Pradinis / Sportas / Lietuvos lengvaatlečiai – kariškiai

Lietuvos lengvaatlečiai – kariškiai

Ginkluoti, stiprūs, bet nepavojingi. Lietuvos lengvaatlečiai maratonininkė Rasa Drazdauskaitė, šuolininkas į tolį Darius Aučyna ir disko metikas Eligijus Ruškys sportinę aprangą iškeitė į kariškių uniformas. Pastarieji du sportininkai – Lietuvos krašto apsaugos savanoriai, o R. Drazdauskaitė – jau profesionaliosios kariuomenės narė.

Kuopoje – būrys sportininkų

„Panevėžio Karaliaus Mindaugo husarų batalione dirbu jau ketvirtus metus. Prieš tai penkerius metus buvau karė savanorė penktoje rinktinėje Šiauliuose. Esu eilinė, bet tikiuosi, kad po truputį tą laipsnį kels“, – sakė dvejų olimpinių žaidynių dalyvė R. Drazdauskaitė.

Kitų dviejų lengvaatlečių patirtis kur kas mažesnė. Didžiosios kovos apygardos 8-osios rinktinės 806-oje pėstininkų kuopoje Molėtuose savanoriaujantys D. Aučyna ir E. Ruškys kariškių veikla užsiima beveik 1,5 metų.

„Baigęs bakalauro studijas galvojau, jog reikia pradėti išlaikyti save ne vien lėšomis, kurias gaunu sportuodamas. Visokių metų būna – ir gerų, ir blogų, – todėl reikėjo ieškoti papildomos veiklos, – teigė D. Aučyna. – Geras draugas Justinas Kinderis savanoriauja jau gal aštuntus metus, o kariuomenės sporto klubo vadas yra Valentinas Mizgaitis (olimpinio prizininko imtynininko Mindaugo Mizgaičio tėtis – aut. past.), kuris šiek tiek pagloboja sportininkus, norinčius užsiimti kariškių veikla. Mums buvo atlikta sveikatos patikra, vadovybė padėjo sutvarkyti formalumus, o tada buvome nusiųsti į 806-ą kuopą Molėtuose.“

D. Aučyna ir E. Ruškys bazinius karinius mokymus atliko Jonušo Radvilos mokomajame pulke. Nuo mažų dienų pažįstami sportininkai ir kariškių duonos paragavo beveik vienu metu, tačiau mokymus jie atliko skirtingai.

„Kariškiais žavėjausi nuo pat mažų dienų. Pradėjęs sportuoti susipažinau su daug įvairių sportininkų, kurie buvo kariškiai. Tikriausiai bendraudamas su jais supratau, jog noriu ir pats išbandyti tai, ką jie patyrė, tad pasiryžau ir iškeliavau į Janušo Radvilos mokomąjį pulką, – pasakojo E. Ruškys. – Patekau į penktą kuopą, linkėjimai jai!“

Baigę mokymus D. Aučyna ir E. Ruškys tapo 806-os Molėtų kuopos nariais. Sportininkų atsiliepimai apie ją patys geriausi. Molėtų kuopoje D. Aučynos ir E. Ruškio kolegomis yra ir keli kitų sporto šakų atstovai: krepšininkai, biatlonininkai, tarp kurių yra ir Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse sužibėjęs Tomas Kaukėnas.

„Ta kuopa – kaip aklai vištai grūdas. Tokia gera draugija… Kada lankėme apmokymus, mums sakė, jog esame pavyzdys kariams, nes ateiname savo noru pabūti, pasimokyti. Nežinau, atsitiktinumas ar ne, kad tiek daug sportininkų yra ten. Ir senbuviai sako, jog patys geriausi žmonės yra surinkti Molėtuose, – pasakojo D. Aučyna. – Ne į visas pratybas vykstu, pavyzdžiui, dabar buvo ilga pertrauka, nes buvau treniruočių stovyklose. Per du mėnesius kartą tenka nuvažiuoti, o šiaip pratybos vyksta maždaug du kartus per mėnesį. Už kiekvienas pratybas, už atvažiavimą ir dalyvavimą pinigėlių gauni. Ir smagu, ir šiokia tokia nauda. Gali laipsnį keltis, gali į misijas važiuoti, daug galimybių atsiveria.“

Pasaulio kariškių čempionatuose dalyvauja ir olimpiniai čempionai

Visi trys lengvaatlečiai tikina, jog kariuomenės vadų sudarytos sąlygos sportuoti yra pakankamai geros. „Kol kas sportą ir kariuomenę suderinu. Vadai yra geri, sportuoti išleidžia, dėl to labai džiaugiuosi“, – sakė R. Drazdauskaitė.

O ar kariškių užsiėmimai netrukdo sportui? „Prasidėjus baziniams mokymams prasidėjo ir režimas, disciplina, rytinė mankšta, rikiuotė, vėliavos pakėlimas su Lietuvos himno giedojimu. Tie užsiėmimai yra savotiškas sportas: įgauni savotiškos patirties, disciplinos, teorinių žinių ir įgūdžių. Per praktinius užsiėmimus, galima sakyti, sportuoji, judi sušilęs, manau, tai ne sezono metu sportui nekenkia“, – tikino E. Ruškys.

Visiems trims lengvaatlečiams tenka dalyvauti ir įvairiuose kariškių čempionatuose. Pagrindinės kariškių varžybos – pasaulio kariškių čempionatas, pritraukiantis ir būrį olimpinių žaidynių dalyvių.

„Būna įvairių varžybų, tik ne visose dalyvauju. Vyksta pasaulio kariškių čempionatai, pasaulio kariškių žaidynės. Per metus dalyvauju du kartus ar kartą. Vilniaus maratono metu vyksta ir kariškių maratonas bei pusmaratonis. Šiais metais, manau, ir bėgsiu pusę maratono Vilniuje, ir dalyvausiu pasaulio čempionate“, – planais dalijosi maratonininkė.

„Gaudamas pagalbą iš kariškių, įsipareigoji dalyvauti ir pasaulio kariškių čempionate. Be to, pasaulio čempionato lygis toks pat, kaip ir universiados. Visi brazilai, rusai ir kitų buvusio sovietinio bloko šalių sportininkai yra kariuomenėje. Tos varžybos tikrai yra aukšto lygio, o ir pačiam malonu nuvažiuoti. Kitas pasaulio kariškių čempionatas vyks Pietų Korėjoje, o ten nuvykti gali ne bet kas“, – galimybe džiaugėsi D. Aučyna.

„Sportininkų kariuomenėje yra daug. Nuvažiavus į pasaulio kariškių čempionatą, galima pamatyti Rusijos olimpinės rinktinės narių, net ir olimpinių čempionų. Ne tik rusų, bet ir lenkų“, – sakė R. Drazdauskaitė.

Sudėti ir išrinkti šautuvą – vienas juokas

Kiekvienas kariškis, ne išimtis ir lengvaatletis, praktikuojasi ir šaudydamas. „Kariuomenė juk yra gana vyriškas užsiėmimas. Ten būna visokių taktikų, ginklų, galime pašaudyti tikrais šoviniais. Tuo metu jausmas tikrai geras. Per kiek laiko surinkčiau šautuvą? Manau, per minutę arba dvi, nes surinkus dar reikia patikrinti. Pasitreniravus ir greičiau pavyktų, nes viskas yra elementaru“, – šypsojosi D. Aučyna.

Vis dėlto į medžioklę šuolininkas į tolį neitų: „Medžiotojas nesu, bet šaudyti patiko.“

Šaudyti į gyvūnus negalėtų ir R. Drazdauskaitė. „Šautuvą ir išrinkčiau, ir sudėčiau. Ir pašaudyčiau, – nusijuokė maratonininkė. – Kaip tik neseniai buvo šaudymo pratybos. Manau, jog medžioti negalėčiau, gaila būtų žvėrelį nušauti.“

Ar sportininkai išdrįstų vykti į karines zonas – Afganistaną ar Ukrainos rytus? „Jei reikėtų gintis, tai būtų susiję su mano artimaisiais ir nuo to priklausytų valstybės likimas, vykčiau“, – patikino D. Aučyna.

Lietuvos lengvaatlečiai atsisveikinti su kariuomene tikrai neplanuoja, o dabar ruošiasi jau prasidėjusiam vasaros sezonui. „Bus matyti, kaip viskas klostysis baigus sportuoti, bet tikrai nemanau, jog visiškai to atsisakysiu“, – teigė D. Aučyna.

„Sportinės karjeros pabaiga dar toli. Rugsėjo mėnesį važiuosiu į tam tikrus kursus, po kurių, manau, pakils ir mano laipsnis“, – planais dalijosi E. Ruškys.

Parengė Robertas Trakys, LLAF

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: