Pradinis / Šeima ir sveikata / Parazitologas perspėja: „Po vasaros atostogų turime būti ypač atidūs“

Parazitologas perspėja: „Po vasaros atostogų turime būti ypač atidūs“

Po vasaros atostogų turime būti ypač atidūs ne tik savo vaikų, bet ir augintinių sveikatai. Susirgimų užkrečiamosiomis parazitų sukeltomis ligomis skaičius Lietuvoje auga. Vasarą ir rudenį daug laiko praleidžiame gamtoje, todėl tikimybė užsikrėsti parazitų sukeltomis ligomis padidėja.

Sunkių parazitinių ligų echinokokozės, alveokokozės atvejų šiemet Lietuvoje užregistruota net keturis kartus daugiau nei praėjusiais metais, užsikrėtusiųjų askaridėmis padaugėjo beveik dešimtadaliu, ūmios trichineliozės atvejų taip pat padaugėjo (pernai nebuvo užregistruotas nė vienas atvejis).

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Veterinarinės patobiologijos katedros profesorius habilituotas daktaras Saulius Petkevičius primena prieš keletą metų kartu su studentais atliktų tyrimų rezultatus – 70 proc. mėginių, paimtų iš vaikų smėlio dėžių, buvo užkrėsti parazitais. Situacija nesikeičia ir šiandien. Neatsakingi gyvūnų augintojai, benamiai ir laukiniai gyvūnai kelia grėsmę. Parazitų kiekio protrūkiai vaikų žaidimų aikštelėse, smėlio dėžėse verčia priminti, kad sunkių parazitinių susirgimų daugėja.

Gyvūnų šeimininkai turėtų reguliariai gydyti augintinius nuo kirminų, atsikratyti pomėgio leisti augintiniams laižyti veidus ir drausti jiems ėsti iš savo indų. Anot prof. S. Petkevičiaus ant šuns snukučio ir liežuvio gali būti parazitų kiaušinėlių, kurie patekę į žmogaus virškinimo traktą gali sukelti ligą. Jeigu vedžiotume augintinius jiems skirtose aikštelėse, o jų išmatas surinktume į maišelius ir išmestume į tam skirtus konteinerius, dalies problemų lyg ir išvengtume, bet toli gražu ne visų. „Dažnas praeivis mato, kad į gyvūnų išmatoms skirtus konteinerius kraunamos įvairios šiukšlės ir ne visi augintinių šeimininkai suvokia savo atsakomybę už augintinių higieną bei gerovę. Dėl šių problemų ir parazitų plitimo esame atsakingi visi. Parazitų kiaušinėlius perneša tiek naminiai, tiek laukiniai gyvūnai“, – teigia profesorius.

Augintinio šeimininkas net nesusimąsto, kad būtent jo augintinis, guldomas į lovą ir maistu besigardžiuojantis iš šeimininko indų, – parazitų šaltinis. Daugelis kaimo gyventojų vis dar priešinasi gyvūnų gerovės taisyklėms ir šunis laiko pririštus, teigdami, kad saugo jų sveikatą. Neva jie, būdami pririšti, nebendrauja su valkataujančiais gyvūnais ir yra apsaugoti nuo ligų. Profesorius sako, kad didžiausi gamtiniai parazitų šaltiniai yra laukiniai gyvūnai. Kaip pavyzdį būtų galima išskirti lapes, kurios dažnai užklysta ir į gyvenamuosius rajonus bei „apžiūri“ naminių gyvūnų maisto dubenėlius. Jeigu nesilaikysime higienos normų ir gyvūnų priežiūros taisyklių, parazitinių ligų proveržis gali tapti nevaldomas.

Kaip perspėja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC)  centro epidemiologai, vaikų žaidimų aikštelės ir smėlio dėžės yra patraukli vieta katėms, šunims tuštintis, todėl patartina nenaudojamas smėlio dėžes dengti, smėlį perkasinėti ir kasmet jį keisti. Šios dėžės turėtų stovėti saulėtose vietose. Vasarą arba rudenį, iškylaudami lauke, nukritusio ant žemės maisto taip pat neturėtume valgyti. Reikėtų atsisakyti pagundos valgyti neplautas rudens gėrybes net ir iš savo sodo ar daržo.

LSMU inf.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: