Pradinis / Laikas Sau / Kodėl rudenį jaučiame nerimą?

Kodėl rudenį jaučiame nerimą?

Milda AstrauskaitėPrasidėjus rudeniui nerimą jaučia daugelis: į mokyklą grįžtantys mokiniai, kartu su jais besiruošiantys tėvai, studentai, dėstytojai, įvairių organizacijų darbuotojai. Rugsėjo 1-oji reiškia ne tik mokslo metų pradžią, bet ir vasaros, atostogų pabaigą, intensyvesnius darbus, naujus projektus.

Stresą kelia ir džiaugsmas

Stresas, nerimas dažnai siejami su nemaloniais įvykiais. Tačiau tiesa ta, kad net ir malonūs, džiaugsmingi įvykiai žmonėms kelia įtampą. Pavyzdžiui, tyrėjai T. Holmes ir R. Rahe atliko daug tyrimų ir išsiaiškino, jog santuoka, nėštumas (lauktas ir planuotas), vaiko gimimas, gerokai pagerėjusi finansinė padėtis, dideli asmeniniai pasiekimai, atostogos taip pat kelia įtampą.

Taigi kiekvienas, net ir mažas, pokytis žmogui kelia įtampą, nerimą. Būtent todėl pirmadienis daugeliui yra sunkiausia diena.

Rugsėjo 1-oji: žingsnis pokyčių link

Rugsėjo 1 diena, pranešanti apie neišvengiamus pokyčius, taip pat kelia įtampą. Kai kuriems reikia prisitaikyti prie naujos darbo ar studijų vietos, kitiems – pereiti nuo atostogų į susikaupimo ir rimto darbo režimą.

Rudens pradžia daugiausia įtampos kelia tiems, kurių laukia pokyčiai. Tai – universitetų pirmakursiai, palikę tėvų namus ir persikraustę į bendrabučius, su organizaciniais pokyčiais susiduriantys darbuotojai, naują mokyklą ar gimnaziją pradedantys lankyti mokiniai.

Priimti pokyčius

Pokyčių neįmanoma ir nereikia ignoruoti, vengti, nereikia su jais kovoti. Britų politikas Haroldas Wilsonas sakė: „Tas, kuris nepriima pokyčių, yra žlugimo architektas. Vienintelė žmonių institucija, kuri nepripažįsta progreso, yra kapinės.“

Taigi reikia pokyčius priimti, ieškoti naujų sprendimų, būdų juos „prisijaukinti“. Tada pokyčiai ne tik kelia įtampą, bet ir veda į tobulėjimą, naujas, puikias galimybes, laimėjimus.

Prieš pabaigą

Visi svarbūs ir nekasdieniai gyvenimo įvykiai kelia nerimą ar jaudulį. Daugelis mūsų jaudinasi prieš egzaminą, pokalbį dėl darbo, pasimatymą, viešą kalbėjimą, taip pat artėjančius mokslo metus.

Nors pokyčiai kelia įtampą, kartu jie patirtį daro įvairesnę, spalvingesnę. Taigi, kartu su klasės, studijų draugais, savo vaikais ar bendradarbiais žengdami į pokyčių ir naujų mokslo metų pradžią, prisiminkite garsiojo išradėjo Tomo Edisono žodžius: „Nerimas – tai nepasitenkinimas, o nepasitenkinimas – svarbiausia pažangos sąlyga.“

Įtampos darbe tyrimus atliekantys Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kviečia jus bendradarbiauti dalyvaujant apklausoje. Apklausos anketą rasite http://apklausa.lt/f/darbo-aplinkos-veiksniu-apklausa-8u3a433/answers/new.fullpage

Dr. Milda Astrauskaitė, KTU SHMMF Filosofijos ir psichologijos katedros lektorė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll To Top
%d bloggers like this: