Pradinis / Kinas, muzika, TV / Kunigas R. Doveika: „Kokia mūsų Kūčių vakarienė, toks visas mūsų gyvenimas“

Kunigas R. Doveika: „Kokia mūsų Kūčių vakarienė, toks visas mūsų gyvenimas“

Šis Kūčių rytas TV3 laidos „Pasaulis pagal moteris“ žiūrovams prasidės ypač prasmingai – pašnekesiu apie Kūčias su kunigu Ričardu Doveika ir idėjomis, kaip prasmingai jas sutikti. Pokalbyje laidos vedėja ir Ričardas Doveika ne tik aptars Kūčių prasmę, bet ir dalysis mintimis, ką galėtume pakeisti, kad kiti metai būtų šviesesni.

Kūčios – gyvenimo atspindys

„Kūčių vakarienė yra labai intymi patirtis. Juk tai – pati tikriausia mūsų tikrovė. Žmonės, su kuriais esame, stalas prie kurio sėdime, maistas, kurį valgome, – visa tai yra nesuvaidintas mūsų gyvenimas. Kita patirtis – sakralumas. Kūčios yra mažoji liturgija, o stalas, prie kurio sėdime, – mažasis altorius“, – pasakoja R. Doveika ir prideda, kad būtent lietuviškos Kūčių tradicijos yra vienos unikaliausių pasaulyje, todėl privalome jomis didžiuotis ir jas išsaugoti.

Kūdikis ėdžiose – Dievo prisilietimas prie mūsų darbo

R. Doveika puikiai paaiškina pagoniškų ir krikščioniškų tradicijų susipynimą. „Jeigu pasidomėtume tikėjimo evoliucija, visiškai nesistebėtume, kad kai kurie simboliai iš senųjų laikų išlieka. Juk laikų kaita, šviesos laukimas, artumas gamtai, žmogaus darbo pagerbimas yra bendroji vertybė ir ji keliauja per kartų kartas. Štai, pavyzdžiui, kūdikis ėdžiose, kūdikis šiene reiškia Dievo atėjimą į mūsų visų metų pastangas. Juk mes visus metus triūsėme, tą šieną auginome, pjovėme, džiovinome ir mūsų sunkus darbas yra vertas dieviškos pagarbos“, – šieno ant Kūčių stalo prasmę aiškina R. Doveika.

Metas prisiminti savo šeimą

Laidos „Pasaulis pagal moteris“ vedėjai Kristinai Rimienei paklausus, kaip Kūčių prasmę paaiškinti patiems mažiausiems, R. Doveika pabrėžia, kad ši diena – viena svarbiausių šeimai. „Kaip jau minėjau, tai šeimos liturgija. Ir kartu pats geriausias metas kelionei per savo šaknis, per savo šeimą. „Pasiimkite albumus, nupūskite dulkes nuo prisiminimų, parodykite vaikams senelius, prosenelius, papasakokite, kuo jie buvo, kur dirbo, ką veikė. Įtraukite juos į valgio gaminimą, perduokite šeimos receptų paslaptis ir, žinoma, tikėjimo paslaptis“, – idėjų pateikia R. Doveika ir prideda, kad pirmoji Šv. Kalėdų diena yra taip pat šeimos šventė, šeimos džiaugsmo šventė, o antroji, kai jau subrandiname džiaugsmą, skirta dalytis juo su draugais ir kitais žmonėmis.

Svarbu ne bijoti karo, o tikėti taika

„O ką kiekvienam reikėtų padaryti, kad kiti metai būtų geresni?“ – pasiteiravo laidos vedėja Kristina, o R. Doveika pritarė, kad pradėti reikėtų nuo savęs. „Reikia ne bijoti karo, o tikėti taika. Tikėti, kad gali būti kitaip, ir užtikrinti taiką kas dieną, čia pat: palinkėjus kaimynui laimingų šv. Kalėdų šventinį rytą, užtikrinti taiką kelyje saugiai vairuojant šventinį vakarą, pakvietus tą, kuris laiko pyktį ant jūsų, arbatos ir pasiūlius drauge pabūti, kad ir tyloje.“

TV3 nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: