Pradinis / Mokslas ir švietimas / Originalios vėžio atsiradimo teorijos autorė atšventė 90-ąjį jubiliejų

Originalios vėžio atsiradimo teorijos autorė atšventė 90-ąjį jubiliejų

Nacionalinio vėžio instituto bendruomenė iškilmingai pažymėjo prof. Elenos Moncevičiūtės-Eringienės, įžymios mokslininkės imunologės, originalios vėžio atsiradimo teorijos, kad vėžys yra lėtiniam žalojimui atsparių ląstelių evoliucinė atmaina, autorės bei nenuilstančios  sveikos gyvensenos propaguotojos, 90-ąjį jubiliejų.

Tarsi patvirtindama savo asmeniniu pavyzdžiu sveikos gyvensenos privalumus,  į iškilmingą onkologų bendruomenės susirinkimą, skirtą garbingam jubiliejui pažymėti, 90-ąjį gimtadienį švenčianti prof. Elena Moncevičiūtė-Eringienė atvyko pasitempusi ir šventiškai nusiteikusi. Profesorė,  be savo mokslinės veiklos, visą gyvenimą aktyviai propagavo sveiką gyvenimo būdą ir tam skyrė didelę dalį savo visuomeninės ir šviečiamosios veiklos.

„Prof. Elena Moncevičiūtė-Eringienė yra paskelbusi originalią vėžio atsiradimo teoriją, kuri grindžiama bendrabiologiniais evoliucinio rezistentiškumo žalojantiems veiksniams mechanizmais, – sako Nacionalinio vėžio instituto Mokslinių tyrimų centro Imunologijos laboratorijos vedėja dr. Vita Pašukonienė.  – Šie mechanizmai būdingi įvairių evoliucijos pakopų (nuo bakterijų iki žinduolių) ląstelėms. Evoliucinio vystymosi metu šie rezistentiškumo mechanizmai padėjo gyvybei išlikti nepalankiomis sąlygomis.“

Pagal prof. E. Moncevičiūtės-Eringienės hipotezę, piktybėjančios ląstelės, kad išgyventų, tarsi grįžta evoliucijos laiptais atgal į atavistinės raidos būklę. Tokios primityvėjančios ląstelės nustoja klausyti organizmo reguliuojančiųjų signalų, susikuria autonomiją ir įgyja polinkį greičiau augti. Šioms savarankiškoms ląstelėms formuojasi bendrasis piktybiškas atsparumas daugeliui kancerogeninių veiksnių. Pagal prof. E. Moncevičiūtė-Eringienės teoriją, pagrindinis kovos su vėžiu būdas turi būti ne įgyto rezistentiškumo šalinimas, o profilaktinės priemonės, apsaugančios ląsteles nuo žalojančių veiksnių.

Prof. Elena Moncevičiūtė-Eringienė yra navikų imunologijos pradininkė Lietuvoje. Profesorės pastangomis institute buvo įkurta Imunologijos laboratorija, kuri kitais metais minės savo keturiasdešimtmetį. Navikų imunologijos tematika profesorė yra išleidusi dvi monografijas, iš viso paskelbė 210 mokslo darbų, jai vadovaujant parengtos 7 daktaro disertacijos. Remiantis profesorės tyrimų rezultatais, buvo pasiūlyta žmogaus imuninės būklės 6 tipų klasifikacija bei testų sistema imuninei būklei įvertinti. Profesorės sukurta žmogaus imuninės būklės įvertinimo metodika buvo įdiegta kai kuriose Lietuvos medicinos įstaigose, taip pat Rusijoje, Ukrainoje.

„Išugdžiusi mus – tris imunologų kartas, – profesorė jaunajai medikų ir mokslininkų kartai yra puikus įkvepiančio darbštumo ir atkaklumo siekiant mokslinių tikslų pavyzdys, – pasakė profesorės E. Moncevičiūtė-Eringienės mokslininkės kelią iškilmingame minėjime pristačiusi dr. Vita Pašukonienė.  – Dar jaunystėje apsisprendusi tapti gydytoja, baigė Medicinos fakultetą su pagyrimu, tapo gydytoja chirurge ir, rimtai apsisprendusi, pasuko mokslininkės keliu. Savo pasirinkimui profesorė liko ištikima visą gyvenimą. “

Fotografas Edmundas Paukštė

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top