Pradinis / Šeima ir sveikata / Kaip per 10 dienų atsikratyti priklausomybės nuo cukraus

Kaip per 10 dienų atsikratyti priklausomybės nuo cukraus

Jau ne kartą kalbėta apie žalingą cukraus poveikį organizmui ir tai, kad jo yra beveik visur. Nepaneigiamas ir tas faktas, kad cukrus sukelia priklausomybę, o jo atsisakymas yra nelengvas procesas, kurį lydi galvos skausmas, nuovargis ir nemalonus prisitaikymas prie liežuviui dar neįprasto maisto be cukraus skonio. Jei vis dėlto ėmėte tikėti, jog cukrus nėra maistas smegenims, ir esate pasiryžę išbandyti, kaip į gera pasikeičia savijauta, pateikiame keletą patarimų, kaip visą šį procesą palengvinti.

1. Turėkite tikslą

Pirmas žingsnis – nuspręsti atsisakyti cukraus. Kad tokia užduotis būtų lengviau pakeliama, reikia turėti tikslą ir jį prisiminti. Kai kam tai gali būti paprasčiausias smalsumas ar eksperimentas, galbūt pavyzdys šeimai, vaikams, o kitais atvejais – sveikatos problemų šalinimas ar palengvinimas. Keli klausimai gali padėti nuspręsti, ar metas nustoti vartoti cukrų:

   Ar turite riebalų pilvo srityje?

   Ar sergate diabetu?

   Ar gydytojas yra sakęs, jog jūsų kraujyje yra didelis cukraus kiekis arba mažai gerojo cholesterolio?

   Ar turite viršsvorio?

   Ar nuolat trokštate cukraus ir angliavandenių?

   Ar valgote, kada nesate alkanas?

   Ar pavalgęs jaučiate didžiulį mieguistumą?

   Ar jaučiatės blogai dėl savo valgymo įpročių?

   Ar atsiranda abstinencijos simptomų, kada vartojama mažiau cukraus ir miltų?

   Ar reikia vis daugiau ir daugiau nesveiko maisto, kad jaustumėtės gerai?

  Ar jaučiatės blogai dėl pilvo pūtimo, atsirado sąnarių ir raumenų skausmas, lengvas sąmonės aptemimas, atminties ar nuotaikos sutrikimų, alergijos simptomų?

Jei patiriate vieną ar kelis iš minėtų simptomų, gali prireikti tik kelių dienų, kad jūsų sveikata pagerėtų.

2. Visiškai nutraukite ryšį su cukrumi

Turite visiškai nustoti vartoti cukrų. Neturi būti paskutinio sausainio, paskutinio puodelio arbatos su cukrumi, paskutinio pyrago gabalėlio, paskutinės bandelės. Tai yra toks pat procesas kaip metimas rūkyti ar vartoti alkoholį. Turite tai padaryti šiandien ir dabar. Visiškai detoksikacijai privalu atsisakyti cukraus, miltų ir dirbtinių saldiklių, kurie skatina didesnį šių produktų troškimą ir lėtina medžiagų apykaitą. Šiomis dienomis vartokite tik tikrą, neapdorotą, šviežią maistą.

3. Atsisakykite saldžiųjų gėrimų

Cukrus skysčių pavidalu yra blogesnis už cukrų maisto pavidalu. Cukrus iš sulčių, limonadų, arbatos ar kavos greičiau absorbuojamas ir lengviau patenka organizmą. Tai kaip greitkelis į kepenis, o po to – tiesiai ant pilvo riebalų forma. Galiausiai, nuolat vaišindamasis saldžiaisiais gėrimais, nesijaučiate sotus, dėl to vartojate dar daugiau maisto, trokštate dar daugiau cukraus ir angliavandenių.

4. Vartokite baltymus

Baltymai kiekvieno valgymo metu gali padėti pažaboti alkį ir norą vartoti cukrų. Jie padeda subalansuoti cukrų kraujyje bei insulino kiekį. Puikus augalinių baltymų šaltinis yra avinžirniai, lęšiai, pupelės, migdolų ir kiti riešutai, linų sėmenų, kanapių ir šalavijų sėklos.

5. Vartokite naudinguosius angliavandenius

Angliavandenius vartoti galima, tačiau tik geruosius. O vienas geriausių angliavandenių yra daržovės! Valgykite, kiek tik telpa, brokolinių, žiedinių kopūstų, šparaginių pupelių, grybų, svogūnų, cukinijų, pomidorų, pankolių, baklažanų, artišokų, pipirų. Šias pirmas 10 dienų geriausia yra riboti bulvių, moliūgų, ropių ir kitų krakmolingų daržovių vartojimą. Taip pat šiuo periodu reikėtų atsisakyti pupelių ir kruopų. Tai pagreitina rezultatus, dėl to galiausiai krinta svoris ir jaučiatės puikiai.

6. Nepamirškite sveikųjų riebalų

Riebalais kovokite su cukrumi! Riebalai suteikia sotumo jausmą, subalansuoja cukraus kiekį kraujyje ir yra būtini, kad ląstelės gautų energijos. Vartokite geruosius riebalus: riešutus, sėklas, alyvuogių aliejų, kokosų aliejų, avokadus ir žuvį.

7. Turėkite užkandžių – riešutų, džiovintų daržovių, nesaldintų uogų

Kartais būna, kad nespėjate pavalgyti pusryčių, užtrunkate darbe ar apima žvėriškas alkis betvarkant reikalus mieste. Tokiu atveju ranka pati tiesiasi prie miltinių ar saldžių užkandžių parduotuvėje ar artimiausiame kioske. Bet negalima pasiduoti! Pasiruoškite iš anksto ir turėkite stalčiuje, mašinoje, rankinėje sveikų ir lengvų užkandžių – riešutų, džiovintų daržovių ar džiovintų nesaldintų uogų.

8. Stresą malšinkite kvėpavimo pratimais

Stresas paskatina vartoti saldumynus. Tačiau jį įveikti galima ir kitomis priemonėmis. Viena paprasčiausių – giliai įkvėpti ir iškvėpti. Tyrimai parodė, kad tai aktyvuoja specialius nervus ir perjungia metabolizmo sistemą nuo riebalų kaupimo į riebalų panaudojimą. Tai palengvina stresinę būseną, nuramina protą. Viskas, ko reikia, – tai giliai įkvėpti.

9. Pirmomis 10 dienų atsisakykite pieno ir glitimo

Uždegimai organizme sukelia cukraus kraujyje disbalansą, diabetą. Po cukraus ir miltų labiausiai virškinimo sistemą dirginantys produktai yra pieno produktai ir glitimas. Jų verta atsisakyti pirmosiomis 10 dienų siekiant išvalyti organizmą. Tai nėra lengva, tačiau po pirmų 2 ar 3 dienų turėtų atsirasti teigiamų savijautos pokyčių.

10. Išsimiegokite

Nepakankamas miego kiekis verčia siekti saldumynų ir taip pasikrauti trumpalaike energija. Miegas yra geriausia priemonė kovoti su nuolatiniu alkiu ir priklausomybe nuo cukraus. O tada bus galima pasigirti, kad svoris krinta bemiegant.

Be abejonės, šios 10 dienų iš pradžių bus sunkios, nes teks pakeisti savo įpročius, o organizmas vis dar trokš produktų, nuo kurių jaučiate priklausomybę. Tačiau sunkiausios yra tik pirmos dienos, o ir visos 10 juk nėra tiek daug? Viską atpirks suvokimas, kad jūs nebepriklausomas nuo saldumynų, nebepatiriate tiek streso ir kančių, kada nusprendžiate atsikratyti svorio, ir pyragaičiai biuro virtuvėlėje nebeverčia tekėti seilių. Tikrai taip ir būna. Šios 10 dienų padės organizmui susireguliuoti, o receptoriai pripras jausti tikrąjį maisto skonį. Juk verta pabandyti. Gal vis dėlto tikrai pradėsite jaustis nuostabiai?

Parengė Ieva Vaiginytė, www.sveikuoliai.lt

Komentaras

  1. As asmeniskai isbandziau papilda bio chromum, palengvino atsisakant cukraus ir miltiniu patiekalu, sureguliuoja cukraus kieki kraujyje, kad nebutu „lomkiu“

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: