Pradinis / Kultūra / Arūno Matelio filmas nuskynė laurus Tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje

Arūno Matelio filmas nuskynė laurus Tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje

Šeštadienį Tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje lietuvių kino režisieriaus Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pelnė pagrindinį festivalio apdovanojimą – buvo pripažintas geriausiu dokumentiniu ilgametražiu filmu konkursinėje festivalio programoje. Kaip A klasės festivalio laureatas režisierius A. Matelis su naujausiu savo filmu pateko ir į Europos kino apdovanojimų atrankos procesą.

Kaip teigia režisierius, jam tekęs apdovanojimas – nepaprastai svarbus. Nugalėti A klasės festivalio konkursinėje programoje kiekvienam režisieriui yra milžiniškas įvertinimas. „Į Varšuvos kino festivalį patenka stipriausi iš stipriausių, todėl vien kvietimas pristatyti filmą festivalyje mums prilygo apdovanojimui. Todėl, net iškviestas į apdovanojimų ceremoniją, nenorėjau prisileisti minties, kad gali pavykti pelnyti pagrindinį festivalio prizą“, – sako A. Matelis.

Filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pasakoja apie vienas sudėtingiausių bei populiariausių varžybų pasaulyje – „Giro d’Italia“, kuriose vienas svarbiausių vaidmenų tenka dviračių sporto vienuoliams, vadinamiems „gregory“, – dviratininkams, kurie neturi teisės į asmeninę pergalę, tačiau yra pasiruošę iškęsti pačius sunkiausius iššūkius dėl savo komandos lyderio pergalės. Filmas, kurį Lietuvoje ketinama parodyti netrukus po Naujųjų, žiūrovų Lenkijoje buvo nepaprastai šiltai sutiktas. Anot Tarptautinio Varšuvos kino festivalio direktoriaus Stefano Laudyno, tai filmas, kuris žiūrovus įtraukia į savo pasaulį nuo pirmos sekundės. Jis pakeri net tuos, kurie nėra dviračių lenktynių gerbėjai, o ir kasdienybėje nevažinėja dviračiais. Nes filmo tema universali. Režisierius pirmiausia kalba apie pasiaukojimą dėl kito žmogaus.

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – tai sudėtingiausias ir rizikingiausias Europos dokumentinio kino projektas, nes 40 metų nė vienas režisierius neturėjo teisės su savo filmavimo grupe fiksuoti lenktynių iš „vidaus“. Iki A. Matelio paskutinis nepriklausomas kino kūrėjas, kuriam buvo suteikta tokia teisė, buvo legendinis režisierius Jorgenas Leth’as, 1973 m. sukūręs filmą „Stars and Watercarriers“. „Po keturiasdešimt metų gauti leidimą filmuoti garsiąsias lenktynes buvo didžiulis iššūkis ir pergalė. Tačiau dabar, kai filmas jau baigtas, dažnai pagalvoju – ar dar kartą ryžčiausi imtis tokio sudėtingo projekto. „Giro d“Italia“ visada buvo uždara ir akylai saugoma teritorija. Tik ten patekęs supranti kodėl. Tai kita planeta,“ – sako filmo režisierius A. Matelis.

Filmas „Nuostabieji Lūzeriai. Kita planeta“ – tai didžiausias bendros gamybos projektas Europoje. Filmą, inicijuotą režisieriaus A. Matelio ir „Studija Nominum“, kūrė net aštuonios šalys: Lietuva, Italija, Šveicarija, Airija, Šiaurės Airija, Latvija, Ispanija ir Belgija.

Filmą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras prie LR kultūros ministerijos.  Filmo premjerą ir pristatymą Varšuvos kino festivalyje padėjo surengti Lietuvos kino centras ir AVAKA, bendradarbiaujant su LR ambasada Lenkijoje.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top