Pradinis / Kultūra / Britų leidybinė kompanija susidomėjo unikalia Lietuvos folkmuzika

Britų leidybinė kompanija susidomėjo unikalia Lietuvos folkmuzika

Senieji lietuvių instrumentai lapkričio 4–8 dienomis suskambės įspūdingose Jungtinės Karalystės koncertų salėse.

„Lietava“ – tai unikalus muzikinis projektas, kuris pasakoja istoriją apie 16 tradicinių senųjų lietuvių instrumentų skambesį. Šiam projektui įgyvendinti jėgas sujungė du talentingi lietuvių kūrėjai – multiinstrumentalistas ir improvizacinės lietuvių folkmuzikos vėliavnešys Saulius Petreikis ir alternatyviosios muzikos prodiuseris Domas Strupinskas.

Saulius Petreikis. Ryčio Šeškaičio nuotr.

„Lietavos“ albumas lapkričio 10 dieną bus išleistas vinilo formatu, kartu su kompaktine plokštele ir knyga, aprašančia instrumentų kilmės istorijas ir „Lietavos“ projekto idėją. Šį albumą išleis Londone įsikūrusi britų muzikos kompanija „The state51 Conspiracy“, kuri nuo 1992 metų dirba su žymiais atlikėjais ir įrašų kompanijomis, pvz., „Bella Union“, Alva Noto, „Heavenly Recordings“. „Lietava“ britų dėmesį patraukė dėl projekto kultūrinio išskirtinumo bei atlikėjų muzikinių gebėjimų, kurie palieka neišdildomą įspūdį. Tai bus pirmasis lietuvių folkmuzikos albumas, kurį išleis britų muzikos kompanija.

Kartu su Lietuvos kultūros institutu leidybinė kompanija „The state51 Conspiracy“ lapkričio mėnesį organizuoja „Lietavos“ koncertinį turą Didžiojoje Britanijoje, kurio metu Saulius Petreikis ir Domas Strupinskas pristatys projektą gyvai trijuose Jungtinės Karalystės miestuose – Londone, Edinburge ir Birmingame. „Lietavos“ albumas buvo įrašytas Nidos meno kolonijoje. Įrašinėdami senuosius instrumentus atlikėjai rėmėsi minimalizmo  idėja, norėdami iškelti klausimą apie įsistovėjusią liaudies muzikos teoriją ir istoriją. Tam tikslui kūrėjai net sukūrė naują terminą, apibūdinantį „Lietavos“ projekto idėją, – kintantis folkas (angl. shifting folk). Tai estetinis manifestas, kalbantis apie santykį tarp tradicijos ir jos atsinaujinimo procesų.

„Lietavos“ projekto albumas – tai albumas, kuris atkreipia dėmesį į tradicijas, lietuvišką identitetą ir kartu palieka įspūdį savo minimalizmu ir radikalumu. Šiame projekte įamžinti tokie instrumentai, kaip kerdžiaus ragas, švilpa, ožragis, Sekminių ragelis ir kt. Šie instrumentai kadaise atliko svarbų vaidmenį lietuvių kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime. Šiandien kai kurie iš šių senovinių instrumentų yra užmiršti, o kai kurie iki šiol dar nebuvo profesionaliai įrašyti.

„Lietavos“ albumo viršelį sukūrė lietuvių dizainerė Lauryna Narkevičiūtė. Albumo iliustracijoje Lauryna jungė medžio tekstūras, lietuviškų sodnų formas ir mintį, kad folkmuziką savo rankomis lipdo žmonės, tarsi palikdami savo pirštų antspaudus istorijoje.

Lapkričio 4 dieną Domas ir Saulius pasirodys „Daylight Music“ programoje, „Union Chapel“ erdvėje Londone.  Tai bus specialus koncertas, kuriuo bus švenčiama 140 koplyčios gyvavimo metų sukaktis ir čia vykstančių koncertų 25-asis jubiliejus. „Daylight Music“ renginių ciklo programoje yra pasirodę tokie žymūs atlikėjai, kaip Nils Frahm, Alexis Taylor, Frank Sidebottom ir kt. Tą pačią dieną Domas ir Saulius kvies lietuvių bendruomenę susiburti rytų Londone įsikūrusioje St. Casimir’s lietuvių bažnyčioje. Lapkričio 6 dieną atlikėjai koncertuos Edinburge, seniausioje muzikinės paskirties koncertų salėje St. Cecilia’s Hall. St. Cecilia’s Hall po savo stogu glaudžia vieną svarbiausių istorinių muzikos instrumentų kolekciją visame pasaulyje. Paskutinis turo koncertas vyks galerijoje „Centrala“ Birmingame.

Daugiau informacijos: www.facebook.com/lietavamusic/

Organizatorių nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top