Pradinis / Nuomonė / Sveikatos apsaugos ministras: „Sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje yra mūsų visų bendra pareiga“

Sveikatos apsaugos ministras: „Sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje yra mūsų visų bendra pareiga“

Mažiau alkoholio – tai daugiau sveikatos, kūrybos, kultūros, visuomenės pažangos. Mažiau alkoholio – mažiau nusikaltimų, smurto, pamestų vaikų, savižudybių, žmonių degradacijos, skurdo. Tokia elementari tiesa, kurią suprasdamos civilizuotos valstybės stengiasi mažinti alkoholio vartojimą.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga

Neseniai Seimo Parlamentinių tyrimų skyrius atliko tyrimą ir išnagrinėjo mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijavimo ir reikalavimų mažmeninei prekybai alkoholiu tvarką 9 ES ir kai kuriose JAV valstijose. Reikalavimai mažmeninei prekybai alkoholiu įvairiose šalyse turi daug panašumų. Pavyzdžiui, siekiant apsaugoti nepilnamečius, prekyba alkoholiu netoli mokymo įstaigų daug kur yra draudžiama. Nyderlanduose už viešą alkoholio vartojimą nepilnamečiai baudžiami baudomis. JAV alkoholis neparduodamas asmenims iki 21 metų.

Kai kuriose šalyse taikomi prekybos alkoholiu darbo laiko apribojimai, draudžiamos „laimingos valandos“, reklama, neišduodamos licencijos prekiauti alkoholiu žemos moralės, padariusiems sunkius nusikaltimus ar baustiems už vairavimą išgėrus asmenims. O vyndarystės krašte Prancūzijoje asmenys, norintys verstis mažmenine alkoholio prekyba, privalo gauti „eksploatacijos leidimą“. Jis išduodamas tik po tam tikrų mokymų apie alkoholizmo prevenciją ir kovą su juo, nepilnamečių apsaugą, kovą su girtavimu viešose vietose.  Prancūzijoje, kaip ir kitose valstybėse, taip pat nustatomi atstumai, kurie turi skirti prekybos vietas nuo religijos pastatų, kapinių, ligoninių, švietimo, jaunimo ugdymo ir laisvalaikio įstaigų, stadionų, kareivinių, bausmės atlikimo vietų.

Tai tik keletas pavyzdžių, kokių priemonių imasi civilizuoti kraštai, saugodami savo piliečius nuo sunkios alkoholio priklausomybės ligos. Lietuviai – ne išimtis, daugeliui iš mūsų taip pat reikia pagalbos ir apsaugos nuo alkoholio. Žinau, kad kol kas daugelis taip nemano. Tačiau tai natūralu, per vieną dieną  negali pasikeisti ilgamečiai žalingi įpročiai vien dėl to, kad apie tai kažkas pradėjo kalbėti.

Būtent todėl iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad siekiant mažinti alkoholio vartojimą yra persistengiama. Net neabejoju, kad ne vienas iš jūsų pagalvojo: „O aš tikrai neturiu problemų dėl alkoholio, tegul ministerija geriau rūpinasi rimtesniais reikalais, užuot mažinusi alkoholio vartojimą.“ Tačiau toks požiūris nėra visai teisingas. Kiekvienas turėtų susimąstyti, kokią vietą jų gyvenime užima alkoholis. Tad pradėkime nuo savęs.

Ar skanu vasarą prie jūros atsigerti alaus? Daug kas pasakytų, kad nėra nieko blogo, tačiau ar žinote, kad gelbėtojai vos spėja traukti iš vandens dažniausiai išgėrusius žmones? Bent keleto iš jų išgelbėti nepavyksta. Ir visa tai tik dėl to, kad kažkas manė, jog nieko tokio karštą dieną atsigaivinti alkoholiu. Reikėtų žinoti, kad alkoholis yra gana apgaulingas dalykas ir pačiam įvertinti savo blaivumą yra labai sudėtinga.

Jaunimas dažną savaitgalį lankosi baruose ir naktiniuose klubuose, kur alkoholis liejasi laisvai. Sakysite, kad savaitgalį jaunam žmogui galima atsipalaiduoti. Tačiau kas po tokio atsipalaidavimo vyksta paryčiui, kai visą naktį siautęs jaunimas patraukia namo? Kiek muštynių ir kitų incidentų įvyksta. O apie tai, kas vyksta miesto švenčių metu, kartais net kalbėti yra baisu.

Renginiuose, kur alkoholis plaukia upėmis, neblaivūs žmonės vaikšto kabinėdamiesi vieni prie kitų. Savivaldybės tikrai turėtų labiau rūpintis šia problema ir keisti, riboti, nustatyti konkrečius laikus ir atstumus, aiškiai apibrėždamos, kada ir kur galima vartoti alkoholį viešų renginių metu.

Esu įsitikinęs, kad sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje yra mūsų visų bendra pareiga ir rūpestis. Ir ne tik todėl, kad Pasaulio sveikatos bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos Lietuvą įvardija kaip itin probleminę šalį. Mažinti alkoholio vartojimą reikia dėl to, kad toliau nebeaugintume naujų vaikžudžių ar tėvažudžių kartų, kad šunys nesudraskytų kūdikių, kol jų girti tėvai to nemato. Esu įsitikinęs, kad plėsti nelaimėlių, prarastų žmonių skaičių būtų ne tik neatsakinga, bet ir nusikalstama, todėl privalome padaryti viską, kad užkirstume tam kelią.

Būdų pažaboti didžiulį alkoholio vartojimą yra daug ir įvairių. Šiuo metu jau yra svarstomos įvairios galimybės, kaip sumažinti šią visuomenės problemą. Labai džiugu, kad šis sprendimas nėra vienpusis, o būdų, kaip apriboti alkoholio vartojimą, ieško ir savo pasiūlymus teikia ir verslo sektorius, šią idėją palaiko daugybė nevyriausybinių organizacijų ir visi sąmoningi Lietuvos žmonės.

Tik visų dėka kai kurios įstatymų pataisos jau pakeliui ir labai greitai Seime bus sprendžiami su alkoholio vartojimu susiję klausimai, tokie kaip asmenų, galinčių įsigyti alkoholinius gėrimus, amžiaus vėlinimas iki 20 m., keičiamos ir trumpinamos prekybos alkoholiu valandos.

Kaip jau minėjau, būdų, kaip mažinti alkoholio vartojimą, yra daug ir įvairių. Kai kurie iš jų reikalautų ir papildomų investicijų iš verslo, todėl galiu garantuoti, kad visos naujovės ateis savo laiku. Priimant kiekvieną sprendimą bus tariamasi su visomis atsakingomis šalimis. Tik bendradarbiaujant galima pasiekti, kad dabar įgyvendinamos ir ateityje planuojamos priemonės visoms pusėms būtų aiškios, skaidrios, nediskriminuojančios ir duodančios geriausius rezultatus.

Tikiu, kad net tie žmonės, kurie kol kas dar abejoja ir nesupranta tokių pokyčių būtinumo, ateityje supras, jog visa tai daroma dėl kiekvieno iš mūsų gerovės ir tokios Lietuvos, kurioje būtų gera gyventi visiems.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top