Pradinis / Kultūra / Pirmą kartą Lietuvoje kitokiam gyvenimui prikelti neberodomi spektakliai

Pirmą kartą Lietuvoje kitokiam gyvenimui prikelti neberodomi spektakliai

_DSC0517

Spektaklius subtitravo Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto anglų filologijos magistrantai: Andrej Kungurov, Lina Abraitienė, Miglė Onskulytė (sėdi), Rytė Andriulevičiūtė, Vaiva Matuzevičienė, Katerina Zubilina ir Jurgita Atstrauskienė (stovi).

Senieji Nacionalinio Kauno dramos teatro spektakliai atgimsta interneto erdvėje. Iki šiol teatro archyvuose dūlėjusią medžiagą ištraukė ir tarptautinei auditorijai pristatyti parengė Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto kultūros vadybininkų ir anglų filologų bendras projektas „Teatras Onl1ne“.

FOTO1

Projekto „Teatras Onl1ne“ įgyvendinimo grupė: Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto kultūros vadybos ketvirtakursės Kristina Žiogaitė, Vesta Ribakovaitė, Augustė Rumbutytė ir Agnė Rapulskytė.

Dar vienas naujas spektaklio gyvenimas

Teatro gerbėjų džiaugsmui sceninio gyvavimo laiką užbaigusius kūrinius kultūros vadybos studijų programos bakalaurantai techniškai apipavidalino, sukūrė anonsinius vaizdo klipus ir visa tai įkėlė į elektroninę erdvę. Vyresnieji kolegos – anglų filologijos studijų programos magistrantai spektaklius subtitravo su specialiai filmų ar kitų audiovizualinių darbų titravimui skirtomis programomis. Tai pirmas bandymas Lietuvoje prikelti sceninio gyvavimo laiką jau užbaigusius spektaklius. „Nuo seno mėgstamiausias mano teatras buvo Kauno dramos teatras. Kiekvienas išėjimas į spektaklį prilygdavo mažai šventei, o į teatrą eidavau lyg į nedidelę šventovę“, – sakė Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto ketvirtojo kurso studentė Augustė Rumbutytė, viena iš projekto „Teatras Onl1ne“ kūrėjų.

Žiūrovui nebūtina mokėti lietuviškai

Elektroninėje erdvėje naujam gyvenimui prikeltus spektaklius anglų filologijos magistrantai pavertė prieinamus ir užsienio žiūrovams. Paprastai animacinius ar meninius filmus titruojantys studentai šiame projekte sėkmingai įveikė naujos – teatro – erdvės iššūkį, nes scenos meno specifika diktuoja ir titravimo savitumą. „Sudėtingesnis nei įprastai šis darbas buvo dėl to, kad titruotojui teko viską pradėti nuo nulio: nustatyti laiką, kada aktorius pradeda ir baigia kalbėti, atsižvelgti į režisieriaus spektaklio viziją, sekti aktorių improvizacijos vingius“, – tvirtino anglų filologijos magistrantė Jurgita Astrauskienė.

Studentai sugeba daugiau nei iš jų tikimasi

Pirmą kartą tokią praktiką taikančio Nacionalinio Kauno dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas neabejoja, kad projektas bus tęsiamas ir kitais metais. „Nuostabu, kad tokios žavios ir žingeidžios studentės palaiko labai gražų dialogą su patyrusiais dėstytojais, kurie gali perduoti studentams žinių ir jas paversti „kūnu“, o atsigręždamos į kultūrą ir kultūros ženklus, studentės rodo pagarbą praeičiai“, – įsitikinęs teatro direktorius. Jo manymu, studentų sukurtas ir įgyvendintas projektas „Teatras Onl1ne“ yra unikalus Lietuvoje darbas, kuris svarbus ne tik teatro meno vartotojui, bet ir asmenybėms ugdyti. „Juk iš archyvo fondų prikelti brandžiausi Kauno dramos teatre sukurti spektakliai gali turtinti lietuvio, kur jis bebūtų, dvasinį pasaulį, suteikti jam stiprybės ir tikėjimo aukščiausiomis vertybėmis“, – viliasi Egidijus Stancikas. Jis džiaugėsi, kad kūrybingas jaunimas neišvažiavo į užsienį, o randa galimybių Lietuvoje realizuoti savo sumanymus. Šiai minčiai pritaria ir teatro reklamos vadybininkė Agnė Burovienė, teigdama, kad „toks projektas yra labai aktualus teatrui, nes prikelia, suaktualina ir nauja forma pristato žiūrovui spektaklius iš praeities“.

Kai siekiai sutampa su realybe

Viena iš pagrindinių projekto koordinatorių prof. dr. Virginija Jurėnienė pasakoja, kad jis prasidėjo nuo Kauno dramos teatro atvejo analizės, kurią studentų praktikos metu profesorė rengė kartu su kultūros vadybos studente Skaiste Jurėne, ieškodamos teatrui naujų vadybinių sprendimų, kurie būtų realūs ir jame įgyvendinami. „Labai džiaugiuosi konstruktyviu, dalykišku ir nuoširdžiu bendradarbiavimu su teatro administracija. Tik darnus visų projekte dalyvaujančių sričių atstovų darbas ir sklandi komunikacija leido pasiekti trokštamų rezultatų“, – įsitikinusi profesorė.

Praktikanto nauda

Pasak studentų praktiką prižiūrėjusios doc. dr. Ramintos Pučėtaitės, sėkmingas buvo ne tik studentų projektas „Teatras Onl1ne“, pasiteisino ir naujasis praktikų modelis, kuris diegiamas Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto kultūros vadybos bakalauro studijų programoje. Sėkmingos tokio pobūdžio veiklos tik dar kartą atskleidžia tarpdisciplininių studijų programų privalumus ir Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto akademinės bendruomenės atvirumą inovatyvioms veiklos formoms, skatinančioms kūrybinę mintį ir ieškančioms realių sąsajų tarp mokslo, studijų ir įvairiausių įmonių ar organizacijų, kurios pasirengusios pasinaudoti būsimų kvalifikuotų specialistų išmone ir dalykiškumu.

 

Parengė Giedrė Rutkauskaitė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: