Pradinis / Kultūra / Paroda „Šimtmečio portretas“ buvo atidaryta per Europos dienas Görlitze (Vokietija)

Paroda „Šimtmečio portretas“ buvo atidaryta per Europos dienas Görlitze (Vokietija)

small_iymx3o3005

Arvydas Ališanka

Gegužės 4 d. Görlitze, Kultūros istorijos muziejuje, buvo atidaryta Lietuvos dailininkų sąjungos parengta paroda „Šimtmečio portretas“,  skirta Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių minėjimui. Paroda tapo Görlitze vyksiančių Europos dienų pagrindiniu renginiu ir buvo skirta Lietuvos pirmininkavimui ES tarybai pažymėti.

Lietuvos dailininkų sąjunga, minėdama Kristijono Donelaičio jubiliejinius metus ir norėdama surasti bei akcentuoti esminius nacionalinės kultūros aspektus bei skleisti juos ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, Görlitzo mieste pristato tapybos ir skulptūros parodą „Šimtmečio portretas“. Raštijos figūra Kristijonas Donelaitis (1714-1780) yra žinomas kaip lietuviškojo identiteto savastis, o jo pagrindinis kūrinys poema „Metai“ (parašyta apie 1765-1775 m.) lietuvių kultūrai bei tapatybei yra tiek pat svarbus, kiek antikinėje Graikijoje buvo „Iliada“ ir „Odisėja“. Mažojoje Lietuvoje, Tolminkiemyje (ankstesnėje Rytų Prūsijoje, dabar – Karaliaučiaus sritis, Rusija), aštuonioliktajame šimtmetyje parašytas vienas seniausių ir išsamiausių literatūros kūrinių poema „Metai“ yra lietuviškos raštijos šedevras ir savojo laiko enciklopedija. Būtent „Metai“ yra tas universalus intelektualinio paveldo paminklas, be kurio skurdesnė būtų ne tik lietuvių, bet ir tarptautinė bendruomenė.

Pagrindinis Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių minėjimo programos iniciatorius Lietuvoje yra Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, kurios dėka sudarytos sąlygos aktyviai menininkams Lietuvoje minėti K. Donelaičio jubiliejų.  Jungtinė 2010-2013 m. Lietuvoje vykusių tapybos  ir bronzos liedinimo simpoziumų K. Donelaičio tema paroda „Šimtmečio portretas“ meniškai atspindi istorinės, kultūrinės atminties turinį,  skirtingų menininkų kartų stilistikos įvairovė  padeda suvokti ir perteikti asmenybės viziją, tautos gimimo plėtotę. Tuo pačiu paroda „Šimtmečio portretas“ – tai galimybė  parodyti  šalies kultūros unikalumą, stiprias ir kryptingas veiklas,  susijusias su asmenybės, jo kūrybinio palikimo interpretavimu ir įamžinimu bei reprezentuoti vyraujančias profesionaliosios  dailės tendencijas.

Kaip teigia parodos kuratoriai: „Ši paroda – tai lietuviškosios tapatybės vizualizavimas, globalių, universalių jungčių, vienijančių skirtingas bendruomenes ir kultūrines patirtis ir nacionalinės kultūros sklaida ir galime  drąsiai tarti, kad Kristijonas Donelaitis yra ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos identiteto savastis…“.

Paroda tęsis iki gegužės 26 d.

Parnešimas spaudai parengtas pagal Lietuvos dailininkų sąjungos tekstą.

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: