Pradinis / Mokslas ir švietimas / Negalią turintiems žmonėms įveikti laiptus padės KTU docento sukurtas išradimas

Negalią turintiems žmonėms įveikti laiptus padės KTU docento sukurtas išradimas

Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (KTU PTVF) išradėjai Jonas Valickas, Jonas Algimantas Jankauskas ir Martynas Satkevičius gavo patentą savo išradimui – laiptais galinčiam kopti įrenginiui ir tokio įrenginio pavaros energijos sąnaudų valdymo būdui.

Fakulteto dekanės Daivos Žostautienės teigimu, šis išradimas svarbus ne tik universitetui, bet ir visuomenei, nes turėdami galimybę lengviau judėti laiptais neįgalieji gali lengviau integruotis į visuomenę.

„Ne paslaptis, kad Panevėžyje ir kituose Lietuvos miestuose gausu vietų, nepritaikytų judėti negalią turintiems žmonėms, juo labiau kalbant apie kopimą laiptais“, – sakė D. Žostautienė.

Vienas iš išradėjų KTU docentas J. Valickas pasakoja, kad išradimo idėja kilo iš noro padėti vienam pažįstamam žmogui, kuris turėjo sunkumų vežiodamas neįgalų šeimos narį nestandartinių matmenų laiptais.

Apie išradimo idėją J. Valickas pirmiausia diskutavo su buvusiu kolega J. A. Jankausku. Kuriant specifinės transporto priemonės maketą, prie jų grupės prisijungė ir KTU PTVF magistrantas M. Satkevičius.

Po ilgų diskusijų ir bandymų pavyko sukurti savitą transporto priemonę, galinčią ne tik įveikti nestandartinio aukščio laiptus, bet ir turinčią kitų privalumų, išskiriančių ją iš kitų analogiškų konstrukcijų.

„Pagamintas maketas, kuris buvo konstruojamas minimaliomis sąnaudomis iš turimų išteklių, nėra tinkamas mūsų pirminiam tikslui įgyvendinti. Realizuoti išradimo idėją galėtų tik profesionali tokių transporto priemonių gamybos įmonė. Gautas patentas suteikia galimybę, kad juo bus pasinaudota“, – sakė J. Valickas, vildamasis, kad ateityje idėja bus įgyvendinta praktikoje.

Už pagalbą siekiant gauti patentą mokslininkai dėkingi KTU mokslo ir inovacijų prorektorei Astai Pundzienei ir jos komandai, kurie skyrė projektinį finansavimą, visapusiškai palaikė iniciatyvą.

Valicko nuomone, apmaudu, kad ne visos geros idėjos gauna patentus vien dėl to, jog tai gana rutininis, didelio darbo, imlumo, kruopštumo ir nemažai lėšų kainuojantis darbas.

„Tai yra pirmas Valstybinio patentų biuro užpatentuotas išradimas, sukurtas KTU PTVF tyrėjų. Tikiuosi, kad tai bus gera pradžia, paskata orientuotis ne tik į geriausius nacionalinius išradimus, bet ir į tarptautinę erdvę. Panevėžio mokslininkai turi daug potencialo kurti, išrasti ir būti naudingi sprendžiant šiandienos iššūkius, kurių, vykstant nuolatiniams pokyčiams visuomenėje ir versle, visada yra“, – teigė D. Žostautienė.

Valickas skatina kolegas mokslininkus ir studentus aktyviau patentuoti savo idėjas, nes šį procesą palaiko universitetas, veikla – prasminga ir perspektyvi.

KTU nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top