Pradinis / Mokslas ir švietimas / Perspektyviausių Europos tyrėjų trisdešimtuke – lietuvė chemikė

Perspektyviausių Europos tyrėjų trisdešimtuke – lietuvė chemikė

Lietuvė chemikė dr. Rasuolė Lukošė pripažinta viena iš trisdešimties perspektyviausių tyrėjų, kurių pavyzdžiai geriausiai parodo tai, kaip Europoje stiprinama tyrėjų mokslinė kompetencija ir skatinamas tarptautinis mokslininkų judumas. Trisdešimtukas paskelbtas pažymint programos „Marie Skłodowska-Curie veiklos“ (MSCA) šimtatūkstantąją individualią stipendiją – tiek tyrėjų per 20 metų pasinaudojo MSCA teikiama parama stažuotis užsienio universitetuose.

Rasuolė Lukošė

Į trisdešimtuką atrinkti tyrėjai, kurie 2016 metais programos „Marie Skłodowska-Curie veiklos“ individualių stipendijų konkursuose gavo aukščiausius įvertinimus. Kaip skelbiama atrinktųjų tyrėjų pristatyme, dr. R. Lukošė tyrinėja galimybes sujungti grafeną, itin plono, vos vieno atomo storio anglies lapą, ir mineralinį manganitą tam, kad būtų galima gaminti itin jautrius jutiklius. Tokie jutikliai būtų naudojami matuoti impulsinį magnetinį lauką ir suteiktų daugiau galimybių medžiagotyros srities mokslininkams. Magnetinio lauko jutikliai taikomi ir medicinoje bei biomedicinoje. Nors grafenas gamintojams yra gerai žinomas dėl jo išskirtinio stiprumo, lankstumo ir elektros laidumo, tačiau platesnį grafeno taikymą stabdo masinei gamybai tinkamų ir ekonomiškai patrauklių gamybos metodų trūkumas.

Laimėjusi individualią MSCA stipendiją tyrėja savo laiką skiria naujo metodo, kuris leistų vienu grafeno sluoksniu padengti manganito paviršių, kūrimui. Tikimasi, kad tai suteiks medžiagai magnetinį atsparumą, o grafeno sluoksnis leis jutikliui nustatyti magnetinio lauko kryptį.

Lietuvos mokslo taryba žymios mokslininkės vardu pavadintos programos 20-metį minės š. m. balandžio 7 d. vyksiančiame renginyje „Marie Skłodowska-Curie veiklos“: 20-ies metų investicijos į tyrėjų karjerą“, kuriame bus plačiau aptartos programos perspektyvos ir tyrėjų galimybės, pristatytos su programa susijusios sėkmės istorijos.

Apie programą MSCA

Programa pavadinta lenkų kilmės Prancūzijoje dirbusios ir gyvenusios mokslininkės, du kartus Nobelio premijos laureatės Marie Skłodowska-Curie vardu. Programa skirta remti įvairaus amžiaus ir patirties visų mokslo sričių fundamentinių ir taikomųjų mokslų tyrėjus. Programa padeda tyrėjams ugdyti gebėjimus ir įgyti tarptautinės patirties siekiant mokslinės karjeros tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje. MSCA yra viena iš Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ dalių. Numatoma, kad 2014–2020 metų MSCA finansiniu laikotarpiu, kurio biudžetas 6,2 mlrd. eurų, parama bus suteikta 65 tūkstančiams tyrėjų.

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top