Pradinis / Lietuviai svetur / LONDONAS. Tapatybė – LITUANICA

LONDONAS. Tapatybė – LITUANICA

KORTELE

Dar 2007 metais Lietuvoje satyrine daina „Patelė“ išgarsėjusios grupės „Robotukai“ narė gimnastė Amrita, viename iš socialinių tinklų turėjusi rekordinį gerbėjų skaičių (72 000), jau dvejus metus gyvena ir sėkmingai dirba įmonių grupėje „Lituanica“ Londone.

Irma, o kaip tu prisistatai dabar?

Tiems, kurie nežino mano ankstesnės veiklos, prisistatau labai paprastai – tiesiog Irma iš įmonės „Lituanica“. Džiaugiuosi, kad per trumpą savo gyvenimą nuveikiau daug įdomių dalykų: vaikystėje profesionaliai sportavau, dalyvavau varžybose, aplankiau daug šalių, studijų metais susipažinau su Lietuvos pramogų verslu. Džiaugiuosi, kad turėjau progą atstovauti Lietuvai pasaulinėje parodoje EXPO 2005 Japonijoje. Tačiau atradau save tik dirbdama dabartinį savo darbą.

Ar nori pasakyti, kad dabartinė tavo veikla ir yra tai, apie ką svajojai?

Galima sakyti ir taip. Nuostabu, kad mano darbas Anglijoje neatsiejamas nuo lietuvių filologijos, kurios studijas baigiau dar Vilniuje.

Labai retas reiškinys yra gyventi Londone ir dirbti pagal specialybę. Papasakok, kodėl ir kaip atvykai į Londoną?

Dar būdama Lietuvoje sužinojau, kad augančiai lietuvių kompanijai Londone reikalingi specialistai. Gavusi bakalauro diplomą nuvykau į Londoną ir, draugų parekomenduota, pradėjau dirbti įmonėje „Lituanica“ rinkodaros skyriuje. Naujovėms neabejingi parduotuvių tinklo vadovai tuo metu kaip tik įdiegė „Lituanica“ lojalumo programą, kuriai vadovauju jau antrus metus.

Daugelis atvykusiųjų į Londoną apie „Lituanica“ parduotuves sužino iš draugų. Gal gali išduoti paslaptį, kokia „Lituanica“ yra iš tiesų?

Be abejo, galiu! Mano darbas ir yra informuoti visus žmones apie „Lituanica“ įmonių grupės veiklą. Lotyniškas žodis Lituanica reiškia lietuvybę, o man kaip lituanistei, tai labai artima tema. Siūlau prisiminti istoriją. Daugelis lietuvių ir dabar turi kišenėje 10 litų kupiūrą su „Lituanicos“ ir didvyrių – S. Dariaus ir S. Girėno – atvaizdais. Matote pavaizduotą žemėlapį? Ar žinojote, kad šio 1933 m. legendinio skrydžio per Atlantą maršrute buvo ir Jungtinės Karalystės teritorija? Tokio paties pavadinimo prekybos tinklo istorija prasidėjo 2001 metais, kai Airijoje buvo įkurta pirmoji „Lituanica“ parduotuvė (dabar veikia 20 parduotuvių ir 2 didmenos bazės). Nuo 2003 metų veikla sėkmingai plėtojama ir Jungtinėje Karalystėje (10 parduotuvių ir didmenos bazė). „Lituanica“ Anglijoje – tai 200 nuoširdžiai dirbančių žmonių, kurie rūpinasi, kad geriausias maistas iš Rytų Europos pasiektų kiekvieno namus. Dėl to ir įmonės šūkis anglų kalba yra: „The Best from Home!“ („Geriausia iš namų!“).

O ką konkrečiai tu darai įmonėje?

Mano atsakomybė – koordinuoti sparčiai augančią lojalumo programą (nuolaidų sistemą, kai kortelės turėtojas, pirkdamas prekes, kaupia lojalumo taškus, gauna nuolaidas iš programos partnerių ir pan.). Dabar „Lituanica“ lojalumo korteles naudoja jau daugiau kaip 10 000 žmonių Anglijoje. Be to, dar organizuoju įvairias įmonių grupės reklamos kampanijas.

Ar ne per daug atsakomybės tokiai jaunai merginai?

Pritariu nuomonei, kad vienas lauke – ne karys. Tik komandoje galima nuveikti išties daug. Įmonėje „Lituanica“ suradau daug bendraminčių kolegų, su kuriais labai smagu dirbti. Jau tapome darni komanda, suprantame vieni kitus iš pusės žodžio. Be to, ne paslaptis, kad visokeriopai padeda sužadėtinis, kuris irgi dirba kartu.

Gal jau ir vestuvių data aiški? Koks tavo požiūris į šeimą?

Vestuvės jau gana greitai. Man šeima – tai visko pagrindas. Manau, kad iš dalies šeima yra tautiškumo išsaugojimo garantas.

Tiesa, esi lituanistė. Kaip vertini lietuvių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, kalbą? Ar esi priekabi kalbininkė?

Nesu fanatiška lituanistė, tačiau kartais viešoje vietoje tenka girdėti lietuvių pokalbius, kuriuos vertinčiau kaip kursinio darbo objektą. Gera žinia tai, kad Londone dažnai tenka išgirsti tokių tarmių, kurių gyvenant Lietuvoje neteko girdėti. Ir tai yra įdomu. Blogiau, kad kai kurie žmonės, manantys, esą kalba lietuviškai, išties bendrauja gatvės žargonu ir rusiškų formų junginiais, pavyzdžiui, „karoče, aplamai, skaitau, kad atsinešimas į darbą yra afigienas“. Žinoma, skaudu ir apmaudu, kad žmonės darko savo pačių gimtąją kalbą, tačiau tai yra daugelio kalbų problema. Taip neskoningai savo kalbą „papuošia“ ir anglai, ir rusai, ir lenkai bei kiti. Tai ne tautos, bet sąmoningumo
dalykas.

Kuo tau patinka Londonas ir apskritai Didžioji Britanija?

Man patinka, kad Londone galima rasti visko, nes kiekvienas rajonas turi savitą architektūrą ir istoriją. Mėgstu apsilankyti centre, Oxfordo gatvėje. Su draugu turime daug ritualų: lankomės įvairiuose parkuose, užsukame į jaukius vegetarinių patiekalų restoranėlius. Apskritai mums, vegetarams, Londone yra rojus. Jungtinė Karalystė daugeliui iš Lietuvos asocijuojasi su darbininkais, kurie emigravo dėl geresnio uždarbio. Tas – tiesa, bet vertinant plačiąja prasme, tai Londonas yra vienas iš svarbiausių pasaulio centrų ir, jei kažko sieki, tai Londone atsiveria visas pasaulis. Tik reikia noro bei drąsos tuo pasinaudoti!

O kas tau yra tautiškumas, tautinė tapatybė Anglijoje?

Daug galėčiau apie tai diskutuoti, nes nuolat apie tai mąstau. Greta tautinės kalbos, lietuvybės simbolių, paminėčiau ir dvasingumo faktorių. Tarkim, kas būtų buvęs Vydūnas be dvasinės brandos, kuri taip įkvepia? Man lietuvybė – visų pirma, dvasingumas. Gal ir banalu kažkam pasirodys, bet aš labai myliu Lietuvą! Ir vaikystėje, kai varžiausi už Lietuvą meninės gimnastikos pasaulio čempionate, ir studijų laikais, kai atstovavau Lietuvai pasaulinėje EXPO 2005 parodoje Japonijoje – visada didžiavausi, kad esu lietuvė! Galbūt mano karta meilę Lietuvai supranta kiek plačiau. Manau, kad jaunimas savo gerais darbais, pasiekimais garsina Lietuvą bei tokiu būdu išreiškia savo meilę jai. Ir visai nesvarbu, kurioje pasaulio vietoje gyveni – niekada neprarasi savo tapatybės. Tapatybės – LITUANICA.

S. Matulio nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top