Pradinis / Kultūra / Molėtų rajone – 20-oji pirmosios pavasario žalumos šventė Jorė

Molėtų rajone – 20-oji pirmosios pavasario žalumos šventė Jorė

Balandžio 23–24 dienomis Kulionių kaime, Molėtų rajone, šalia Molėtų astronomijos observatorijos senųjų baltų tradicijų puoselėtojai šiemet jau 20-ą kartą švęs pirmosios pavasario žalumos šventę – Jorę.

Lietuvos nacionalinio parko Kulionių kraštovaizdžio draustinyje, vaizdingoje miškų apsuptoje Lenktinio ežero pakrantėje esančioje Molėtų krašto muziejaus Etnografinėje sodyboje ir Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje ši tradicinė šventė kasmet švenčiama paskutinį balandžio savaitgalį.

„Šiemet Jorė bus neeilinė, mat sukanka lygiai 20 metų, kai šalia observatorijos ir Kulionių kaime įrengtoje Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje buvo atšvęsta pirmoji Jorė. Nuo to laiko Jorės šventimas čia tapo jau tikru papročiu, sutraukiančiu šimtus žmonių iš visos Lietuvos“, – sako vienas pagrindinių šventės rengėjų, Molėtų krašto muziejaus muziejininkas ir „Romuvos“ vaidila Jonas Vaiškūnas.

„Jorės šventę švęsti siūlo pati gamta. Balandžio pabaigoje vakaro žaroje skęstant Sietyno žvaigždėms sprogsta pirmieji pavasario pumpurai, visa gamta apsigaubia pirmąja pavasarinės žalumos skraiste. Dar pro medžių šakas matosi toliai, tačiau viskas aplinkui jau būna nuspalvinta gaiviu pavasariniu žalesiu – jore“, –  jam antrina nepamainoma šios jau 20 metų švenčiamos šventės rengėja muziejininkė Daiva Vaiškūnienė.

„Visi žinome garsiąją japonų sakurų žydėjimo šventę, o mes turime Jorę. Juk Jorė yra nepaprastas metas, kai po žiemos įkalinimo naujam gyvybės metui keliasi visa, kas gyva. Tai trumpalaikis kosminis virsmas, kurį atitrūkusiems nuo gamtos miesto žmonėms nesunku pražiopsoti, todėl ir kviečiame visus atvykti į šventę. Šiuo laiku ne tik sprogsta ir skleidžiasi pirmoji pavasario žaluma, bet ir pirmą kartą nugriaudi Perkūnas, visa, kas gyva aplink mus ir mūsų viduje, iš žiemos miego perkūnijantis gyvybinių galių sklaidai ir brandai. Tad kiekvienas turime surasti laiko kuo ilgiau pabūti prisikeliančios gamtos glėbyje“, – sako etnokosmologas J. Vaiškūnas ir kviečia visus kasmet paskutinį balandžio savaitgalį nelaukiant asmeninio pakvietimo atvykti į Kulionių kaime esančią Molėtų krašto muziejaus Etnografinę sodybą ir Senovinę dangaus šviesulių stebyklą pajusti gamtos prisikėlimo vyksmo.

Šiemet, kaip ir kasmet, balandžio 23 d., šeštadienį, nuo 11 val. šventės dalyviai pirmiausia talkininkaus tvarkydami ir pirmąja pavasarine žaluma puošdami šventvietę. Paskui visi keliaus pertis į apeiginę kaimišką pirtį.

Etnografinėje sodyboje visą dieną triūs amatininkai. Visi norintys galės patys pasigaminti baltišką žalvarinį papuošalą. Šio amato mokys nuolatinis Jorės šventės dalyvis, archeologinių žalvarinių papuošalų meistras Rimantas Ordinas. Bus galima nebrangiai įsigyti ir paties meistro rankų darbo papuošalų.

Molėtų krašto muziejininkai pamokys, kaip tradiciškai marginti šventinius kiaušinius – joručius.

Į Etnografinės sodybos pirkią kvies fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus nuotraukų „Jore, atrakink  Žemę“, Ingos ir Kęsto Samušių iš vilnos veltų dirbinių, Jurgitos Badaraitės šiaudinių sodų ir Lietuviško Zodiako ženklų parodos.

Pavakaryje bus galima pasimokyti šaudymo iš lanko ir tautinių žaidimų, o temstant prie didžiulio šventinio laužo pavakaroti, padainuoti ir smagiai pasišokti. Na o mėgstantys nuotykius bus pakviesti į naktinį žygį su deglais į legendomis apipintą Kulionių piliakalnį…

Balandžio 24 d. iš pat ryto Perkūno šventykloje bus užkaistas didelis šventinio viralo katilas, kuriame kunkuliuos apeiginis viralas.  11 val. visi šventės dalyviai susirinks Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje, kad, „Romuvos“ vaidiloms paskelbus apeigų pradžią, nešini vėliavomis ir įkvepiami Lietuvos „Romuvos“ apeigų grupės „Kūlgrinda“ giesmių bei būgnų garsų, darnia eisena iškeliautų į didvyriškus protėvių žygius menančio Kulionių piliakalnio viršukalnę.

Ant pilies kalno bus pagerbtas Kulionių pilėnų ir visų Tautos didvyrių atminimas, o jų vėlės bus pakviestos įsilieti į švenčiančiųjų gretas. Po to Lietuvos „Romuvos“ Krivė ir vaidilos čia atliks savo bendražygių įšventinimo į vaidilas apeigą.  O kiekvienas, kas pasiryš eiti protėvių pramintu keliu ir tęsti jų kelią, protėvių vėlių ir visų gyvųjų šventės dalyvių akivaizdoje, padedami „Romuvos“ vaidilų, galės iškilmingai prisiekti ir būti įšventinti į romuvius. Tam tereikės  tikro ryžto ir pasiryžimą įkūnijančio senovinio papuošalo.

Primindami didingas protėvių kovas ir dėl mūsų Tautos laisvės pasiaukojusius didvyrius savo kalavijus ant piliakalnio rimtai sukryžiuos gyvosios istorijos klubo „Leitgiris“ karžygiai.

Po to šventės dalyviai darnia eisena grįš į Dangaus šviesulių stebyklą. Čia nuo piliakalnio atnešta ugnimi bus įkurtas šventinis aukuras ir bus aukojama didiesiems baltų dievams – Gabijai, Žemynai, Perkūnui. Žmonės, įvardyti pavasarinę gyvybės prisikėlimo galią menančiais Jorės, Jorių, Jorigės, Jorūnų, Jorūnių, Jurgių bei Jurgitų vardais, bus pagerbti atskira apeiga.

Vėliau visi šventės dalyviai bus kviečiami Perkūno šventovei aukoti savo atsivežtus akmenis. Aukojimas bus palydėtas gražiais žodžiais ir palinkėjimais. Visi kartu su vaikais galės pasirungti ridendami atsivežtus margučius. O tada bus metas vaišintis. Visus, susirinkusius į Jorę, šventės rengėjai vaišins apeiginiu viralu, šalia bus kepama Jorės kiaušinienė.

Prie besilinksminančiųjų šiemet Jorės 20-mečio proga prisijungs ir  Aistė Smilgevičiūte bei Rokas Radzevičius su grupe „Skylė“ – jie surengs Jorės šventei skirtą šventinį koncertą.

Šių metų Jorės šventę, kaip ir ankstesnes, rengia Molėtų krašto muziejus, Žaliųjų klubas „Gojus“ bei Senojo baltų tikėjimo bendrija „Romuva“. Šventę nuosekliai remia Lietuvos kultūros taryba ir Molėtų rajono savivaldybė. Šiemet Jorės globėju sutiko būti Lietuvos Respublikos Seimo narys, buvęs Molėtų rajono meras Valentinas Stundys, paremti pažadėjo miško savininkų kooperatyvas „Aukštaitijos šilas“.

Arūno Sartanavičiaus ir Vytauto Daraškevičiaus nuotraukos

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: