Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Lietuvos įstojimo į NATO dienos minėjimas Užpaliuose

Lietuvos įstojimo į NATO dienos minėjimas Užpaliuose

Nereikia jokių išsamių skaičiavimų norint susigaudyti, kad šiuo metu šalies ekonomika laikosi ant tų piliečių, kurie mokyklose lankė karinio parengimo pamokas, pečių. Kurie laikė rankose ginklą, šaudė iš jo ir turi bendrąjį supratimą apie karinę drausmę, rikiuotę ir kita.

Pastaruoju laikotarpiu vėl imta kalbėti apie pradinį karinį visuomenės parengimą. Gandai gandais, o Utenos rajono Užpalių miestelio gyventojai turėjo galimybę šį ir kitus rūpimus klausimus pateikti pačiam krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui.

Užpaliečių draugystė su Lietuvos krašto apsaugos ministerijos atstovais trunka nuo 1996 m., kai gimnazija gavo dovanų 4 kompiuterius. Dar labiau bendravimas su kariūnais suaktyvėjo prieš trejus metus pradėjus minėti šalies narystę NATO. Susitikimas su kariais, dalyvavusiais misijose Afganistane, leido suprasti, kad taiką galima saugoti ne tik su ginklu rankoje, bet ir ištiesiant taikią pagalbos ranką sunkiai gyvenantiems. Bendravimas su karo lakūnais atkreipė dėmesį į primirštas etiketo taisykles, stiprino pagarbą kario profesijai ir uniformai. Tokie pokalbiai skatina domėjimąsi kario profesija, pilietinę atsakomybę ir norą pažinti bei saugoti, gerbti savo kraštą, vertinti politinę situaciją ir išsakyti ar apginti savo nuomonę.

Per ankstesnius susitikimus kalbėdavo tik svečiai, o šįkart gimnazistai pristatė iškilias savo krašto asmenybes: generolą Joną Galvydį-Bykauską ir karo aviacijos majorą Juozą Namiką. Abiturientai Indrė Zabulytė ir Edvinas Meškauskis išsakė visuomenės nuomonę tema „Ar karo grėsmė Lietuvai reali“. Ministrui J. Olekui teko ne tik apibendrinti išsakytas teigiamas ir neigiamas mintis, bet ir atsakyti į susirinkusiųjų klausimus. Diskusiją papildė Šaulių sąjungos vadas, atsargos pulkininkas leitenantas Liudas Gumbinas.

Nėra nieko svarbiau už savo kraštą ir meilę jam, akcentavo krašto apsaugos ministras. Lyg pritardami jam kartu su Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) bigbendu (kapelmeisteris kapitonas Ričardas Čiupkovas) ir vokalistu Jurgiu Brūzga apie meilę Lietuvai dainavo į salę susirinkę žiūrovai.

Tokio pobūdžio renginiai nėra vienadieniai, jie vienija bendruomenę, kiekvienas dalyvis pasiima sau įdomių žinių. Kultūros centro salėje vyko pokalbiai ir diskusijos, o fojė bei šalia kultūros centro KASP Vyčio apygardos 5-osios rinktinės nariai kario profesiją pristatė ne tik žodžiu, bet ir parodydami Lietuvos karių naudojamą ginkluotę bei ekipuotę. Drąsiausieji ir smalsiausieji galėjo atsisėsti prie karinio visureigio „Humvee“  vairo, o mažiausieji džiaugėsi individualiomis veido maskuotėmis.

Aktyviausieji renginio dalyviai suskubo ir į kapines. Ten ministras ir rajono atstovai padėjo gėlių ant aviacijos lakūno majoro J. Namiko kapo, o pulkininko Prano Saladžiaus Šaulių 9-oji rinktinė (vad. Asta Tidikienė) pagerbė rikiuote ir ginklu. Dalis šių jaunuolių jau laukia KAM remiamo užpaliečių projekto „Mūsų generolų takais“ pradžios: šaulių vasaros stovyklos ir dviračių žygio į Latviją aplankant 1919 m. Lietuvos nepriklausomybės kovų vietas.

Netradicinių renginių sėkmė priklauso nuo atidaus komandinio darbo. Šį sykį Utenos kultūros centro Užpalių skyriui moderuojant renginį nuoširdžiai talkino KAM ryšių su visuomene vyr. specialistė, vyriausioji leitenantė Irina Lysionok, Užpalių gimnazijos (direktorė Virginija Stukienė) mokytojos Nijolė Braukylienė, Birutė Masonienė ir Užpalių seniūnija (seniūnas Eugenijus Keraminas).

Pokalbiai su kariškiais, krašto apsaugos ministro dėmesys miestelio žmonėms sustiprina tikėjimą valstybės saugumu ir viltį, kad augančiajai kartai, kaip ir daugumai šio laikmečio šalies gyventojų, niekada neteks panaudoti ginklo karo atveju. Tikėkime, kad mokymuose ar naujų šauktinių gretose įgytos žinios bus panaudotos tik taikiose misijose arba leis kruopščiau atlikti kasdienius darbus kuriant šalies gerovę.

Parengė Birutė Minutkienė

Nuotraukų autorius Saulius Šližys

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll To Top
%d bloggers like this: