Pradinis / Šeima ir sveikata / Minint Tarptautinę triukšmo supratimo dieną vyks akcija „Tylos stebuklinga versmė“

Minint Tarptautinę triukšmo supratimo dieną vyks akcija „Tylos stebuklinga versmė“

large_75443616242014 m. balandžio 30 d., Tarptautinę kovos su triukšmu dieną, skelbiama akcija „Tylos stebuklinga versmė“. Tai viena iš Vaikų sveikatos metų sveikatos stiprinimo priemonių. Ji patvirtinta 2014 m. kovo 26 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.

„Bus siūloma per ilgąją pertrauką mokiniams elgtis kiek įmanoma tyliau. Tikimės, kad rengdamiesi akcijai savivaldybių darbuotojai, atsakingi už sveikatą, visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, mokytojai organizuos pokalbius, apskritojo stalo diskusijas mokiniams su menininkais, mokslininkais, kūrėjais apie tylą, tylos įtaką moksliniams atradimams, kūrybiniams procesams“, − sakė Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vyresnioji specialistė Emilija Bugailiškienė.

„Visuomenė triukšmą vertina kaip vieną iš didžiausių aplinkosaugos problemų. Europoje ne mažiau kaip 100 milijonų žmonių yra veikiami sveikatai žalingo kelių transporto triukšmo. Triukšmas žmones veikia tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai, trukdo pagrindinei kasdienei veiklai, miegui, poilsiui, mokymuisi ir bendravimui. Triukšmas ne tik dirgina, bet ir gali veikti žmonių sveikatą, kai dėl jo poveikio padidėja įtampa ar trikdomas miegas. Ilgalaikis triukšmo poveikis gali net sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, pvz., gali lemti padidėjusį kraujospūdį ar širdies ligą. Suteikus žmonėms galimybių gyventi tylesnėje aplinkoje, galima pagerinti gyventojų fizinę ir psichinę sveikatą, gyvenimo kokybę“, − sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo valdybos Rizikos sveikatai valdymo ir kurortologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Valdas Uscila.

Lietuvoje ir daugelyje kitų pasaulio valstybių kasmet minima Tarptautinė triukšmo supratimo diena skirta atkreipti visuomenės dėmesiui į ilgalaikio triukšmo poveikio neigiamą įtaką gyventojų sveikatai. 2014 m. balandžio 30 d. Tarptautinė triukšmo supratimo diena bus minima devynioliktą kartą.

Minint Tarptautinę triukšmo supratimo dieną, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į visiems svarbią triukšmo problemą, skatinama kurti tylesnius namus, tylesnes mokyklas ir tylesnę poilsio aplinką, ugdyti visuomenės atsakomybę už tylios aplinkos puoselėjimą, skatinama kurti sveiką aplinką sau ir savo vaikams. Ugdant vaikų supratimą apie triukšmą siekiama ne tik pabrėžti didesnį jų jautrumą neigiamam triukšmo poveikiui mokykloje, namie, renginiuose ar, pavyzdžiui, garsiai klausantis muzikos per ausinukus, bet ir įdiegti atsakomybę vaikams už jų pačių keliamą triukšmą.

Tarptautinės triukšmo supratimo dienos minėjimo iniciatorius – 1910 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurta ne pelno siekianti organizacija Klausos ir komunikacijos centras (www.chchearing.org). Ši organizacija siūlo balandžio 30 d. nuo 14.15 iki 14.16 val., nepriklausomai nuo vietos, paminėti tylos minute.

Akcijos iniciatoriai ir rekomendacijų, kaip organizuoti akciją „Tylos stebuklinga versmė“, rengėjai Lietuvoje: Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.

Kviečiame 2014 m. balandžio 30 d. prisijungti ir kūrybingai organizuoti akciją „Tylos stebuklinga versmė“ mokyklose.

Akcijos „Tylos stebuklinga versmė“ rekomendacijas galite rasti interneto svetainės www.smlpc.lt skiltyje „Metodinė medžiaga > Renginių informacinė-metodinė medžiaga“.

Parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Bendrųjų reikalų skyriaus ryšių su visuomene specialistė Jolanta Šaltenienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: