Pradinis / Šeima ir sveikata / Kas turi įtakos gydymo(si) sėkmei?

Kas turi įtakos gydymo(si) sėkmei?

Įvairiais tyrimais įrodyta, kad gydymosi sėkmei labai didelę reikšmę turi du dalykai: specifinis tinkamai parinktų vaistų ar procedūrų veikimas ir paciento lūkesčiai. Kai lūkesčiai teigiami, jų poveikį sveikatai vadiname placebo efektu ir, atvirkščiai, jei žmogus, gydydamasis tikėsis blogiausio, tuomet jį „gydys“ nocebo efektas.

Pixabay nuotr.

Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistų, viešai skatinamas nerimas ir tvirtinimai, kad generiniai vaistai yra tik pigios originalių vaistų kopijos, mažiau efektyvūs, kokybiški ar veiksmingi ir dėl to prastesni, kad jie sukelia daugiau nepageidaujamų reakcijų, yra nepagrįsti. Nėra jokių tokias kalbas patvirtinančių mokslinių įrodymų. Ligą gydo vaisto veiklioji medžiaga, o ne jo pavadinimas ar pakuotė.

Medicina šiandien jau nebeįsivaizduojama be generinių vaistinių preparatų. Visuose farmakologiniuose vadovėliuose tvirtinama, kad tiek originalūs, tiek generiniai vaistai nesiskiria. Tai, kad dalis visuomenės vis tiek tuo abejoja, galima paaiškinti nocebo efektu.

Nocebo efektas – kas tai?

1981 m. buvo atliktas mokslinis tyrimas: sveikiems savanoriams ant galvų buvo uždėti elektrodai ir pasakyta, kad pro juos bus leidžiama elektros srovė, taigi vėliau, tikėtina, gali skaudėti galvą. Po tyrimo dauguma dalyvių patvirtino, kad jiems išties skauda galvą. Tačiau įdomiausia yra tai, kad tyrimo metu jokia elektros srovė per elektrodus nebuvo paleista. Taigi, galvos skausmui atsirasti pakako lūkesčio, kad šis bus. Taip buvo susidomėta placebo efekto priešprieša – nocebo efektu.

Kalbant apie vaistus, nepriklausomai nuo to, ar šie yra efektyvūs, ar ne, neigiami paciento lūkesčiai turi didžiulį poveikį. Nocebo efektas pasireiškia esamų simptomų pablogėjimu arba naujų nespecifinių simptomų atsiradimu, kai jiems nėra jokios aiškios priežasties.

Nespecifiniais simptomais laikomi tokie bendri simptomai, kaip galvos skausmas, mieguistumas, pykinimas, silpnumas. Dėl šio efekto pablogėjusi žmogaus savijauta yra didžiulis stresas jam pačiam. Nocebo efektas taip pat didina paskirto gydymo režimo nesilaikymo tikimybę, skatina veiksmingo gydymo nutraukimą, nereikalingų, pašalinius simptomus neva gydančių vaistų vartojimą, dėl jo labiau nepasitikima sveikatos priežiūros specialistais, be to, padidėja gydymo išlaidos.

Pixabay nuotr.

Jei žmogus anksčiau yra turėjęs neigiamų patirčių vartodamas vaistus, nepriklausomai nuo to, koks yra dabar jo vartojamas vaistas, išauga rizika patirti minėtų nespecifinių simptomų. Neigiamiems žmonių lūkesčiams didžiulę įtaką daro ir sveikatos priežiūros specialistai. Jei gydytojas ar vaistininkas, kalbėdamas apie vaistą, garsiai išsako, kad šis – generinis, tad pacientas privaląs atkreipti dėmesį, nes gali jaustis kitaip, patirti nepageidaujamų reakcijų, – tokios ir panašios frazės žmogų iš anksto užprogramuoja negatyviai. Tad, pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, sveikatos priežiūros specialistams labai svarbu atsirinkti, kokiu būdu tinkamiausiai pateikti informaciją apie galimą nepageidaujamą gydymo poveikį. Galbūt užuot pranešus, jog, pavyzdžiui, 5 procentai šį vaistą vartojusių žmonių patiria alerginių reakcijų, geriau būtų sakyti: net 95 procentai pacientų šį vaistą toleruoja puikiai.  

Anot Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, būtina, kad tiek gydytojai, tiek pacientai objektyviai suprastų, kad generinis vaistas nėra nei pakaitalas, nei prasčiau gydanti originalaus vaisto kopija.

Kas garantuoja vaistų kokybę?

VVKT specialistai primena, jog visi vaistai – tiek originalūs, tiek generiniai – Europos Sąjungos (ES) šalyse narėse yra registruojami laikantis ES priimtų teisės aktų ir bendrų standartų. Vadinasi, visiems vaistams (tiek originaliems, tiek generiniams) visoje Europoje taikomi vienodi šiuolaikiniai kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimai. Pažymėtina, kad tiek originalių, tiek generinių vaistų registracijos metu jų kokybę, saugumą ir veiksmingumą vertina kompetentingi ekspertai.

VVKT vaistų registracijos metu vertina pateiktą vaisto registracijos paraišką bei bylą ir tik tuo atveju, jei bylos duomenys bei atlikti tyrimai įrodo vaisto saugumą, kokybę ir efektyvumą, vaistas yra registruojamas.

Užregistravus vaistus, jų buvimas rinkoje yra nuolat stebimas. Esant reikalui, konkretus vaistas gali būti tiriamas laboratorijoje. Bet kokia gauta nepageidaujama reakcija į vaistą yra analizuojama ir vertinama. O tokių reakcijų gali pasitaikyti vartojant tiek originalų, tiek generinį preparatą.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnybos inf.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll To Top
%d bloggers like this: