Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Fizinis aktyvumas – vaikų džiaugsmas ir sveikata

Fizinis aktyvumas – vaikų džiaugsmas ir sveikata

Fizinis aktyvumas yra būtina sveikos gyvensenos dalis, teigiamai veikianti vaiko, o vėliau ir suaugusiojo sveikatą. Tai patvirtina gausūs moksliniai tyrimai. Fizinis aktyvumas ypač svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurie intensyviai auga ir vystosi. Jiems būdingas didelis prigimtinis judėjimo poreikis.  Judėjimas  – būtina sąlyga vaiko orga­nizmui augti ir normaliai vystytis. Vaikui judėjimas – įgimta savybė, tai yra troškimas nuolat veikti, būti aktyviam, išreikšti save per įvairią veiklą.

Fizinis aktyvumas ankstyvoje vaikystėje tiesiogiai teigiamai veikia vaiko raidą. Pasaulio sveikatos organizacija vaikams rekomenduoja ne mažiau kaip 60 min. fizinio krūvio kasdien, kurio poveikis organizmui neabejotinai yra teigiamas: stimuliuoja viso organizmo gyvybinę veiklą ir augimo procesus, tobulina organizmo termoreguliaciją, didina  organizmo atsparumą peršalimo ligoms, didina protinį darbingumą, gerina miegą, ramina nervų sistemą, sukelia teigiamas emocijas, sustiprina pasitikėjimą savimi, ugdo savitvardą. Rekomendacijose pabrėžiama, kad fizinė veikla turėtų būti kuo visapusiškesnė, įvairesnė ir įkvepianti tolesnį norą mankštintis.

Fizinis aktyvumas gali vykti keliose gyvenimo srityse: laisvalaikio, profesinėje (vaikams tai ugdymo įstaiga), namų ruošos, mobilumo (transporto) ir sporto.

Kokią gyvenseną pasirinks besiformuojanti asmenybė – didelę įtaką turi šeima ir ugdymo įstaiga. Ikimokyklinio amžiaus vaikai stebi tėvus ir mokosi iš jų. Dėl didžiausios įtakos daugelis  mokslininkų šeimai suteikia ypatingą statusą. Neabejojama, kad ugdant vaiko sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo įgūdžius bei įpročius šeimos (ypač tėvo ir motinos) įtaka yra pati svarbiausia. Tėvai neabejotinai gali atitraukti vaikų dėmesį nuo kompiuterio ar televizoriaus ir nukreipti jį į įvairius aktyvius žaidimus atvirame ore ar net namuose. Tačiau tada  jie ir patys turi būti fiziškai aktyvūs. Jei tėvų požiūris į fizinį aktyvumą teigiamas, jie laisvalaikį leidžia aktyviai su šeima, jų vaikai bus motyvuoti ir fiziškai aktyvūs. Šeimos narių tinkamas pavyzdys labai paskatina ir padrąsina vaikus.

Ikimokyklinėje ugdymo įstaigoje vienas svarbiausių kūno kultūros tikslų – didinti vaikų fizinį aktyvumą, tenkinant prigimtinį judėjimo poreikį. Labai svarbus pedagogų ir specialistų pavyzdys savo ugdytiniams ir fizinio aktyvumo integravimas į  visą ugdymo procesą. Taip pat būtina pabrėžti, jog fizinė veikla turi būti reguliari,  kad teigiamai paveiktų fizinį pajėgumą ir sveikatos būklę. Kad vaikai būtų sudominti ir įtraukti į ilgalaikį fizinį aktyvumą, ypač svarbi veiklos įvairovė. Svarbiausia visais įmanomais būdais skatinti, palaikyti, stimuliuoti natūralų vaiko poreikį judėti. Norint užtikrinti sėkmingą  vaikų fizinį aktyvumą, reikalin­gas glaudus bendradarbiavimas tarp tėvų, pedagogų ir specialistų. Dažniau sergančių vaikų tėvai į fiziškai aktyvią veiklą žiūri nepatikliai. Atsisakyti arba mažinti fizinio aktyvumo nereikėtų, nes optimalus, sistemingai dozuojamas fizinis krūvis teigiamai veikia vaiko organizmo sistemą.

Jau ketvirtus metus Telšių ikimokyklinė įstaiga lopšelis-darželis „Berželis“ dalyvaujame Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų projekte, šiemet nauju pavadinimu „Lietuvos mažųjų žaidynės 2017“. Projekto tikslas – populiarinti olimpines idėjas tarp priešmokyklinio amžiaus vaikų, formuoti teigiamą vaikų požiūrį į kūno kultūrą ir sportą, tenkinti prigimtinį vaikų judėjimo poreikį, skatinti pedagogų tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą ugdant sveikus ir fiziškai aktyvius vaikus.

Kaip ir  kasmet, ruošdamiesi pirmojo etapo miestų atkrintamosioms rungtynėms, organizavome jau tradicine tapusią olimpinę sporto šventę savo darželyje. Šventėje dalyvavo visi mūsų darželio ugdytiniai, nuo ankstyvojo iki priešmokyklinio amžiaus. Šventė organizuota ne tik išrinkti komandai, atstovausiančiai mūsų įstaigai, bet ir suteikti visiems vaikams gerų emocijų, judėjimo džiaugsmo.

Nuo ankstaus ryto po dvi grupes pagal žaidynių tvarkaraštį vaikai, džiugiai nusiteikę, pasipuošę sportine apranga ir olimpiniais ženkleliais, sugužėjo į darželio salę. Renginys prasidėjo iškilmingai ir šventiškai – olimpinės vėliavos pakėlimu, darželio „Sveikuolių dainele-himnu“ ir olimpiniu šūkiu „Greičiau, aukščiau, stipriau“. Išklausę žaidynių taisykles, darželinukai suskubo atlikti estafečių užduočių, kurios buvo labai įvairios ir linksmos. Su džiaugsmu ir geromis emocijomis buvo atliekamos visos estafetės, salėje skambėjo vaikų šūksniai ir krykštavimai. Ypač smagu vaikams buvo stebėti auklėtojų ir auklėtojų padėjėjų rungtynes. Džiugios emocijos ir olimpinė nuotaika ilgai išliks vaikų atmintyje. Projektas „Lietuvos mažųjų  žaidynės 2017“ – puiki priemonė skatinti vaikų fiziniam aktyvumui ir pozityviam požiūriui į kūno kultūrą bei sportą.

Parengė Milda Liubinavičienė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top