Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Ar kasdien geriame vandenį?

Ar kasdien geriame vandenį?

Labai paprastą vandens formulę – H2O turbūt visi prisimena iš mokyklos. Vandens yra visose gyvų organizmų ląstelėse – tai įrodyta moksliniais tyrimais. Net 70 procentų žmogaus organizmo sudaro vanduo, kuris turi įtakos visiems žmogaus organizmo gyvybiniams procesams. Niekam nekyla abejonių, kad vanduo yra būtinas ir svarbus, nepakeičiamas ir gyvybiškai reikalingas mūsų sveikatai. Tačiau ar geriame vandenį kasdien? 

Kiekvienais metais kovo 22 dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė vandens diena. Šios dienos tikslas yra skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį ir priminti visuomenei apie vandens svarbą žmogaus organizmui.

Nuolat skubantis žmogus labai dažnai pamiršta apie vandenį, dirba jausdamas troškulį ir taip daro didelę žalą savo sveikatai. Jeigu žmogus neserga, tačiau nuolat jaučiasi pavargęs, to priežastis gali būti nepakankamas vandens kiekis organizme. Jeigu žmogus jaučia troškulį, tai vėlgi rodo, kad organizmui trūksta vandens. Jeigu žmogus nuolat vartoja nepakankamai vandens, troškulio pojūtis išsireguliuoja ir dažnai troškulys painiojamas su alkiu. O įvairūs skysčiai, kurie turi skonį, laikomi maistu. Naudingiausias ir tinkamiausias skystis organizmui – tyras vanduo. Žmogaus kūnas neturi vandens atsargų, todėl rekomenduojama nuolat gurkšnoti vandenį, nelaukti troškulio jausmo.

Ne visi žmonės pasaulyje turi pakankamai švaraus geriamojo vandens. Daugumos Afrikos  valstybių gyventojai pasakytų, kad švarus geriamasis vanduo yra brangesnis už auksą ar kitus turtus. Lietuvoje tiekiamas geriamasis vanduo yra geros kokybės ir gali būti vartojamas tiesiog iš čiaupo.

Kiek vandens reikia išgerti per dieną?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja išgerti vandens vidutiniškai apie 30 ml/1 kg kūno masės, t. y.  jei 5 metų vaikas sveria 20 kg, tai jis išgerti turėtų tris stiklines vandens per dieną. Pagal Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą sveikos mitybos piramidę, rekomenduojama  išgerti ne mažiau nei 8 stiklines vandens per dieną. Intensyviai sportuojant ar esant dideliems karščiams, šis kiekis turėtų būti didesnis. 

Vieni vaikai  mielai geria vandenį, kitiems reikia pasiūlyti, kad išgertų. Puodelis su vandeniu turėtų būti padėtas vaikui  lengvai pasiekiamoje vietoje, kad jis panorėjęs galėtų atsigerti. Svarbu, kad vaikas išgertų vandens pakankamai. Jei jis pats neprisimena, reikėtų bent kartą per valandą jam pasiūlyti atsigerti vandens. Žinoma ir priminti, kad vandenį reikia gerti gurkšnojant, o ne visą stiklinę iš karto.

Norėdami gyventi sveikai, vandens gėrimą turėtumėte paversti kasdieniu įpročiu ir pirmenybę iš visų gėrimų teikti vandeniui.

Jei dar šio įpročio neturite, visada galite pradėti jį formuoti: visuomet su savimi (automobilyje, rankinėje ar kt.) turėkite buteliuką švaraus vandens ir retkarčiais jo atsigerkite. Kai norisi gerti – gerkite vandenį.

2017 m. kovo 22 dieną Telšių lopšelyje-darželyje „Berželis“ buvo minima Pasaulinė vandens diena. Šiai dienai paminėti  vyko akcija „Vaišiname vandeniu“. Akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į tai, kad vanduo, kaip ir oras, yra pagrindinis gyvybės ir sveikatos šaltinis, todėl gerti jį reikia kasdien. Ryte pedagogės savo auklėtinius papuošė vandens lašelio emblemomis, jų tėveliams dovanojo informacinius vandens lašelius su auksinėmis vandens taisyklėmis, patarimais, kaip pradėti gerti vandenį, ir vaišino vandeniu.

Vaikus pedagogės pakvietė į pažintinę kelionę su vandeniu įvairios veiklos metu: mėlynos spalvos paieškos gaublyje ir žemėlapyje, mįslės, pasakojimai ir pokalbiai, piešiniai, smagūs žaidimai ir  eksperimentai su vandeniu, vaikų minčių lietus. Vaikai sužinojo ne tik apie vandens vartojimą, bet ir jo naudojimą buityje, diskutavo, kaip taupyti brangų turtą vandenėlį. Priešmokyklinių grupių vaikai sėkmingai dalyvavo protmūšyje tema „Vanduo“.

Įdomūs ir išradingi mokymo būdai padeda vaikams geriau įsiminti žinias. „Vandenėlis – dar vienas mūsų geros sveikatos draugas, vienas sutaupytas lašelis vandens gali atgaivinti gėlės žiedelį ar pagirdyti ištroškusį paukštelį“, – džiaugėsi vaikai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Milda Liubinavičienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top