Pradinis / KARJERA / Karjeros specialistė – apie tinkamos specialybės pasirinkimą

Karjeros specialistė – apie tinkamos specialybės pasirinkimą

Nors šiandien ypač daug kalbama apie „žalėjimą“, energijos tausojimą, darnų sugyvenimą su aplinka, retas kuris susimąsto, kad darniai sugyventi su aplinka – tai kurti etišką ir darnų gyvenimą su pačiu savimi. Pavyzdžiui, renkantis specialybę. Kiek iš mūsų nuoširdžiai gali pasakyti, kad pasirinktas darbas yra tas, kuriame maksimaliai išnaudojame visus savo gebėjimus (vadinasi, nė vienas iš jų neprapuola)? Kiek procentų žmonių tiki, jog atiduoda savo gabumus, jėgas ir laiką organizacijai, kurios vertybės atitinka jų pačių (vadinasi, vyksta lygiaverčiai mainai)? „Tinkamas profesijos pasirinkimas yra toks, kai žmogus nieko nediskriminuoja, visų pirma, savo pamatinių vertybių“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) Karjeros centro karjeros konsultantė Laura Kuzminienė, neseniai viešėjusi Anglijoje surengtuose mokymuose „Etiškas, darnus gyvenimo būdas ir karjeros pasirinkimas“, kuriuos rėmė Švietimo mainų paramos centras.

„Konsultuojame labai daug jaunų žmonių, kurie, jau pradėję studijuoti, supranta, jog pasirinko ne tą specialybę, – pasakoja L. Kuzminienė. – Šie mokymai man dar kartą priminė – vaikus jau nuo mažens reikia ugdyti taip, kad jie mėgtų savo pasirinktą profesiją, kad visiškai jai atsiduotų.“

KTU karjeros konsultantė teigia, jog Anglija galėtų būti įkvepiantis pavyzdys, kai darnus sugyvenimas su aplinka įkvepia etiškus sprendimus visose gyvenimo srityse – kartu ir profesinėje. Jei nuo mažens vaikai mokomi dalytis, rūpintis vienas kitu, maksimaliai išnaudoti esamus išteklius, žino, kaip veikia pinigai, – jie supras, kad tik išnaudodami visus savo išteklius gali būti naudingi sau ir aplinkai.

„Reikia ugdyti tokį studentų mentalitetą, kad, baigę universitetą ir pradėję dirbti, jie ugdytų ir tą organizaciją, kurioje atsiduria“, – teigia L. Kuzminienė.

Mes esame tai, ką renkamės

„Ir anksčiau, ir dabar dalis abiturientų renkasi tokias specialybes, kurios „madingos“, kurias jiems parenka tėvai“, – patirtimi dalijasi karjeros konsultantė. Studentams, abejojantiems, ar teisingai pasirinko, L. Kuzminienė padeda prisiminti, ko jie iš tikrųjų norėjo, kai rinkosi specialybę, ir atrasti tuos esamos specialybės ar būsimos profesijos aspektus, kurie artimi jų vertybėms.

„Pavyzdžiui, jeigu įmonė gamina cigaretes, o tu esi sveiko gyvenimo šalininkas, ar gerai jausiesi dirbdamas tokį darbą net ir už gerą atlyginimą? Tų, kurie baigę studijas staiga supranta, kad nenori dirbti darbo pagal specialybę, klausiu, kas studijų metu jiems labiausiai patiko, ką iš gautų žinių jie galėtų pritaikyti“, – sako L. Kuzminienė.

Karjeros konsultantės teigimu, šiandien renkantis specialybę vis svarbesni tampa klausimai: „Kodėl?“ ir „Kas?“. Kodėl aš pasirenku vienaip ar kitaip? Kas aš esu? Ką aš norėčiau pasiekti, įgyvendinti?

Kas bendra tarp agurkų auginimo ir profesijos pasirinkimo?

KTU Karjeros centro konsultantė teigia, jog studijuojant ne vien įgyjama žinių, bet ir ugdomi įgūdžiai. Lyderystė, partnerystė, bendruomeniškumas, verslumas – tai savybės, kurios, L. Kuzminienės nuomone, šiandien labai vertingos. Kaip ugdyti šias savybes per draugišką elgesį su aplinka? Karjeros konsultantė vardija pavyzdžius: dalijimosi automobiliais ir dviračiais sistema, stiklo ir plastiko atliekų panaudojimas žaidimo ir poilsio zonoms, augalų priežiūra. „Pavyzdžiui, ant vieno iš savo universiteto pastatų stogo galėtume įkurti darželį: studentai, prižiūrėdami augalus kartu ugdytų ir atsakomybės, ir bendradarbiavimo jausmą. Be to, būtų galima valgyti savo pačių išaugintus vaisius ir daržoves“, – dalijasi idėjomis L. Kuzminienė.

Pasak jos, darnus sugyvenimas su aplinka užkrečiamas. Kai pradedi pats taupyti elektrą, išteklius, galvoti apie kitus žmones, jie atsako tuo pačiu. Toks mąstymo būdas persikelia ir į vidinį pasaulį.

„Kartais studentai skundžiasi, jog išsiuntę šimtus CV negauna jokio darbo pasiūlymo. Tada jų paklausiu, ar įmonės, į kurias kreipėsi, yra jų svajonių įmonių sąraše. Ir jei taip, ką galėtų joms pasiūlyti“, – pasakoja L. Kuzminienė.

KTU Karjeros centre skatinama savęs įdarbinimo idėja, kuri populiari kitose pasaulio šalyse. Tai sukuria pridėtinę vertę studijoms. „Skatiname jaunuolius kurti savo verslą, būti atsakingus už tai, ką daro. Studentus raginame savanoriauti“, – pasakoja L. Kuzminienė. Stažuotės metu karjeros konsultantė lankėsi organizacijose, mokymo įstaigose, vietiniuose klubuose, kur jauni žmonės įsilieja į visuomenės gyvenimą ir taip ugdo save kaip savarankiškos asmenybės darniam gyvenimui, etiškam pasirinkimui.

Daugiakultūrėje aplinkoje etiškas profesijos pasirinkimas ypač svarbus

Etiškas karjeros pasirinkimas ir darnus gyvenimas nėra vien tik tolimos idėjos. „Mokymuose buvau vienintelė lietuvė – atstovavau ir Lietuvai, ir mūsų universitetui. Kolegoms iš Prancūzijos, Vokietijos, Slovakijos, Bulgarijos, Lenkijos, kitų šalių padarė įspūdį KTU „Žaliojo universiteto“ veikla, vieno langelio principo diegimas, taupant žmogiškuosius ir energijos išteklius, galiausiai – darnaus požiūrio įtraukimas į mūsų strateginius tikslus“, – sako L. Kuzminienė.

Karjeros konsultantė teigia, kad šiandien, kai pasaulis vis labiau „traukiasi“, kai vienoje organizacijoje gali dirbti skirtingų tautybių, skirtingų rasių žmonės, etiškas profesijos pasirinkimas tampa vis svarbesnis. „Žmonės daug keliauja, maišosi, patiria įvairiausių kultūrų įtaką. Todėl ypač svarbu vėl ir vėl grįžti prie to, kas esame, kokios mūsų asmeninės vertybės ir kaip jas galime geriausiai išnaudoti tam, kad būtų gera ir patiems, ir esantiesiems šalia“, – teigia KTU Karjeros centro konsultantė.

KTU

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll To Top
%d bloggers like this: