Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / „Poezijos pavasario“ paukštė nutūpė Varėnoje

„Poezijos pavasario“ paukštė nutūpė Varėnoje

Besibaigiant gegužei 52-ojo tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ paukštė pasiekė Varėną. Kūrybiniais atradimas pasidalyti atvyko Vidas Morkūnas, prozininkas, vertėjas, pernai debiutavęs su pirmąja poezijos knyga „Nekropolio šviesos“. Mykolas Karčiauskas, išleidęs 13 poezijos rinkinių, 3 poemų knygas, pasakų, kelionių apybraižų rinkinį, vertęs ukrainiečių, rusų, vengrų autorių kūrinius. Jo kūryboje įžvelgiamas noras ištraukti gyvenimo šaknį, „įgilinti“ savąją vietovę,  materializuoti dvasią daikto, garso ar augalo švytėjimu. Meilė Kudarauskaitė, raiškaus žodžio dėstytoja, literatūrinio ir aktorinio darbo profesionalė, interpretuojanti autentiškas dzūkų raudas, išreiškianti šiuolaikinės moters pasaulėjautą,  poetizuojanti meilę, ištikimybę, suprantamai pateikianti tikėjimo dalykus, prakalbinanti intelektą per širdį. Poetas, prozininkas, dramaturgas, „Poezijos pavasarėlio“  Pauosupėje laureatas Petras Panavas, išlikęs šmaikštus ir kaip teigia pats, apie meilę neberašo – nereikia juokinti žmonių. Mircea Dinescu, vadintas rumunų poezijos vunderkindu, su vertėju – filosofu, poetu Vytautu Dekšniu.  Skaitovė Irena Plaušinaitytė.

Pirmiausia svečiai aplankė Mergežerio kaimą, jame poeto Martyno Vainilaičio gimtojoje sodyboje atidengta atminimo skulptūra „Strazdanotas berniukas“ (autorius Adolfas Teresius). Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius, pasveikinęs susirinkusiuosius, minėjo, jog ateity planuojamos kelio nuorodos į sodybą, šios vietos įtraukimas į rajono lankytinų objektų sąrašą. Poeto žmona Sofija Vainilaitienė sakė, kad strazdanotas berniukas yra Martyno simbolis, lydėjęs jį visą kūrybos kelią. Iš Mergežerio apylinkių kalnelių, slėnių, ežerėlio, šaltinių, upelių poetas sėmėsi įkvėpimo kūrybai, stebėjo paukščius, todėl kūryboje gausu sparnuočių motyvų. Iš čia gimė pasakos „Varėnė“, „Sidabrinė kultuvėlė“, „Pelėdos giesmė“.

Meras Algis Kašėta, gimęs ir augęs Mergežerio kaime, sakė vaikystėje nesupratęs šios sodybos reikšmės. O kai penktoje klasėje lietuvių kalbos mokytoja Teresė Čenienė atvedė čia klasę ir papasakojo apie M. Vainilaičio kūrybą, suprato, kad ne visi gali taip vaizdžiai nupasakoti paukščių balsus, gamtos grožį, kaip tai darė Martynas. Meras dėkojo Sofijai, M. Vainilaičio sesei Antaninai Kierienei, dukterėčiai Rūtai už poeto atminimo puoselėjimą. Prisiminimais pasidalijo M. Vainilaičio bendraklasiai, naktigonių draugai Adolfas Lubys ir Vytautas Vaitkevičius. Jie deklamavo pirmą Martyno eilėraštį, prisiminė, kaip poetas kūrė anekdotus, apdainavo merginas ir kt. M. Vainilaičio poeziją deklamavo Varėnos „Šaltinėlio“ pradinės mokyklos trečiokės Svajonė Lokutijevskaja ir Augustė Žukauskaitė (mokytoja Laima Denutienė). Meilė Kudarauskaitė vedė nuotaikingą poezijos kalbos pamokėlę vaikams „Ar skambi kalbos gaida?“, poetai skaitė savo eiles. Aplankę M. Vainilaičio kapą, skaitymus tęsė Varėnos viešosios bibliotekos kieme. Prisijungė ir literatų klubo „Jievaras“ nariai  Elena Galvickienė, Petras Miliūnas, Jonas Staliulionis, Lidija Cichockienė, Ramutė Kašėtienė, Irena Malmagynienė, Justinas Jaksebaga. „Mūsų literatai – lyg maži šaltinėliai, maitinantys didžiąją  literatūros upę. Nors jų kūryba paprasta, aiški, svarbu, kad rašoma iš visos  širdies ir su romantiniu patosu“, – sakė renginio vedėjos Renata Česnulevičienė ir Indrė Kondratavičiūtė.

Eilėraščių  posmus keitė pavasariškos nuotaikos melodijos, atliekamos akordeonisto Nerijaus Bakulos ir trimitininko Alberto Tiškaus.

„Poezijos pavasarį“ rėmė Varėnos rajono savivaldybė, skulptūrą „Strazdanotas berniukas“ iš dalies rėmė Kultūros taryba pagal Varėnos viešosios bibliotekos projektą, dalyvius gaivino „Neptūno“ vanduo.

Daiva Armonienė, Varėnos viešosios bibliotekos metodininkė

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: