi?

Ką valgyti po treniruotės, kad ji būtų efektyvi?

Tam, kad sveikas gyvenimo būdas išties būtų sveikas, būtina paisyti trijų aspektų – pakankamai miegoti, gyventi fiziškai aktyviai ir laikytis taisyklingos mitybos principų. Ir, pasak mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, jokios išlygos, neva „sporto salėje buvo gerai paplušėta, todėl galima užsisakyti didelę picą“, čia negalioja. Tačiau ką valgyti po treniruotės, kad organizmas būtų visapusiškai aprūpintas, o rezultatų būtų siekiama sklandžiai? V. Kurpienė dalijasi patarimais ir vardija produktus, kurie itin naudingi po treniruotės.

Mitybos specialistės teigimu, dažniausiai dėl lieknesnės figūros sportuojantiems žmonėms būdingos dvi su mityba sietinos klaidos – po treniruotės jie arba ima šlamšti viską, kas pasitaiko po ranka, nes „įgijo teisę“, arba, priešingai, po treniruotės ilgai nevalgo nieko tikėdami, kad šitaip kūno formas padailins dar greičiau.

„Ir pirmu, ir antru atveju sportuojantys žmonės patys sau trukdo pasiekti norimą rezultatą. Jei po treniruotės valgoma bet kas ir bet kiek, prarandamas nuoseklumas, todėl kelias į sėkmę yra sunkesnis arba visai neįmanomas. O po treniruotės nevalgant nieko, organizmas yra sekinamas: nors tokiais veiksmais neva siekiama padailinti kūno linijas, lieknėjimo procesas sustoja ar, priešingai – svoris ima augti“, – sako V. Kurpienė.

„Maximos“ prekybos centruose yra specialiai pažymėtų produktų, tinkančių po sporto, kuriuos gali rasti net ir skubantys lankytojai. „Nuo šiol užsukus nereikės blaškytis po visą parduotuvę, išsirinkti padės specialūs žymėjimai: „aktyviems“, „be pridėtinio cukraus“, „daugiau baltymų“, „be laktozės“, – sako „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Pirmiausia – vaisius

Ką valgyti po treniruotės, kad mityba būtų taisyklinga ir padėtų pasiekti norimų rezultatų? Pasak V. Kurpienės, pirmas dalykas, ką kiekvienas sportuojantis žmogus turi padaryti po treniruotės, tai suvalgyti mėgstamą vaisių.

„Vieną vaisių suvalgyti reikia per 30 minučių po treniruotės pabaigos. Vadinasi, dar persirengimo kambaryje ar pakeliui namo. Vaisiuose gausu antioksidantų, vitaminų prisotinto vandens, jų sandaroje yra natūralaus cukraus. Todėl toks užkandis padeda organizmui atsigauti po fizinio krūvio, neleidžia irti raumenims, sureguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, suteikia energijos po sunkesnės treniruotės. Be to, vaisius padeda išvengti gresiančio persivalgymo – jei iškart po treniruotės nieko nesuvalgoma, po poros valandų pasireiškia itin didelis alkio jausmas, kurį ypač sunku numalšinti“, – sako V. Kurpienė.

Pasak mitybos specialistės, vaisiaus valgymas po treniruotės turėtų tapti įpročiu, jį pasirinkti galima bet kokį: „Tiesiog prieš sportą užsukite į parduotuvę ir čiupkite savo mėgstamiausią. Žinoma, kad būtų patogiau, verčiau rinktis mažiau sultingą – obuolį, bananą ar kriaušę, o ne, pavyzdžiui, apelsiną ar mandariną, kurio sultimis, valgant dar persirengimo kambaryje, lengva apsitaškyti.“

Prioritetus lemia tikslai

Apskritai sporto salėje išsikelti tikslai, pasak V. Kurpienės, bus pasiekti tik tada, jei mityba nuolat bus subalansuota ir visavertė, todėl svarbu ne tik tai, kas valgoma po treniruotės, bet ir visos dienos maistas. Vis dėlto artimiausias rimtas patiekalas, valgomas po sporto, pasak V. Kurpienės, turėtų būti pasirinktas pagal išsikeltus tikslus.

„Jei žmogaus tikslas sportuojant yra didinti raumenų masę, jam reikėtų valgyti daugiau baltymų – liesos mėsos, baltos žuvies, neliesos varškės, kiaušinių, kefyro, ankštinių daržovių. Puikus pasirinkimas yra ir tofu. O jei praktikuojamas ištvermės reikalaujantis sportas – bėgamos ar dviračiu minamos ilgos distancijos, slidinėjama, – organizmui svarbu gauti daugiau angliavandenių. Jų apstu visame augalinės kilmės maiste, išskyrus riešutus, sėklas ir avokadus“, – sako V. Kurpienė.

Patiekalų variantų apstu

Aiškiai įsivardijus, kokio tikslo siekiant sportuojama, pasirinkti po treniruotės valgyti tinkamą patiekalą visai nesunku. Anot V. Kurpienės, idėjų apstu pačių įvairiausių.

„Sveikas maistas yra labai paprastas ir greitai paruošiamas. Pavyzdžiui, ta pati balta žuvis, geriausia, kepta grilinėje, elektrinėje keptuvėje. Tokiu būdu išvengsite papildomų, kepimui skirtų riebalų. Kepti reikia trumpai, pvz., plekšnės filė iš vienos pusės kepti tereikia 30 sekundžių, vadinasi, iš viso – minutę. Per tiek laiko net nespėsite pasigaminti salotų!“ – sako mitybos specialistė.

Dar vienas variantas – skaniai paruoštos daržovės: „Dabar prekybos centruose vyrauja platus šaldytų daržovių pasirinkimas. Suberkite mėgstamas į keptuvę, pridėkite prieskonių, įmuškite kiaušinius ar sudėkite supjaustytą minkštą tofu, pabarstykite prieskoniais ir po kelių minučių jau galėsite skanauti.“

O jeigu sportuojančio žmogaus tikslas – didinti raumenų masę, štai ir baltymų prisotinto patiekalo idėja: „Kefyrą sumaišykite su varške, įberkite šiek tiek druskos, paskaninkite krapais. Galima dar agurko įtarkuoti… Išeis labai skanus, sotus, sveikas ir, svarbiausia, visai paprastas patiekalas.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top