Pradinis / Renginiai, pramogos / Paroda „Dizainas, kuris pasotina pasaulį“

Paroda „Dizainas, kuris pasotina pasaulį“

Spalio 1 d. Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje bus atidaryta dizaino darbų paroda intriguojančiu pavadinimu „Dizainas, kuris pasotina pasaulį“. Parodos autoriai kviečia pažvelgti į maistą iš neįprastos, nekasdieniškos perspektyvos.

„Dizaino nuovoka rodo šalies išsivystymo lygį“, – teigia KTU Dizaino centro vadovė Rūta Valušytė. Pasak R. Valušytės, dizainas, sujungdamas meną ir kūrybą, technologijas, socialinius mokslus ir net verslą, turi neribotas galimybes atskleisti sudėtingas koncepcijas, pasiūlyti veiksmingų aktualių problemų sprendimo būdų.

Paroda, kuri lankytojams duris atvers jau šį ketvirtadienį, yra puikus tokio dizaino pavyzdys. Pasaulinės „Cumulus“ asociacijos, vienijančios dizaino ir meno universitetus, 25-mečio proga sukurta paroda birželį buvo eksponuojama Milano (Italija) galerijoje „Fabrica del vapore“ („Garo fabrikas“). Parodos organizatorius – Milano politechnikos universitetas (MPU).

„MPU vykdo svarbius dizaino srities tyrimus ir praktines dizaino veiklas, tad džiaugiamės turėdami tokio aukšto lygio partnerį. Būtent dėl šios partnerystės paroda, kurioje eksponuojami „Cumulus“ asociacijos narių paskutinio kurso studentų ir jaunųjų tyrėjų darbai, atkeliauja į Kauną“, – džiaugiasi R. Valušytė.

Žada įvairovę

Jaunieji tyrėjai parodai teikė darbus, atitinkančius vieną iš penkių temų: „Žmonijos istorija, mitybos istorija“; „Maisto gausa, šių dienų paradoksas“; „Mitybos ateitis“; „Tvari mityba lygu teisingas pasaulis“; „Skonis lygu žinios“. Geriausi darbai buvo publikuoti mokslo leidinyje „DIID: Disegno Industriale Industrial Design“. Milane buvo eksponuojami menininkų plakatai, maketai ir videoinstaliacijos. Į Kauną atkeliauja plakatai ir videoinstaliacijos.

Parodos tematika – maistas – sutampa su Milane vykstančios pasaulinės parodos „Expo 2015“ tema.

„Mityba, tvarus maisto vartojimas, jo švaistymas, požiūris į maistą, mitybos istorija ir ateitis – tai temos, į kurias parodos kūrėjai skatina atkreipti dėmesį. Kiekvienas jų siūlo savo interpretaciją, savo sprendimą; paroda įdomi įvairove“, – sako R. Valušytė.

Per parodos atidarymo renginį vyks MPU profesoriaus Alessandro Biamonti paskaita „Dizainas šiandien“ („Design Today“). Paskaitos pagrindas – F. Trabucco knyga „Dizainas“ ir A. Biamonti knyga „Dizainas ir interjeras“.

Dizainas – svarbi tarpdalykinių tyrimų dalis

Ekologiškas vartojimas, žmogaus santykis su aplinka, gyvąja ir negyvąja gamta – tai temos, artimos ir antrajam taip pat spalio 1 d. KTU „Santakos“ slėnyje vyksiančiam „Zooetikos“ paskaitų ciklui, kuris yra vienas iš bandomųjų KTU su partneriais kuriamo netradicinių tyrimų bei inovacijų inkubatoriaus „M-Lab“ projektų.

Paroda „Dizainas, kuris pasotina pasaulį“ į Kauną atvyksta „M-Lab“ dizaino grupės iniciatyva.

Lietuvoje dizaino suvokimas sparčiai kinta

Paklausta, kokiais būdais dizainas gali spręsti tokias globalias problemas, kaip tvarus maisto vartojimas, R. Valušytė šypsosi: pasak jos, šiuolaikiniame pasaulyje dizaino funkcija neapsiriboja vien estetiškai priimtino stiliaus formavimu. „Dizaino teoretikai yra pasiūlę dizaino nuovokos vystymosi schemą, pagal kurią galima vertinti tiek organizacijų, tiek šalių ar net regionų išsivystymą. Nuo dizaino nebuvimo, požiūrio į dizainą iškirtinai kaip į stilistikos elementą iki dizaino, kaip proceso ir strategijos, – tokį skirtingą požiūrį aiškiai galime matyti skirtingų šalių ir jose veikiančių organizacijų ar individų veikloje“, – aiškina R. Valušytė.

Pasak jos, Lietuva šiuo požiūriu sparčiai vystosi: nors dizaino idėją daugelis žmonių vis dar sieja su estetika, ne tik verslo, bet ir vyriausybės lygmeniu pamažu suvokiama, kad dizainas yra neatsiejama bet kokio projekto dalis.

Geras dizainas – kaip gera muzika

R. Valušytės teigimu, dizainas, būdamas iš prigimties tarpdalykinis (menininkai mano, kad dizainas pernelyg praktiškas, technologai – kad jis pernelyg „meniškas“), yra gyvybiškai svarbus, nes padeda atrasti skirtingų sričių sąlyčio taškų, susieja technologijas, meną, socialinius mokslus ir verslą. Dizainas padeda atrasti naujų sąsajų, pasiūlo naują požiūrį. Tai suprantančios organizacijos įtraukia dizaino dedamąją į visas savo veiklas – nuo komunikacijos, patalpų interjero, siūlomų produktų bei paslaugų iki įmonės strategijos.

„Geras dizainas – tai kaip gera muzika. Žmogus, pats nežinodamas kodėl, tiesiog puikiai jaučiasi“, – mano R. Valušytė.

KTU Dizaino centro vadovės teigimu, paroda „Dizainas, kuris pasotina pasaulį“ – tai vienas iš būdų parodyti, kaip dizainas, peržengdamas estetinės funkcijos ribas, kelia socialinius klausimus ir siūlo kompleksinius atsakymus į juos.

Žvilgsnis į vieną ryškiausių parodos projektų – „Šokoladinis siurprizas“ („Chocolate Piñata“, studentai: Marcas Bové, Marcas Buchaca and Ferranas Casas):

KTU

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: