Pradinis / Kinas, muzika, TV / Kokia Rasos šventės reikšmė mūsų tapatybės išsaugojimui?

Kokia Rasos šventės reikšmė mūsų tapatybės išsaugojimui?

Dar 1967 m. Kernavėje po ilgokos pertraukos įvyko pirmoji Rasos šventė, ženklinanti naująją lietuviško atgimimo erą. Po daugybės metų lietuviai susitelkė ir atkūrė Rasos šventę – žmonių tarpusavio laimingo sambūvio ir darnos su gamta, Žeme, Dangumi šventę, vykstančią tuo metu, kai aukščiausiai metuose pakyla Saulė, gamta prisipildo gyvybės, vaistažolės turi didžiausių gydomųjų galių.

Rasos šventės prasmė

Trumpiausią naktį žmonės savo šventiniais veiksmais ir ugnimi nušviečia pasaulį, pagerbdami ir pavaduodami gyvybės, šviesos ir šilumos teikėją Saulę.

„Šiandien Rasos šventės esmė yra iškreipta ir vasaros saulėgrįža švenčiama tik kaip Jonų vardadienis. Beje, Jonų vardadienių per metus kalendoriuje pažymėta net keletas. Jonams kabinami vainikai, už kuriuos reikia atsilyginti svaigalais – būtiniausiu šventės elementu žmonėms, praradusiems žinojimą, kaip atsipalaiduoti nesikvaišinant“, – laidos „Tapatybė.LT“ kūrėjams teigia etnografas Valdas Rutkūnas.

„Tuo metu, kai tauta buvo pažeminta, bežlunganti, nualinta sceninio netikrumo ir alkoholinio kvaitulio, Rasos šventė atvėrė kitą – tautos kilimo ir stiprėjimo kelią. Šio kelio nesugebėjo užtverti nei sovietinio saugumo persekiojimai, nei vartotojiškas nužmogėjimas. Dėl švietimo ir kultūros sistemų stingulio didžioji tautos dalis vis dar nesupranta šventės esmės. Todėl tik palyginti nedaugelis gali dalyvauti tikroje Rasos šventėje“, – samprotauja V. Rutkūnas.

Joninės Jungtinėje Karalystėje

Po Antrojo pasaulinio karo į Jungtinę Karalystę atklydę pabėgėliai lietuviai siekė išlaikyti lietuviškus papročius. Surinkę lėšų ir netoli Londono, Hempšyre, įsigiję Lietuvių sodybą su nemažu žemės plotu, pieva ir mišku, jie stengėsi palaikyti ir tvirtinti lietuvybę. Sodyboje buvo pradėtos švęsti įvairios lietuviškos šventės. Viena iš jų – Joninės – šiemet bus švenčiamos ypatingai.

Pasak renginio „Didžiosios Joninės UK“ organizatorių, lankytojų lauks net septynių atlikėjų ir grupių iš Lietuvos koncertas, įvairios atrakcijos. Visi, norintys iš aukštai pamatyti nuostabią Lietuvių sodybos aplinką, su oro balionu galės pakilti į viršų ir pasidairyti po kraštovaizdį. Vyks įvairūs konkursai, skirti ir vaikams, ir suaugusiesiems. Festivalyje vyks mugė, lietuviškų patiekalų, šalto gyvo alaus ir kitų gardumynų turgus. Renginį vainikuos fejerverkai.

LRT

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: