Pradinis / Aktualijos / Lietuvių leidinys įvertintas vienu prestižiškiausių apdovanojimų

Lietuvių leidinys įvertintas vienu prestižiškiausių apdovanojimų

Lietuvos dailininkų sąjungos reprezentacinis meno albumas „Memorabilia“ įvertintas vienu prestižiškiausių apdovanojimų dizaino pasaulyje! 2019 m. lapkričio 1 d. „Red Dot Gala“ šventėje Berlyne leidinio „Memorabilia“ rengėjams įteiktas prizas „Red Dot: Best of the Best“.

Dizainerė A. Dautartaitė-Krutulė ir LDS pirmininkė E. Radvilavičiūtė-Utarienė

„Mes tikrai gavom apdovanojimą „Best of the Best“!!! Labai džiaugiamės! Super!!! Tai kažkas nerealaus. Tarp didelių pasaulio šalių – mažytė Lietuva. Gavom sertifikatus, prizą“, – tokią žinutę vėlų lapkričio 1-osios vakarą el. paštu atsiuntė LDS pirmininkė Edita Utarienė.

„Best of the Best“

Pirmininkė neslepia džiaugsmo ir šiandien. Sako, nebūsianti kukli, nes tai didžiulis įvertinimas ne tik sąjungai ir tiems žmonėms, kurie dirbo prie šio projekto, įvertinimas menininkams, kurių kūriniai pristatomi šioje knygoje, bet ir pačios Lietuvos vardo garsinimas. 

„Red Dot Award“ ekspertai išnagrinėjo, aptarė ir įvertino 8 697 darbus. Visose kategorijose „The Red Dot: Best of the Best“ apdovanojimus gavo tik 72 iš jų. Renginyje dalyvavo 38 šalių atstovai. Konkurso „Red Dot Award“ kategorijoje „Brands & Communication Design 2019“ vertinimo komisija, sudaryta iš tarptautinių ekspertų, LDS reprezentacinį meno albumą „Memorabilia“ apdovanojo „Red Dot: Best of the Best“ dėl išskirtinės projekto kokybės ir kūrybiškumo.

Meno kūrinys – ir pati knyga

„Prisipažinsiu, man labai norėjosi išleisti ypatingą dailininkų kūrybą pristatantį leidinį, norėjosi, kad ir pati knyga būtų kūrinys. Šiai idėjai įgyvendinti prireikė net kelerių metų ir rezultatas pranoko mano pačios lūkesčius. Nebuvo problemų nei dėl knygos dizaino idėjų, nei dėl temų. Jų buvo apsčiai, kol išgryninome vieną. Didžiausias stabdis buvo lėšos. Bet, kai turi didelį tikslą, viską gali, – šypsosi Edita. – Dalį lėšų skyrė Lietuvos kultūros taryba, dalį – rėmėjai, pati dailininkų sąjunga taip pat prisidėjo. Ir taip žingsnis po žingsnio meno albumas buvo išleistas.“

Pasiteiravus E. Utarienės, kaip ši rinkosi leidinio kūrybinę komandą, ji atsako: „Maždaug tuo metu, kai pradėjau planuoti LDS leidinį, buvo išleistas metalo meno kūrėjos Birutės Stulgaitės meno albumas. Mane be galo sužavėjo šio albumo dizainas ir estetika, jo vizualinė švara, atidumas meno kūriniams. O jo autorė buvo Agnė Dautartaitė-Krutulė. Paskambinau ir ji sutiko! Taip pat prisijungti sutiko žinomos dailėtyrininkės: Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė ir Evelina Januškaitė-Krupavičė. Po įvairių diskusijų ir idėjų lietaus kaip pagrindinę knygos ašį pasirinkome Ritos Mikučionytės pasiūlytą temą ir albumo pavadinimą.“

Lietuvos dizainas tampa matomas

„Žinojome, kad knyga pavyko – išėjo puiki, tik ji Lietuvos profesionalų nebuvo pastebėta. Tad nusprendėm pasitikrinti kitose šalyse. Ir visuose konkursuose, į kuriuos knyga nukeliavo, buvo įvertinta“, – pasakoja E. Utarienė.

Londone leidinys „Memorabilia“ pateko į „Design Week Awards“ konkurso rinktinį ketvertuką leidybos kategorijoje. Niujorke prestižiniame „The One Club for Creativity“ konkurse jis tapo laureatu leidinių dizaino nominacijoje. Profesinės dizaino asociacijos AIGA organizuotame konkurse „50 books / 50 covers“ (JAV) albumas pateko į nominuotųjų sąrašą.

Dizainas gali keisti pasaulį

Knygos dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė taip pat džiaugiasi „Red Dot“ apdovanojimu ir komentuoja, jog „apdovanojimų ceremonijos metu buvo jaučiama tendencija išskirti intelektualiai argumentuotus ar netikėtai kūrybiškus dizaino (reklamos) pavyzdžius. Į apdovanojimus patekę darbai žavi savo  išskirtinumu ir neabejotinai gali tapti kūrybininkų (dizainerių) įkvėpimu ar gal net atspirtimi būsimiems projektams. Smalsu stebėti kūrėjų darbus, kaip inovacijos jungiasi su dizainu, kokios dizaino pasaulinės tendencijos, – ceremoniją buvo įdomu stebėti kaip besiplečiantį šiandienos dizaino horizontą.“ 

„Kitą dieną „The Best of the Best“ parodos atidarymo metu buvo pristatyti ir akcentuoti socialiai atsakingi darbai. Nors ši tendencija nėra nauja dizaino pasaulyje, tačiau jaudino, kaip pabrėžiama empatija ir siekis dizainu paveikti, formuoti pasaulį, spręsti socialines, vietines ar globalias problemas. Ši atsakomybė tvyrojo salėje ir buvo gausiai palaikoma plojimų, tikiuosi, kad šis sąmoningumas neišblės“, – profesinėmis įžvalgomis dalijosi dizainerė.

Išaugti iš provincijos kelnių

„Red Dot“ konkurse dalyvavo žinomos ir mažiau matomos reklamos agentūros, pasaulinės dizaino firmos, patyrę kūrėjai ir jaunieji dizaineriai „Junior“ kategorijoje. Kiekvienas konkurso dalyvis (ne)slaptai tikėjosi, kad bus pastebėtas ir jo darbas.  

„Tokį apdovanojimą iškovoti gali pavykti kartą, gal du kartus gyvenime. Smagu, kad, dirbdami mažame ratelyje, mažoje šalyje, sugebame būti matomi ir tarp didžiųjų. Mums pavyko, nes visi dirbome kartu ir tikėjome bendra mintimi, pasitikėjome vienas kitu. Džiugu, kad Lietuvos dizaino kūrėjai tampa matomi ir konkurencingi pasaulyje. Bent jau Europos mastu mes išaugome iš provincijos kelnių ir galime oriai siūlyti savo kūrybines galias pasauliui“, – teigia A. Dautartaitė-Krutulė.

Tolesnė projektų kelionė

Konkursas kasmet vyksta daugiau nei 60 metų. Apdovanojimas jame – tai ypatingas įvertinimas savo srities profesionalams ir jis įteikiamas tik patiems geriausiems dizaino darbams iš viso pasaulio, atspindintiems ne tik įdomius vizualius dizaino sprendimus, bet ir šiuolaikinių technologijų pritaikymą bei kūrinių funkcionalumą. „Red Dot“ apdovanojimo įkūrėjas ir generalinis direktorius profesorius dr. Peteris Zecas akcentavo: „2019 m. tik 0,8 proc. visų darbų gavo šį išskirtinį apdovanojimą („Best of the Best“), kuris reiškia kokybę ir dizaino lyderystę.“

Apdovanojimų naktį veikė paroda „Dizainas scenoje“, kurioje buvo eksponuojamas ir reprezentacinis meno albumas „Memorabilia“, tad jį išvydo apytiksliai 1 400 svečių. Toliau paroda keliaus į dizaino muziejus Esene, Singapūre ir Siamene ir tokius tarptautinius didmiesčius kaip Dubajus, Tokijas, Sidnėjus, Seulas, Maskva, Pekinas, Viena ar Bazelis. Taip pat maždaug pusę metų Berlyne Komunikacijos muziejuje veiks mažesnės apimties paroda, kurioje žiūrovai taip pat galės pamatyti LDS albumą. Be to, „Memorabilia“ įtraukta į tarptautinį leidinį „Metų knygų ženklų ir komunikacijos dizainas 2019–2020“, kuris pasirodys lapkričio 14 d. ir bus parduodamas visame pasaulyje.

Lietuvos dailininkų sąjungos informacija

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: