Pradinis / Grožis ir mada / Kas lemia odos būklę ir kaip puoselėti sveiką grožį?

Kas lemia odos būklę ir kaip puoselėti sveiką grožį?

Lietuvos vyrai ir moterys skirtingai supranta grožį: daugiau nei pusė vyrų teigia, kad moterys neturėtų dažytis kasdien, o 6 iš 10 moterų įsitikinusios priešingai – joms kasdienis makiažas būtinas. Tai atskleidė vaistinių tinklo inicijuotas kasdienių grožio ir higienos ritualų tyrimas. Odos priežiūros ekspertai sako, kad dekoratyvinė kosmetika neturėtų būti taip sureikšminama, ir siūlo sveikos ir gražios odos receptą – unikalią odos priežiūros piramidę.

Vyrams nereikia, kad moterys dažytųsi kasdien

Reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad 53 proc. lietuvių mano, jog moterys dekoratyvinę kosmetiką turėtų naudoti kiekvieną dieną. Kasdienis makiažas svarbesnis pačioms moterims: 6 iš 10 moterų (61 proc.) mano, kad makiažą reikia naudoti kiekvieną dieną. Dauguma taip manančių – namų šeimininkės (72 proc.).

Vyrų nuomonė kitokia. Kad moterys dažytųsi kiekvieną dieną, norėtų mažiau nei pusė apklaustų vyrų – 45 proc. Kiti įsitikinę, jog moterims naudoti dekoratyvinės kosmetikos kiekvieną dieną nereikia.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad didesnei daliai moterų (29 proc.) kasdienis makiažas yra ilgiausiai trunkantis rytinis grožio ritualas. Po 25 proc. moterų ilgiausiai ryte prausiasi arba plaunasi galvą, 11 proc. – mankštinasi, 5 proc. – valosi dantis, 4 proc. – tepa kūną ir veidą kremu.

Tarp vyrų ilgiausiai trunkanti rytinė procedūra – skutimasis. Jį nurodė 61 proc. respondentų. 19 proc. vyrų ryte ilgiausiai prausiasi, 7 proc. – mankštinasi, 5 proc. – plaunasi galvą, 3 proc. – valosi dantis, 0,4 proc. – tepasi veidą ar kūną kremu.

Ekspertų sudaryta piramidė – tinkamai odos priežiūrai

Atsižvelgdama į tyrimo rezultatus, „Eurovaistinė“, bendradarbiaudama su gydytoja dermatovenerologe doc. dr. Rūta Gancevičiene, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktoriumi prof. Rimantu Stuku ir Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, pirmą kartą pristatė unikalią odos priežiūros piramidę – ekspertų patarimus, kaip tinkamai ir sveikai kasdien prižiūrėti odą.

„Tyrimas parodė, kad lietuvės itin didelį dėmesį skiria kasdieniam dekoratyvinės kosmetikos naudojimui. Pakvietėme ekspertus kartu su mūsų vaistininkais sukurti priemonę, kuri leistų geriau suprasti, kas lemia odos būklę ir kaip puoselėti sveiką grožį. Sukūrėme piramidę, padėsiančią geriau suprasti, kaip reikia prižiūrėti odą, kurie kasdieniai grožio ritualai yra svarbiausi, kurie – ne tokie svarbūs“, – sako Ingrida Damulienė, vaistinių tinklo valdybos pirmininkė.

Viena iš piramidės rengėjų doc. dr. Rūta Gancevičienė pabrėžia, kad piramidė sudaryta pagal odos priežiūros procedūrų svarbą. Apačioje esančios – pačios svarbiausios. Kylant į viršų jų reikšmė mažėja.

„Odos priežiūrai svarbiausias yra reguliarus (dukart per dieną) prausimasis ir odos drėkinimas. Nesudrėkinta oda lengviau pažeidžiama, linkusi į įvairias ligas. Svarbi odai ir apsauga: nuo ultravioletinių spindulių, o žiemą – ir nuo šalčio. Kylant į viršų, procedūrų svarba odos priežiūrai mažėja. Piramidės viršūnėje esančią dekoratyvinę kosmetiką galima naudoti kasdien, tačiau ji negali tapti pagrindine odos priežiūros priemone“, – pataria dermatovenerologė doc. dr. R. Gancevičienė.

Drėkinti odą gydytoja pataria dukart per dieną, vadovaujantis 3 minučių taisykle – drėkinamąją priemonę naudoti, kol oda dar drėgna po prausimo. Šveisti odą užtenka kartą ar du per savaitę, o priemones specifiniams odos poreikiams (itin sausai ar, priešingai, itin riebiai odai) ar ją praturtinančias priemones (kaukes, serumus ir kt.) galima naudoti ir kasdien pagal individualų poreikį.

Pasak gydytojos dermatovenerologės, lietuvių odos priežiūros raštingumas pakankamai geras ir nuolat tobulėja, tačiau vis dar pasitaiko netinkamų priežiūros pavyzdžių. Be to, per mažai oda rūpinasi vyrai.

„Neretai vyrai pamiršta, kad ir jie turi rūpintis savo oda, ją prausti tinkamu prausikliu, sudrėkinti. Dažniausiai vyrai naudoja tai, ką „duoda“ žmona arba ką tiesiog randa žmonos lentynėlėje. Jaunos merginos neretai dažosi per daug ir neturi kantrybės tinkamai kasdienei higienai. Tai gali sukelti tam tikras nepageidautinas odos būkles ir net ligas, pvz., kosmetinę aknę. Kai kurios moterys, puoselėdamos odą, persistengia. Per daug grožio procedūrų odai nėra gerai, ji sutrinka, nebežino, kaip elgtis ir reaguoti į „naujienų“ gausą, todėl gali atsirasti įvairių išbėrimų. Na o dalis moterų, priešingai, visai neskiria sau dėmesio, manydamos, jog oda pati susivokia ir tinkamai kovoja. Iš dalies tai tiesa, bet su metais odos apsauginės galimybės silpsta, nesaugoma oda greičiau sensta, atsiranda pigmentacijos pokyčių, prarandamas odos sveikas švytėjimas“, – odos priežiūros klaidas vardija gydytoja dermatovenerologė.

Sveika gyvensena – sveikos odos pagrindas

Profesorius Rimantas Stukas primena, kad piramidės pagrindą sudarantys veiksniai – vanduo, sportas, vidinė darna, miegas ir maistas – sveikos ir spinduliuojančios odos pagrindas.

„Ko gero, visi yra pastebėję, kad, jeigu žmogus negaluoja, nepakankamai miega, patiria stresą, jo mityba sutrinka, jis ir atrodo kitaip. Oda gali būti pablyškusi, paakiai pajuodę – viskas atsispindi odoje. Gerą odos išvaizdą lemia visų šių veiksnių visuma. Odos priežiūros piramidę galime palyginti su maisto pasirinkimo piramide. Ji leidžia pamatyti visus odos būklę lemiančius veiksnius ir jų svarbą“, – teigia prof. R.  Stukas.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad, rūpinantis oda, svarbu itin atidžiai skaityti gamintojų pateiktą informaciją apie naudojamą priemonę. Tai padės išvengti žalos odai dėl netinkamai pasirinktų ar naudojamų higienos ir kosmetikos gaminių.

„Kosmetikos gaminių gamyboje naudojamos cheminės medžiagos, kai kurios iš jų pasižymi alergizuojančiomis savybėmis, todėl reikėtų atidžiai perskaityti gaminio ingredientų sąrašą. Reikėtų įsidėmėti, kad kosmetikos gaminiai nėra skirti gydymui. Jų paskirtis yra valyti, kvepinti, pakeisti išvaizdą, apsaugoti, išlaikyti gerą odos, plaukų, nagų būklę. Todėl kosmetikos gaminius reikia naudoti pagal gamintojo nurodytą paskirtį ir laikytis naudojimo instrukcijų, kurios parengtos kruopščiai įvertinus kosmetikos gaminio saugą“, – sako Rolanda Lingienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktorė.

Odos priežiūros piramidė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: