Pradinis / Kultūra / Kokybiškas lietuviško kino paveldas – internete

Kokybiškas lietuviško kino paveldas – internete

Pradėjo veikti „Nepriklausomos sinematekos“ interneto svetainė, pristatanti restauruotą ir suskaitmenintą lietuviško kino paveldą. Kokybiško garso ir vaizdo filmai yra prieinami visiems internete adresu www.sinemateka.lt kartu su juos lydinčia aiškinamąja medžiaga. Projekto pradžia pažymėta savaitgalį surengta šventine ekskursija po Vilnių, įkvėpta kino režisieriaus Almanto Grikevičiaus filmo „Laikas eina per miestą“ (1966).

„Kelerius metus brandintu „Nepriklausomos sinematekos“ projektu siekiame suaktualinti lietuviško kino paveldą, padaryti jį laisvai prieinamą, informatyvų ir suteikti galimybę filmus žiūrėti kokybišku, restauruotu vaizdu ir garsu. Anksčiau šių filmų sklaidą ar rodymą ribojo jų pasenęs analoginis, kino juostų formatas“, – teigia projekto iniciatorė kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Tačiau šiandien technologinės galimybės leidžia įveikti šią problemą. Kaip teigia vaizdo restauratorius Jonas Zagorskas, restauruojant galima pašalinti daugumą defektų ir priartinti filmo vaizdą prie tokio, koks jis buvo sukūrimo metu. Todėl išlaikyti originalų jausmą – svarbiausia filmų vaizdo restauratorių užduotis.

„Garso restauravimas žavi savo detalumu: kiekviename žingsnyje reikia įvertinti, ar atliktas techninis veiksmas pakenkė filmui, ar jį pagerino. Todėl net visiškai nežymus triukšmo sumažinimas – tai didelis laimėjimas. Iš šių nedidelių pagerinimų ir susideda galutinis rezultatas“, – darbo specifiką apibūdina garso restauratorius Vytis Puronas.

„Nepriklausomą sinemateką“ kūrė naujosios kartos kultūros ir kino istorikės, edukatorės, restauratoriai ir archyvistai, tad jos įgyvendinimas – postmodernios vaizduotės, kurioje susitinka interaktyvi dokumentika, skirtingos medijos ir jų tekstai, rezultatas. Todėl svetainėje filmus lydinti tekstinė, garso ir vaizdo medžiaga ne tik supažindina su kultūriniais, istoriniais, socialiniais, kinematografiniais ir kitais kontekstais, bet ir kartu siūlo skirtingus kūrinių perskaitymo būdus, skatina skirtingų laikmečių, kūrinių ir kartų dialogą.

Pasak L. Kaminskaitės-Jančorienės, projektu siekiama įvairiapusiškai supažindinti su Lietuvos kino ir kultūros istorija, todėl ieškoma naujų formų. Be svetainės, tokiu pavyzdžiu tapo jau minėta filme režisieriaus A. Grikevičiaus vaizduojamo miesto įkvėpta ekskursija bei kartu su ja pasirodęs žemėlapis „Paskui kiną per miestą“. Pagal filmavimo lokacijas nužymėtas maršrutas siūlo leistis į savarankišką ekskursiją: pasivaikščioti po tikrą ir kinematografinį Vilnių ir pamatyti miestą iš istorinės perspektyvos bei dabarties akimis.

Ateityje plėtojant projektą numatoma ir toliau naudoti netikėtas, kino paveldą aktualinančias priemones, kartu gausinti svetainės turinį. Šiuo metu svetainėje yra 16 skirtingų filmų, tačiau ji bus nuolat pildoma naujais kūriniais.

„Nepriklausoma sinemateka“ yra Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ inicijuota ir palaikoma internetinė platforma, pristatanti suskaitmenintus ir restauruotus lietuviškus filmus. Projekto tikslas – suteikti kokybišką skaitmeninę prieigą kino paveldui ir atskleisti jo įvairovę, lydimą interaktyvių kino bei kultūros tyrinėtojų komentarų.

Nuotraukose: kadras iš kino filmo „Laikas eina per miestą“ (rež. A. Grikevičius), akimirka iš „Laikas eina per miestą“ filmavimo aikštelės (nuotr. Algirdo Tarvydo), vaizdai iš savaitgalį vykusios ekskursijos „Paskui laiką per miestą“ (nuotr. Vilijos Buivydės).

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top