Pradinis / Šeima ir sveikata / Kaip ruošti maistą, kad jis netaptų ligų priežastimi

Kaip ruošti maistą, kad jis netaptų ligų priežastimi

789517876_eb4085a6de_oKauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad, ruošiant šventinius patiekalus, pavojingiausi produktai yra kiaušiniai ir paukštiena.

Paukštiena laikoma svarbiausiu su maistu susijusiu kampilobakteriozės ir salmoneliozės šaltiniu. Sukėlėjai ilgai išlieka gyvybingi išorinėje aplinkoje, o esant palankioms sąlygoms gali daugintis maisto produktuose. Daugelio bakterijų skaičius, esant palankioms sąlygoms, ypač produktus ilgai laikant kambario temperatūroje, per pusę valandos padvigubėja. Jei maistas laikomas šaltai, bakterijos nesidaugina, tačiau išlieka gyvybingos. Todėl maistą, kuriame gali būti šių mikroorganizmų, reikia gerai išvirti arba iškepti.

Žarnyno užkrečiamųjų ligų inkubacinis (slaptasis) periodas gali būti nuo kelių valandų iki 7 parų. Pagrindiniai ligos simptomai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas su krauju, gleivėmis, karščiavimas, pilvo, galvos skausmai. Esant virusų sukeltam viduriavimui būdingi ir viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Laima Stragienė primena, kad ūmių žarnyno infekcinių ligų galima išvengti laikantis paprastų ir visiems žinomų taisyklių:

Negalima neapgalvotai taupyti vandens rūpinantis asmens higiena, o elektros energijos – rūpinantis maisto produktų saugumu.

Prieš gaminant patiekalus iš žalios mėsos, paukštienos, kiaušinių ir baigus juos gaminti, būtina nusiplauti rankas, nuvalyti stalus, tinkamai išplauti indus bei įrankius.

Gaminamą ir paruoštą maistą reikia laikyti tinkamoje temperatūroje, greit gendantį – tik šaldytuve. Būtina saugiai atskirti paruoštus vartoti produktus nuo maisto žaliavų.

Negalima bet kur valgyti neaiškių patiekalų, ne šaldytuve laikytų produktų, žalių kiaušinių, nepakankamai šiluma apdorotos mėsos, ypač paukštienos, taip pat žuvies ir neplautų vaisių, daržovių.

Ypač rizikinga pirkti maisto produktus (pieną, varškę, sūrį ir kt.) iš atsitiktinių asmenų, jei ketinate juos vartoti termiškai neapdorotus.

Perkant maisto produktus, būtina atkreipti dėmesį į jų pagaminimo ir tinkamumo vartoti datas.

Kepant mėsą ant laužo, orkaitėje ar keptuvėje, svarbu ją gerai iškepti, nes pavojingos bakterijos žūva, kai temperatūra gabalo viduje būna ne mažesnė kaip 80–90 °C. Mėsa gabalo viduje neturi būti rausva, priešingu atveju galime susirgti salmonelioze, kampilobakterioze, listerioze ir kitomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis.

Pajutus pirmuosius užkrečiamosios ligos požymius – pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus, karščiavimą, – būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Parengė Laima Stragienė, Kristina Motiejūnaitė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: